Wpis z mikrobloga

Czy leasing auta obniża zdolnośc kredytową?
Planuję wziąć auto w leasing ale w sumie zastanawiam się czy to by mi nie zepsuło zdolności kredytowej i możliwości dostania kredytu 2%.
Z moich kalkulacji wychodzi, że Leasing będzie mnie kosztował 1,1k brutto PLN miesięcznie przez 3 lata, poza tym nie miałbym żadnych innych zobowiązań.

Wkład własny do mieszkania 30%, Aktualne dochody na firmę po odliczeniu wszystkiego tj na rękę w zależności od miesiąca to od 17 do 19k PLN. Przy ryczałcie 8.5 i 12% (rozbijam fakturę na 2 stawki). Moje koszty życia teraz realnie to 4k z leasingiem by było 5k czyli odkładam miesięcznie od 12 do 15k.

PS: Ew 2ga opcja, tj #!$%@?ć ten kredyt 2%, wrzucić te 30% czyli 150k w obligacje indeksowane inflacją i co +/- 3 miesiące wrzucać te 40 w obligacje i w ten sposób uzbierać hajs i za 2 3 lata kupić mieszkanie za gotówkę.
#kredyt2procent #kredyty #dzialalnoscgospodarcza #b2b #programista15k
  • 11
@MrocznyZiemniak o zdolność musiszvpytac banku nie mniej 1k zobowiązań przy 15k + na rękę raczej nie powinno jej ograniczyć do tego stopnia żeby nie wziąć kredytu na 500k.
rozważ kredyt na minimalnym wkładzie, reszta w obligacje lub lokata. Jak zacznie kredyt przeszkadzać to zawsze możesz spłacić na raz w każdej chwili.
@MrocznyZiemniak Z tą zdolnością kredytową to może być różnie... BNP np. dla osób na JDG rozliczających sie ryczałtem zdolność kredytową w 2021 wyliczał z bodajże 30%-40% przychodu. Nie pytaj dlaczego, nie wiem. ¯_(ツ)_/¯ Więc z 20k netto na b2b na ryczałcie zdolność liczona była z kwoty ~6k. Gdyby dalej tak było to 1k leasingu mógłby komplimować sprawę. Musisz polatać po bankach...
rozbijam fakturę na 2 stawki


@MrocznyZiemniak: prosiłeś o indywidualną interpretację odnośnie części 8,5%? Jakie czynności zaliczasz pod 8,5%? Słyszałem też, że dla 8,5% w umowie powinny być wskazujące na to zapisy. Mógłbyś napisać o tym coś więcej?
@MrocznyZiemniak: te obligacje 4 letnie? kiedy planujesz wstepnie sie wyprowadzic do mieszkania? Tez mam podobne rozkminy.
Odnosnie leasingu to jak masz kase to lepiej za gotowke wziac, zeby dosc sporych odsetek nie placic przy obecnych stopach.
I co to za auto jak 30k netto w ratach w 3 lata?
@a5f5c1: Hej, nie prosiłem o indywidualną interpretację, pracuję jako QA i w fakturze, część godzin fakturuję jako testy automatyczne na 12% a część jako testy manualne 8.5% (do tego że testy manualne wliczają się w ten próg nie potrzeba interpretacji bo już to było przez wielu wyjaśniane), ale tak w kontrakcie mam zapisy, że moja praca polega zarówno na tworzeniu testów automatycznych i tworzeniu testów manualnych. Kontraktornia dla której pracuje zatrudniła
@MrocznyZiemniak: nie obniża. W BIK nie jest to widoczne, leasing operacyjny to nie kredyt (chociaż działa podobnie).
Jeśli jesteś na liniowce/skali, to widać to jako koszt w działalności i po prostu jest odejmowane od przychodu. Jeśli jesteś na ryczałcie, to kosztu nie masz, ale bank przyjmuje sobie jakiś współczynnik 0,2 - 0,8 z przychodu i traktuje wynik jako dochód bez wnikania w koszty.