Wpis z mikrobloga

@NiezajebywalnyNiesporczak: @UlanaGraszka tl;dr

Statistical analysis indicated that, at a dose of 105 CFU/mL, the penetration of S. Typhimurium strain 2 into washed eggs was significantly higher (p = 0.04) compared to unwashed eggs (Table 4). In contrast, S. Typhimurium strain 3 penetration at 105 CFU/mL was higher (p = 0.04) in unwashed eggs. For the other S. Typhimurium strains (1, 4 and 5), there was no significant difference in the S. Typhimurium penetration of washed
Skorópka jajka jest porowata, kiedy je myjesz to rzeczy z zewnątrz mogą się przedostać do wewnątrz. Dlatego że mechanicznie je tam wcisnąłeś.


@Mirkosoft: no to jeszcze trzeba by zapobiec zeby kura wydalając jajko nie wciskała mechanicznie bakterii z jajowodu w skorupkę (tak to się pisze)

w praktyce jak zwykle - to zależy (które bakterie), niektórym wszystko jedno:

Results indicated that there was no significant difference in the survival rate of S.
@hu-nows: Temu nie możesz zapobiec, ale możesz zapobiec własnemu działaniu. Każda kolejna taka interakcja że skorupką to zwiększona szansa.

Cytujesz badanie wyrywkowo. Na niektóre szczepy to ma wpływ na inne nie
@Mirkosoft: no i co w związku z tym, widząc jajko obklejone kurzym kałem i tak je wyparzysz a nie wbijesz wprost do jajecznicy

btw to dawka stanowi zagrożenie a nie sama obecność bakterii, te i tak są wszędzie, wprowadzasz je nawet do organizmu drapiąc się w nosie po tym gdy napisałeś komentarz na smartfonie. Nie ma co wpadać w paranoję. Ludzie od tysięcy lat jedli to co podebrali naturze dosłownie wprost
U nas się tego nie robi,


@lysyzlombardu: u nas tak samo przy produkcji przemyslowej jaja się czyści, nie wiem jaką metodą. To co znajdujesz w sklepowym kartonie nie wyszlo wprost z kurzego tyłka, jak wyglądają takie jajka musialbyś zobaczyć u babci na wsi. To czy jako mieszczuch umyjesz te jajka czy nie tuż przed spozyciem nie ma znaczenia. Zwykle nie musisz bo są już "przemysłowo" umyte i wyczyszczone
hu-nows - >U nas się tego nie robi,

@lysyzlombardu: u nas tak samo przy produkcji pr...

źródło: IMG_20230318_083222

Pobierz
@hu-nows: wiem, jak wygląda jajko od kury wiejskiej i oczywistym jest, że producenci nie wsadzają do wytłaczanek obsranych jaj. Mimo to, podtrzymuję swoje zdanie

On U.S. commercial egg farms, it is required that eggs are thoroughly washed and immediately refrigerated before they leave the farm and during transportation to the grocery store.


In other parts of the world, such as Europe, authorities approach the threat of Salmonella quite differently. Eggs there
@UlanaGraszka: fajny artykuł, ale małe zastrzeżenie, to bardziej dotyczy penetracji salmonelli przez skorupkę dla mytych i niemytych nieuszkodzonych jajek. Z tego co na szybko doczytałem, to dla mytych jest trochę większą przenikalność.

OP pytał o szanse infekcji przy rozbijaniu niemytego jajka w porównaniu do mytego, wtedy bialko ma kontakt z zewnętrzną stroną skorupki.

Ja osobiście wolę jajko umyć przed rozbiciem, albo przed gotowaniem. Zawsze mniejsza szansa, że jakiś syf mi wpadnie
@Mirkosoft @hu-nows nie chodzi o mechaniczne wciskanie, a o zmywanie warstwy chroniącej jajko. W Europie jajek się nie myje, w sensie nie zamacza się ich w wodzie, może mechanicznie usuwa się brudy. Widziałem jajka prosto od kury, jeszcze ciepłe, i uważam że te wiejskie brudzą się głównie przez kontakt z podłożem. Jajko z kloaki wychodzi w miarę czyste, ale upada na poduszkę z siana i gówna. W wielkoskalowych fermach stanowiska są bardziej