Wpis z mikrobloga

Macie jakieś przewidywania co do liczenia zdolności na kredycie 2%? Będą liczyć na obecnych zasadach, uwzględnią w całości dopłatę czy tylko poluzują ale nie zupełnie?

#nieruchomosci #kredyt2procent

jak bedzie

  • Zdolność na obecnych zasadach i martwy program 26.3% (30)
  • Zdolność poluzowana, średniacy się rzucą 25.4% (29)
  • Full yolo, kasjerki zakredytowane po bile na 700k 48.2% (55)

Oddanych głosów: 114

  • 14
@szejk_wojak: dodatkowo, znalazlem ciekawa informacje:

Po drugie, spłata kredytu ma się odbywać w ratach malejących, a to oznacza nie tylko konieczność płacenia na początku większych rat kredytowych, ale co istotniejsze – liczenie zdolności przez banki od raty najwyższej, a nie od średniej, jak to się dzieje przy ratach równych.


https://notus.pl/blog-finansowy/program-pierwsze-mieszkanie-i-bezpieczny-kredyt-2proc-tani-kredyt-hipoteczny/

Nie jestem przedstawicielem, jezeli ktos ma wiecej do powiedzenia na ten temat, prosze o pomoc.
@Adki: Kredyty w programie będą przez pierwszych 10 lat spłacane w harmonogramie rat malejących, ze stałym oprocentowaniem, ustalonym przy udzielaniu kredytu i zaktualizowanym po 5 latach. Po okresie 10 lat kredyt będzie spłacany w formule rat równych z oprocentowaniem zmiennym. Rodzi to wiele pytań na temat sposobu obliczania zdolności kredytowej. Według zapowiedzi zdolność ma być obliczana preferencyjnie.
@Adki: Zdolność dla rat malejących jest znacząco niższa i tak jak przytoczyłeś wyżej liczona jest od raty numer 1, która w całym harmonogramie jest nominalnie najwyższa. Przykładowo dla oprocentowania 5% możemy pożyczyć odpowiednio 230 tysięcy przy ratach malejących oraz 300 tysięcy dla rat stałych. Da to podobny poziom raty, około 1600 zł. No i warto pamiętać, że po wprowadzeniu programu odkładamy w czasie prawdopodobieństwo szybkiego obniżenia stóp procentowych, więc następne pozytywne
@droetker4: Czyli miedzy bajki możemy włożyć plotki na temat wyższej o 70 % zdolności kredytowej przy programie BK2%?

Dziękuje za udzielona odpowiedz, szczególnie że znam szanownego użytkownika od dłuższego czasu.
Mnóstwo solidnej wiedzy i włożonej pracy w objaśnianiu kwestii finansowo kredytowych.
@Szemiques: to dlaczego mamy taki zjazd na zapytaniach/udzielonych kredytach hipotecznych?
Wyzsze oprocentowanie niestety robi swoje...
W takim wydaniu program moze i martwy nie bedzie, ale marginalny juz jak najbardziej tak.
@Adki: Nie zapominaj o grupie osób które mają zdolność, ale wolą poczekać na decyzję co z bk2%. Tylko idiota pakowałby się teraz w kredyt z ratą 3500 jeśli za pół roku może płacić 1900
@Szemiques: Jak najbardziej, nie dziwie się ani trochę. Problem w tym, ze my dyskutujemy, czy ten program wywoła napływ dodatkowego finansowania i popytu na rynek jak w latach 2021/22. Natomiast z powyższej informacji wynika ze są to te same osoby, które i tak i tak kredyt by wzięły, bez względu na obecne oprocentowanie.
@Adki: Ok, ale ja nie neguję domniemanych skutków. Tylko neguje opisy odpowiedzi w ankiecie. Marginalny, albo martwy to byłby program z którego nikt by nie skorzystał. A to o czym piszesz to po prostu nieskuteczność.
Przykład 500+, co do celu jakim była poprawa dzietności jest nieskuteczny, ale czy marginalny np. dla budżetu? Też nie.
Nie zapominaj o grupie osób które mają zdolność, ale wolą poczekać na decyzję co z bk2%


@Szemiques: bez przesady, kredyty hipoteczne padły na ryj jeszcze zanim o BK2% ktokolwiek wspomniał. Chyba zapominasz jaka jest mediana płac w tym kraju. Tu nie ma jakiegoś gigantycznego ukrytego popytu, po prostu ludzie zarabiają mało/nieruchy mają absurdalne ceny (pick one) i kropka. Obecni czekający, którzy mogliby już teraz brać kredo to jakiś margines w skali