Wpis z mikrobloga

Czy stosowanie roznych betonow ma wplyw na przenoszenie dzwiekow?

Od paru miesiecy walcze z dewem i ******* akustyka w mieszkaniu. Obserwuje z okna kolejny etap #patodeweloperka w ktorej mieszkam i niedawno gadalem z majstrem tej budowy. Wieszal psy na architekcie ktory ciagle cos zmienia i wymysla. W jednym bloku robili wszystko na jednym betonie a teraz mieszaja. Niestety chlop nie pamieta juz jak bylo w moim budynku. A ze na dzwieki windy tez narzekam to specjalnie o to go wypytalem i okazalo sie ze dol windy i sciany robia na innych betonach. Mowil tez ze inwestor oszczedza i windy robia z bardzo cienkich drutow. Majster mowil ze z takich co to przewiazki wzdluz drutow z nich robia. Czy to tez moze miec znaczenie? No bo jak to jest na granicy wytrzymalosci to moze ta winda nie trzyma pionu i wygina sie, naciska na sasiednie sciany.

#budownictwo #akustyka #budujzwykopem #nieruchomosci #architektura
  • 16
@programista15cm: Mam silikatowe ściany ale słyszę i sąsiadów i windę. W zasadzie słyszę glosy z każdej strony i czasami trudno mi namierzyć kierunek. Opinie budowlancow tym bardziej nie napawają mnie optymizmem. Martwa mnie te pręty ktore rzeczywiście były cienkie i myśl że taki materiał jest w moim budyniu mnie przeraża.
@antekdomagala: Co do windy: pytanie czy szyb jest oddzielną konstrukcją, czy wykonano dylatację między ścianą szybu a ścianą mieszkania? Czy może jedna ze ścian jest wspólna dla szybu i mieszkania? Potrafisz określić jaki hałas windy jest uciążliwy: praca wciągarki, praca otwieranych i zamykanych drzwi, komunikaty głosowe, praca elektroniki sterującej (to powinno być na najwyższym piętrze), ruch kabiny(jakby tarcie)?
@karrelo: Dobr pytania, dzięki. O to nie pytałem majstra. Problem chyba jest większy bo między mną i winda jest jeszcze klatka schodowa.. słyszę windę jak hamuje i rusza, ogólnie te osiedle jest jedna wielkim bublem
@antekdomagala: Zmiana klasy betonu nie wpłynie na akustykę. Co prawda izolacyjność od dźwięków powietrznych zależna jest od masy powierzchniowej przegrody i teoretycznie zmiana klasy betonu minimalnie wpłynie na gęstość mieszanki, ale przecież szyb dźwigowy nie jest konstrukcją zamkniętą i dźwięki wydobywają się przez drzwi windy. Myślę, że Twoim problemem są bardziej dźwięki uderzeniowe (drgania), ale na ich wyeliminowanie wpływ ma sposób dylatacji szybu od reszty konstrukcji (bądź jej brak) jak i
@dyzenteria: niegodny jestem rozmowy z kierownikiem który nigdy czasu nie ma dla mnie malutkiego. Ale za moje wyplate to już miło brać. No ale to inny temat. Spytam majstra o te windy bo nie wiem nawet na co patrzeć teraz z okna.
@hu-nows no właśnie jest dalej ta winda a i tak się niesie.
@programista15cm o to to, dlatego też druty zbrojeniowe mnie martwią. Nie kupuje wersji ze to wystarczy.
@antekdomagala: jak to kupileś to nic u dewelopera nie uwalczysz i doktoryzowanie się z mieszanek betonu nic nie da, ktos im taką konstrukcję zatwierdził więc taka zostanie.

Możesz spróbować u nadzorcy żeby zlecil technikowi od windy lagodniejsze rampy rozpędzania i hamowania, to się wszystko ustawia w sterowniku, nawet szybkość ruchu skrzydeł drzwi. A jak sam nie uwalczysz to lobbuj u innych mieszkańców żebyście siłą większości wspólnoty jakoś to wyciszyli. No chyba
@karrelo: tak, minęło już pół roku i moze rzeczywiście coś tam się poluzowało. Coraz mniej ostatnio remontów i więcej uwagi zwracam na dźwięki mnie dotyczące a nie młoty udarowe.
@hu-nows widzę że znasz się na rzeczy. Zgłaszałem to zarządcy i niby coś z tym robili ale szczegółów nie znam. Wg mnie jest bez zmian ale napiszę jeszcze raz wspierając się twoim postem. A nie jest tak że jako inwestor, czy bardziej
@antekdomagala: aż takich szczegolow nie znam, na pewno w pewnym zakresie moga regulowac sposob dzialania dzwigu, byle miescic sie w dopuszczalnych progach i zeby to przeszlo akceptacje UDT przy najblizszej kontroli. Nadzorca oczywiscie bedzie cie splawial bo to dla nich dodatkowy koszt, musisz być natretny i najlepiej atakuj grupowo. Wypytaj sasiadow czy im to tez przeszkadza, wielu ludzi potrzebuje lidera bo sami nie sa wystarczajaco asertywni zeby wszczynac "reklamacje"
; )
@antekdomagala:
1) Różne mieszanki betonów nie mają żadnego mierzalnego wpływu na akustykę
2) Majster narzekający na grubość drutów w windzie to debil
3) Obecnie szyby windowe wykonuje się oddylatowane od reszty konstrukcji, więc wątpię by chodziło o dźwięk uderzeniowy
4) Masz pewnie gówniane drzwi wejściowe, może skrzydło nie dolega do progu/ościeżnicy, nie ma uszczelki w progu/ościeżnicy. To najczęstsze przyczyny.

Jeśli masz realne podejrzenie to zleć badanie akustyki przegrody i idź do
@antekdomagala: jeżeli jesteś właścicielem mieszkania to masz prawo wglądu do projektu budowlanego. Poproś o operat akustyczny. Możesz zlecić policzenie izolacyjności akustycznej zaprojektowanych przegród projektantowi, albo rzeczoznawcy. Jeżeli przegroda nie spełnia wymagań akustycznych możesz wnieść o odszkodowanie, albo naprawę usterki. Masz 5 lat rękojmi