Wpis z mikrobloga

Dzisiaj w tvn24 o 20:00 gościem Moniki Olejnik będzie barbara engelking, która zapewne została zaproszona z powodu 80 rocznicy powstania w gettcie Warszawskim. Zobaczymy czy pani engelking będzie znowu mówić, że śmierć Polaka podczas II wojny światowej to był zwykły proces biologiczny, śmierć jak śmierć, a śmierć żyda to była tragedia, cierpienie, metafizyka, spotkanie z Najwyższym.

#zydzi #bekazlewactwa #tvn
maciorqa - Dzisiaj w tvn24 o 20:00 gościem Moniki Olejnik będzie barbara engelking, k...
  • 6
@maciorqa:

Myślę, że oni już nie byli ludźmi w oczach tych, którzy ich wydawali, którzy ich łapali, którzy ich więzili, związywali im ręce, zawozili ich na posterunek. Myślę, że to jest jakiś problem, właśnie ten brak szacunku, pogarda, która ich otaczała, osamotnienie, że to było zderzenie się zupełnie różnych płaszczyzn, że ta śmierć żydowska wynikała również z takiej całkowitej niemożności porozumienia, dla Polaków to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna –
@buchowo: Właśnie o to chodzi, że w tamtym czasie śmierć Żyda z powodu tego, że był Żydem, była tak bardzo na porządku dziennym, że stała się naturalna dla innych Polaków. Każdy do tego przywykł. Tak samo jak przywykliśmy do zabijania krów, czy świń.

W roku 2002 Engelking wspólnie z Jackiem Leociakiem otrzymała nagrodę miesięcznika „Nowe Książki” za pracę Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście[30]. Za tę samą książkę w roku 2003
@Bestiariusz: cytat który wkleiłeś nie odnosi się do tematu. Jeśli masz jakieś źródła na ten temat, najlepiej polskich pisarzy to chętnie poczytam. Nie wierzę że ktokolwiek może być obojętnym na smierć drugiego człowieka. Nawet jeśli tak by się stało to w równym stopniu dotknęło to by Polaków jak i Żydów.
@Bestiariusz: zadziwia mnie to że postanowiłeś wrócić do tego po tak długim czasie. Nie zmieni to na pewno mojej opinii o pani Barbarze, bo to nie jedyna jej wypowiedź z która się nie zgadzam. Warto się zastanowić jak dobierać słowa aby być dobrze zrozumianym.