Wpis z mikrobloga

Za parę dni 13 rocznica orkanu Xynthia.
Pamiętam to doskonale z dwóch powodów.
Pierwszy, bo uderzył półtora miesiąca po moim wyjeździe na #emigracja do Francji.
Drugi, bo w całej Europie zginęło 59 osób (źródła podają 65, ale we Francji było 6 mniej niż zakładano), z czego 47 we Francji, i aż 29 w miasteczku liczącym niecały tysiąc mieszkańców, leżącym 3 km od miejsca mojego ówczesnego pobytu.

Pamiętam, że całą noc nie spałem, będąc pod wrażeniem wiatru, który nie dawał się podnieść kilkunastometrowym tujom z ziemi. Osiągał 160km/h. Dom pośrodku pola dawał dobry widok na okolicę, gdzie rozbłyskały zrywane linie energetyczne. Tak spędziłem noc bez prądu, na szczęście był kominek i kuchenka na gaz.

Rano wiatr całkowicie ustał, wyszło słońce i zapowiadała się piękna niedziela. Od świtu zaczęły latać śmigłowce, wiedziałem że muszą być duże zniszczenia na wybrzeżu. Wziąłem trochę narzędzi do samochodu, ubrałem się na roboczo i pojechałem z nastawieniem, że mogę w czymś pomóc.

Po przyjeździe na miejsce, do La Faute sur Mer, okazało się, że na tego typu pomoc jeszcze za wcześnie, bo ciągle trwa akcja ratunkowa, a na miejscu są już setki strażaków.

A co tam się wydarzyło? Jak zawsze w przypadku katastrof, nałożył się na siebie szereg niefortunnych czynników. Każdy z osobna zupełnie niegroźny, w połączeniu z innymi już przestawał taki być. Miasto leży przy ujściu niedużej rzeki. Tej nocy poziom morza był szczególnie wysoki, wiatr wiał idealnie wzdłuż rzeki, powodując wpychanie wody z Atlantyku do ujścia. Woda przelała się przez wały. Na najgorzej usytuowanym osiedlu poziom wody wyniósł 2.80m. To i zwyczaj zamykania okiennic przy silnym wietrze (ale też wysoką średnia wieku mieszkańców) spowodowała utonięcie 29 osób w ich własnych domach.

Do tego doszły duże straty materialne, zdemolowane nabrzeża, łodzie i jachty wyrzucone na brzeg.

Byłem później pomagać ludziom opóźniać domy ze zniszczonego sprzętu i mebli.

W konsekwencji tych wydarzeń, w małej miejscowości ponad 200 domów zostało zrównanych z ziemią, z zakazem dalszej budowy. Dziś znajduje się tam park i duży plac zabaw.

#francja #pogoda #katastrofa #europa #ciekawostki #truestory
Pobierz
źródło: IMG_20230222_133423
  • 10