Wpis z mikrobloga

#windows #komputery #backup #kiciochpyta

hej, jaka darmowa apka bo chce wejsc w temat backupu

i mam plan raz w tygodniu podlaczac zewnetrzny dysk do obecnego lapka, program by magicznie zgrywal pewne foldery, dane na ten dysk i idelanie zeby je szyfrowal jakos tak (ale zeby potem nawet czyms innym je rozszyfrowac), jak najmniej roboty. cos takiego jak chmura tylko offline xD. tzn jak beda nowe pliki to wstawic do backupu, jak cos bedzie usuniete to usunac (chociaz to musze przemyslec xD).

nie chce korzystac z chmur bo paranoja i kasa (tak, 20 zl msc to dla mnie duzo przy prakyycznie potrzebie mniej niz 50gb). btw, czy tu jest jakis patent aby dane ktore tam wrzucam (bo koniec koncow mega czy g drice mam) bylo jako tak szyfrowane, a przy okazji zachowac taki widok drzewkowy jak bym przegladal w eksloprarotrze?

nie chce zeby na zywo zgrywalo np na 2gi dysk podlaczony do lapka, bo ryzyko wirusa
nie mamy nasa w domu (bo kazdy korzysta ze swojego kompa, nie zbieramy zdjec rodzinnych czy filmow w opor)
servera tez nie bo nie jestesmy zwiazani z it czy z jakas hardkorowa edycja filmow

btw, windows bitlocker jest comprised, bo mysle czym zaszyfrowac swoj dysk?

tldr chce polaczyc bezpieczenstwo, latwosc i czytelnosc spraw zwiazanych z backupem i szyfrowaniem danych xD
  • 6
  • Odpowiedz
@JuliaKowalczyk1960: najlepiej skrypt (powershell, bat) + autorun na dysku zewnetrznym
możesz użyć narzędzia od ms - robocopy: Robocopy is a powerful command-line tool for Windows that allows users to synchronize files and folders from one location to another

a co do szyfrowania to możesz nawet użyć zipa z hasłem :) np (dla 7zip)

pakowanie: 7z -mhc=on -mhe=on -pPasswordHere a %ZipDest% %WhatYouWantToZip
rozpakowanie: 7z x %ZipFile% -pPasswordHere
  • Odpowiedz
@JuliaKowalczyk1960: ZIP nie pozwala na szyfrowanie spisu treści archiwum ale 7Z, ARC, i RAR już tak :)
a co do GUI to nie znam takiego gotowego narzędzia. Ale za $ mogę Ci sklikać coś z gui :)

dokładnie mhe=on szyfruje spis treści -> plików nie podejrzysz :)
  • Odpowiedz
@JuliaKowalczyk1960: najprościej autostart na zewnętrznym dysku a tam skrypt np w .bat który kopiuje pliki
no najprościej coś takiego:

skrypt.bat

@echo off

set dysk_zewnetrzny = X

echo Kopiowanie dokumentów do %dysk_zewnetrzny%
xcopy /s c:\dokumenty1 %dysk_zewnetrzny%:\dokumenty1
xcopy /s c:\dokumenty2 %dysk_zewnetrzny%:\dokumenty2
xcopy /s c:\dokumenty3 %dysk_zewnetrzny%:\dokumenty3

pause > nul

oraz
https://www.raymond.cc/blog/how-to-make-windows-autorun-usb-flash-drives/
https://www.uwe-sieber.de/usbdlm_e.html
  • Odpowiedz