Wpis z mikrobloga

Czy list polecony może zostać wrzucony przez listonosza do skrzynki? Miałem mieć dostarczone ważne dokumenty (zapłaciłem za nie dość sporo kasy). Został nadany list polecony na moje dane i czekałem na niego. Okazało się, że listonosz wrzucił go do skrzynki i ze względu na jego gabaryt rozmokły jego krawędzie. W związku z tym, pieczątki, które były dla mnie najistotniejsze są nie do odczytania.
Czy to było zagranie zgodne z prawem? Czemu jeśli nie było mnie w domu (byłem, bo pracuje zdalnie), nie zostawił awizo? Czy mogę kręcić małysza?
#pocztapolska #awizo #poczta
  • 11
@ztakisam pośrednio wina prezesów, dyrektorów poczty którzy systemowo zmuszają listonosza do niezgodnych z zasadami zachowań. Rejony są powiększane, pracowników coraz mniej. A fizycznie nie da się roznieść tylu listów to listonosz próbuje przyspieszyć - albo wali awizami na oślep, albo wkłada niektóre polecone z wyjątkiem urzędowych albo bez papierowego potwierdzenia jako zlecone przez odbiorcę. Dzwoniąc do każdego i sprawdzając czy jest w domu nie ma szans zmieścić się w 8 godzin, a
@Ramone tak czy tak będę kręcił małysza, nawet jeśli listonoszowi spieszyło się do domu skończyć równo 16. Dlaczego? Bo to nie pierwszy raz. Dzieje się to notorycznie. Jestem w domu, a co się da to jest wrzucane do skrzynki. Kiedyś firma wysłała mi jakieś pierdoły, m.in koszulkę to wpier#olil to siłą do tej skrzynki. A jak już panicz zawita, to próbuje mi wcisnąć list żebym sąsiadowi na przeciwko zaniósł, bo tam daleko
@ztakisam jeśli ten list co się nie mieścił to był taki zwykły nierejestrowany, to oficjalne nie musi go zabierać tylko wrzucić awizo. Tyle to osiągniesz na przyszłość. Ale wiadomo, masz prawo być wściekły jak poniosłeś stratę. U mnie też listonosz wrzuca mniej ważne polecone do skrzynki mimo że nie zlecałem tego xD
@ztakisam:
Kwestię doręczanie przesyłek pocztowych reguluje ustawa Prawo pocztowe. I tak w ustawie mamy:

Art. 3. Użyte w ustawie określenia oznaczają:
22) przesyłka polecona – przesyłkę listową będącą przesyłką rejestrowaną, przemieszczaną i doręczaną w sposób zabezpieczający ją przed utratą, ubytkiem zawartości lub uszkodzeniem;
23) przesyłka rejestrowana – przesyłkę pocztową przyjętą za pokwitowaniem przyjęcia i doręczaną za pokwitowaniem odbioru;

Art. 37.
1. Przesyłkę pocztową lub kwotę pieniężną określoną w przekazie pocztowym doręcza