Wpis z mikrobloga

Hejka, mam Lenovo Legion 5 Pro na procesorze Ryzen 5800h z pamięcią 2x8GB RAM DDR4 3200MHz i zaczęła mi przeszkadzać iść pamięci więc postanowiłem ją wymienić. W grę wchodzi 2x16GB albo 32GB + 8GB, z tym że oficjalnie te laptopy nie wspierają kości 32GB, ale z tego co czytałem to ludzie dają 2x32GB i nie mają żadnych problemów. Tak więc chciałbym żeby ktoś mi doradził czy warto próbować wymienić jedną kość na 32GB? Wydaje się to być bardziej opłacalne ale nie znam się na tym. No i pytanie czy dwie różne kości 32+8GB nie spowodują jakichś problemów?
#lenovo #legion #legion5 #komputery
  • 8
No i pytanie czy dwie różne kości 32+8GB nie spowodują jakichś problemów?


@beny9877: dual channel zadziała ale tylko dla 16GB, reszta ramu będzie działała w single, czy to zauważysz to nie wiem. Sam mam 8+16 z ryzenm tyle że wyboru miałem bo 8GB wlutowane.
  • 0
@Kakoq no ale dlaczego? Dual channel nie będzie działać czy po prostu takie układy powodują jakieś problemy?

@wypokowy_expert czyli dodatkowa pamięć (24GB) będzie działać mniej wydajnie niż pozostała? Jak to się przekłada na pracę komputera, np. w grach i programach CAD?
czyli dodatkowa pamięć (24GB) będzie działać mniej wydajnie niż pozostała?


@beny9877: tak

Jak to się przekłada na pracę komputera, np. w grach i programach CAD?


@beny9877: trudno powiedzieć, w teorii system powinien najpierw przydzielać szybszy ram, potem ten wolniejszy. W praktyce testy ram w passmarku wychodzą dość losowo, ale ten ram i tak jest #!$%@? szybszy od pliku wymiany. Do cada pewnie wystarczy, do gier mogą być jakieś przycinki. Pewnie
  • 0
@wypokowy_expert No z podobnego założenia wyszedłem że mógłbym ewentualnie dokupić drugą kość w przyszłości, ale z drugiej strony 64GB RAM za ponad 800zł to już trochę dużo jak na laptop, który prędzej czy później wymienię na mocny PC.