Wpis z mikrobloga

Mirki, próbuję mniej więcej oszacować sobie koszty wykonania fundamentów. Przeliczam aktualnie ile potrzeba mi stali i zastanawiam się ,czy coś źle policzyłem czy to jest może ok. W internecie widzę, że ludzie na domy 100m2 ponad tonę. U mnie na 164m2 wyszło 600kg.

Ogólnie na zbrojenie ław i stóp i drutem na strzemionaa wyszło mi:
- pręt fi6 - 693mb
- pręty fi10 - 184mb
- pręt fi12 - 383mb

Do przeliczenia na kg użyłem;
Pręt fi 6 (kg/m) 0,222
Pręt fi 10 (kg/m) 0,617
Pręt fi 12 (kg/m) 0,888

Więc wyszło:
Pręt fi6: 154kg
Pręt fi10: 114kg
Pręt fi12: 340kg

Otulenie 5cm
Strzemiona co 25cm

To mogą być realne liczby czy szukać gdzieś błedów? Będę wdzięczny z jakieś rady.

#budowadomu #budujzwykopem #budujzchaferem
Rubajticos - Mirki, próbuję mniej więcej oszacować sobie koszty wykonania fundamentów...

źródło: Screenshot_50

Pobierz
  • 5
@Rubajticos: Tak się kończą internetowe porównania. Ponad tona na takim metrażu w parterowym budynku jednorodzinnym pójdzie na całość konstrukcji żelbetowej, tj. fundamenty, schody, strop, trzpienie, słupy i co tam jeszcze projektant wymyśli.
Orientacyjnie dla fundamentów przyjmuje się ok. 100 kg zbrojenia na m3 betonu. Jeżeli Twój projekt jest gotowcem, to ta wartość będzie większa.
@dyzenteria: Projekt indywidualny, dom parterowy - 164m2. Wg tego co piszesz, że ponad tona na całość, to co wyliczyłem by pasowało. Ale z tym 100kg na m3 mi się już nie zgadza :D Betonu wyliczyłem 27m3 więc ~2,7t. Nijak się to ma do tych 600 kg :(