Wpis z mikrobloga

Mireczki, są tu jacyś magicy od #elektronika ? Mam w samochodzie wyłącznie gniazda USB-C do ładowania. Chciałem połączyć do tego gniazda kamerkę samochodową, która ma konwencjonalne MiniUSB. Jako że przewody miniUSB->wtyk USB-C w naturze raczej nie występują, zrobiłem przewód samodzielnie. Polegało to na połączeniu dwóch żył - czerwonego i czarnego wykorzystując gotowe przewody z wymaganymi końcówkami. Niestety, kamerka nie wstaje po takim połączeniu. Czy USB-C wymaga jakiegoś podłączenia sygnału identyfikacji, by zaczęło podawać napięcie w gnieździe? #elektronika #pytanie
  • 16
Jako że przewody miniUSB->wtyk USB-C w naturze raczej nie występują


@Bondo: oczywiście że występują, zarówno gotowe przewody jak i przejściówki. Co prawda nie dostaniesz tego w gówno-sklepach na miejscu, ale na aliexpres czy innych internetach znajdziesz natychmiast.
@Plp_: no właśnie chodziło mi o sprzedaż stacjonarną. Druga sprawa to fakt, że do kamerki musi być wtyk miniUSB kątowy, bo inaczej wadzi o szybę. Dlatego rzeźbię sam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Artrix: Pamiętam, w zwykłym USB było to banalne. Myślałem, że USB-C bez niczego podaje 5V, a dopiero po negocjacji linią sygnałową podaje wyższe napięcia. Kabelek to RE-LOAD ze sklepu Action, 3A 60W max. W środku ma 5 żył - poza standardowymi czarnym i czerwonym kolorem są jeszcze biały, zielony, niebieski. Ten ostatni pewnie będzie sygnałem konfiguracyjnym.
@Bondo: To tak dla wyższego napięcia musi być porozumienie, ale zwykły kabel USB typu A do USB-C z 4 żyłami powinien dać spokojnie 2-3A na 5V bez żadnej negocjacji, tylko zastanawiam się czy nie musi być coś jeszcze aby USB-C dostało napięcie od ładowarki i przekazało je dalej
@WebsterBolek: wychodzi na to, że ja potrzebuję odwrotną konfigurację, a mianowicie z USB-C na USB-A.

Próbowałem podłączyć rezystor 5,1kOm między jednym przewodem CC a masą, ale gniazdo dalej nie podaje napięcia na wyjściu. Jeszcze jest patent z 56kOm między plusem a CC, ale nie jestem pewien czy to zadziała. @Artrix próbowałeś coś? :)
@Bondo: Siadłem do tego, polutowałem i no działa, dawcą USB-C był przewód USB-C - USB-C z IKEA, po przecięciu pokazało mi się 5 przewodów (rozpiska niżej), przylutowałem rezystor 5,6k (taki mieli w sklepie) między niebieskim, a czarnym, resztę kolorów zgodnie z standardem USB 2.0 i podłączony aparat oraz mikrofon podłączony przez Mini USB (tylko takie sprzęty miałem pod ręką) komputer widzi (port USB-C na płycie), Powerbank też się wybudza po podłączeniu
@Artrix: może wszystko rozbija się o wartość rezystora, pies wie... połączone miałem tak samo. Niemniej dziękuję Ci za sprawdzenie. U mnie skończyło się na zakupie adaptera USB-C męski -> USB żeński, a na końcu przewodu po prostu zarobiłem standardowy wtyk USB. Efekt? Działa, choć zawsze mniej estetyczne niż sam wtyk usb-c....