Wpis z mikrobloga

TYLE TYCH MŁODYCH OSTATNIO UMIERA!
#covid #naglica #szczepionki #nop

Pod każdym artykułem zawiadamiającym o czyjejś śmierci, zwłaszcza nie podającym przyczyny, odzywają się głosy o tym, że "tylu młody ostatnio umiera", no i wiadomo - panuje "naglica" po szczepionkach.

Czy to sugestia albo efekt nadmiernego informowania mediów o tak młodych zgonach czy faktycznie coś w tym jest? Męczyło mnie, że przecież to łatwo sprawdzić, no to wreszcie sprawdziłam.

Disclaimer: nie jestem statystykiem, analitykiem danych, umiem tylko dodać dwa do dwóch i pamiętam formuły z Excela z podstawówki. Na pewno da się to zrobić lepiej, szybciej, może gdzieś się machnęłam przy copy-paste. Tym niemniej:

1. Weszłam na stronę GUSu, znalazłam dane o zgonach według tygodni .
Archiwum zawiera dane z lat 2000-2022 plus trzy pierwsze tygodnie obecnego roku.

2. Poszczególne pliki dla każdego z lat pracowicie otworzyłam, odfiltrowałam dane podzielone na płeć i regiony, zostawiając sumaryczne rekordy ze zgonami dla zakresów wieku w poszczególnych tygodniach.

3. Posumowałam tygodnie i sumy przenosiłam do Google Docsów - pierwszy arkusz

4. Uznając za "młode" osoby do 30 roku życia, wyliczyłam sumę ich śmierci w każdym roku i procentowy stosunek do wszystkich śmierci w Polsce.

Poza tymi upierdliwymi źródłami danych, w których było trzeba sumować tygodnie, dla porównania wzięłam jeszcze ze strony GUSu "zgony według miesięcy" - ale kończą się na 2021 oraz daleko sięgające wstecz dane z Eurostatu (aż od 1990) - tyle że kończą się na 2020. Zostawiłam je dla wyobrażenia, ile było śmierci wśród młodych w Polsce w poprzednim stuleciu. TL;DR: nawet procentowo dwa razy więcej.

I co wyszło?

TL;DR:


https://docs.google.com/spreadsheets/d/1hK0t5bz-UCkD6zvpKh30sczFi8_dhzuPoy2z5exKIfk/edit?usp=sharing
LeftShift - TYLE TYCH MŁODYCH OSTATNIO UMIERA!
#covid #naglica #szczepionki #nop

Pod...

źródło: naglica

Pobierz
  • 5