Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace
Mam pokoparkową dell rtx 3090 oem, która wywala pod obciążeniem. Karta uruchamia się i działa, idą filmy i przeglądarka ale jak tylko zaczyna się gra lub stresstest w furmarku obraz zatrzymuje się i nic już nie można dalej zrobić tylko reset. robiiłem skan w afterburnerze i doszedł do 84% i wywalił do biosu. Userbenchmark jak zaczyna test karty to parę sekund pochodzi i obraz freezuje. Najwyższa temperatura jaką zanotowałem przed wywaleniem to 86 stopni na pamięci. sterownik zzainstalowany na czysto. Próbować coś jeszcze, czy odsyłać ?
  • 17
@w00z: masz uszkodzone zasilanie którejś z faz GPU i przy obciążeniu masz od razu freeza, bo na pozostałe fazy idzie większe obciążenie.
Diagnoza tego jest szybka, wystarczy miernik albo DSO.
Pewnie padł drmos albo driver/mosfet.
@w00z: jak karta nie ma założonego backplate i widać PCB i grube spoiwo lutownicze w rzędzie przynajmniej 8, to tam możesz sprawdzić napięcie na każdej fazie.
Druga końcówka do śledzia karty albo bezpośrednio do pada gdzie idzie GND z wtyczki zasilania 12V.
Oczywiście napięcie sprawdzasz w IDLE a nie pod obciążeniem.

Jak będzie zasilania na wszystkich to warto sprawdzić dodatkowo pamięć w MATS.

Dalsza diagnoza tylko po rozkręceniu karty.
@w00z: Może zrobienie undervoltingu w MSI Afterburnerze by coś dało bez utraty wydajności (U mnie 10 stopni mniej na 3080), ale lepiej odesłać.
@Pivoo: Wydaje mi się że takie rozwiązanie mogłoby pomóc ale na krótki czas. A mi nie o to chodzi. Trudno, odsyłam. Ale jak undrvoltowałem moją obecną 3070 to byłem w szoku jaki pozytywny efekt to dało. Szczególnie kultura pracy.