Wpis z mikrobloga

Bawiłem się ustawieniami biosu i komp przestał mi się bootować. Nie przechodzi POSTu z 4 kośćmi RAMu. Testowałem je na wszelkie możliwe sposoby i obie pary działają. Nie mam jak sprawdzić drugiej pary gniazd RAMu bo płyta główna nie przepuszcza bootowania z nieprawidłowo umieszczonymi kośćmi. Nosz ja pierniczę. Problemy nastąpiły po tym, jak spróbowałem opcji "memory try-it" ale nie przechdził bootowania więc mobo przywróciło uefi do stanu fabrycznego i od tego momentu się nie bootuje z czterema kośćmi. Mobo to MSI B560-A PRO a ramy G.Skill Aegis DDR4 3200MHz 4x8GB.

#komputery #pcmasterrace #pc #gorzkiezale #zalesie
  • 3
"memory try-it"


@PEPE_Le_Sfont: ta funkcja da radę :-)

No ale jak chcesz zbootować z 4 kośćmi to przywróć ustawienia fabryczne w biosie, zapisz. Niech się uruchomi. Wyłącz
Później obsadź wszysttkie 4 kości w bankach i odpal. Odpalą się na 2133/2400 i od tego momentu możesz iść powoli w górę, tak np. do 2933. Sprawdzaj krok po kroku kiedy działa.

Jak wczytasz XMP od razu to mogą się nie odpalić. Może napięcia
Chyba kości ram się uszkodziły, nie bootuje z drugą parą. Jak rano testowałem to za pierwszym razem bootowanie poszło na tej parze a teraz nie chce. Dioda DRAM świeci się na żółto i miga na czerwono dioda CPU.

Dziwne, teraz działają wszystkie 4, POST przechodzi bez problemu.
Zreatartowałem bios , przeczyściłem gniazda ram, zrobiłem update biosu. Coś w końcu pomogło