Wpis z mikrobloga

Mieszkanie w stanie deweloperskim i teoretycznie banalna sprawa, czyli przeniesienie grzejnika... Ale, załóżmy, że robimy to legitnie.

Z tego, co rozumiem, to grzejnik jest tzw. elementem części wspólnej i to wspólnota rzekomo musi się zgodzić na jego przeniesienie. Grzejnik musi być tej samej mocy, co grzejnik zamontowany przez dewelopera.

Kiedy zawiązuje się owa wspólnota mieszkaniowa? Załóżmy, że chcesz przenieść grzejnik w ramach wykończenia mieszkania. A może należy rozmawiać z deweloperem?

Dodatkowo, czy przeniesienie grzejnika nie wiąże się z naruszeniem ścian (zakładam przeniesienie na ścianę z oknem), gdyż wymagane jest przeniesienie/instalacja rur. U jednego z deweloperów czytam opis wykończenia i wyposażenia mieszkań. Fragment:

Ściany zewnętrzne
 KONSTRUKCJA
a) bloczki wapienno – piaskowe silikatowe; elementy żelbetowe
b) wyburzanie, przesuwanie czy powiększanie jakichkolwiek
otworów w ścianach nośnych jest NIEMOŻLIWE.

Czy ktoś przechodził przez taki problem i zna odpowiedź na te pytania?

#remont #mieszkaniedeweloperskie
  • 7
@lieh: z mojego punktu widzenia to co piszesz to bzdura.
grzejnik jest za zaworami pionu (altualnie umieszczanymi we wspólnym korytarzu) i za licznikami ciepła. czyli wszystko co zamontujesz za licznikiem i tak należy do Ciebie i ty płacisz za eksploatacje.
sytuacja którą opisujesz może mieć miejsce w przypadku starego budownictwa i pionów bez liczników pobranej energii cieplnej (to nie jest to samo co podzielnik ciepła), gdzie cały pion leci na jednej
@strikingsurface: rozumiem, że piszesz tutaj o przyłączu wychodzącym z podłogi vs przyłącze w ścianie. To z podłogi ściany nie narusza, ale wygląda jednak gorzej i wymaga dostosowania płytek/parkiety (whatever) do nich
@lieh: ja przenosiłem i żeby zrobić to legitnie to:
1. montaż na elementach nośnych odpada
2. powinien zostać wykonany projekt zamienny przez projektanta i tam dopiero zostanie określona moc grzejnika. Dwa takie same grzejniki umieszczone w różnych miejscach mieszkania mogą dawać zupełnie inny rozkład temperatury w mieszkaniu dlatego to musi być odpowiednio przeliczone.