Wpis z mikrobloga

Pompa ciepła i fotowoltaika. Opłacalność względem kotła węglowego.
https://www.youtube.com/watch?v=R3Kou3fVOPM

Po ostatnim filmie na temat kosztu ogrzewania domu pompą ciepła w komentarzach pojawiło się wiele stwierdzeń, że po doliczeniu kosztu zakupu pompy ciepła i fotowoltaiki to się nigdy nie spłaci. Wiec dziś sprawdzimy czy kupując pompę ciepła oraz fotowoltaike możemy mówić o inwestycji która się zwróci czy tylko o konsumpcji.

Porównanie zrobimy do kotła węglowego który jest nadal najpopularniejszym w Polsce sposobem ogrzewania domów. Nie pominę też gazu, pelletu i innych rodzajów ogrzewania. Uwzględnię też koszty serwisów, obowiązkowych przeglądów i opłat.
Po wybuchu wojny ceny surowców energetycznych poszybowały do góry, ogrzanie naszych domów stało się ogromnym obciążeniem dla domowych budżetów. To skłoniło wielu z nas do poszukiwań tańszych sposobów ogrzewania domów i przygotowania ciepłej wody użytkowej.
Sprzedaż pomp ciepła wystrzeliła, notując ponad 100% wzrost rok do roku. Ale czy to naprawdę dobry sposób na zmniejszenie obciążenia domowego budżetu?

#telchina #ogrzewanie #oze #fotowoltaika #pompaciepla #budownictwo #budujzwykopem
telchina - Pompa ciepła i fotowoltaika. Opłacalność względem kotła węglowego. 
https:...

źródło: PC+PV opłacalność, porwnanie

Pobierz
  • 17
@17loginbylzajety: Nie wiem jak tam ten filmik, ale na pewno się opłaca na starych zasadach tj. do kwietnia 2022 r.
Pierwsza sprawa wygoda włączasz i samo się robi :) kocioł tradycyjny to palenie, dokładanie, popiół, kocioł gazowy spoko wygoda, ale gaz 2 razy droższy niż w ubiegłym sezonie.
Drugi plus to właśnie koszta, mając dużą nadprodukcję w wirtualnym magazynie, grzanie nic nie kosztuje. Ja np. miałem 5,7MWh nadprodukcji, pompa wzięła z
DRESIARZZ - @17loginbylzajety: Nie wiem jak tam ten filmik, ale na pewno się opłaca n...

źródło: kkoks

Pobierz
  • 0
@17loginbylzajety: w skrócie wniosek jest taki ze przy podłogówce i PC+PV w około 8 lat moje koszty zakupu i użytkowania zrównają się z tymi co maja kocioł na węgiel i brak fotowoltaiki, W następnych latach za prąd i ogrzewanie będę ponosił tylko koszty stałe , poniżej 500 zł na rok.
  • 0
@DRESIARZZ: opłaca się i to bardzo, W perspektywie 10 lat nie ma tańszego ogrzewania wraz z prądem dla domu. Roczne koszty opłat stałych to około 500zł. Inwestycja u mnie powinna sie spłacić w około 8 lat, a jestem obecnie w połowie.
  • 0
@17loginbylzajety: Jak może być zysk nas paliwie które musisz kupować? Tylko ogrzewanie z bezkosztowym rodzjaem paliwa może byc opłacalne względem pozostałych. PC+PV pozwala na ogrzewanie i prad po kosztach stałych za przesył, obecnie to około 500 zł rocznie.
Ponieważ mam i kocioł i pompe to moge porównać realne różnice w kosztach , a nie na podstawie czyjegoś widzi mi się.
W mojej kalkulacji liczyłem ceny węgla od 900zł di 1800zł za
jak widzę jak podają węgiel za 3kzł za tonę to wiem że to są naciągacze i oszuści manipulujący tak by naciągnąć na pompę ciepła ( ͡° ʖ̯ ͡°)


@17loginbylzajety: Totalnie nie rozumiem Twojego wywodu :)
Mam Ci to narysować? Grzanie pompą ciepła mając nadprodukcję letnią kosztuje 0 zł za prąd, jedynie rocznie płaci się ok. 300 zł opłat stałych, ale płaci je każdy kto ma licznik.

Kupując
Totalnie nie rozumiem Twojego wywodu :)

Mam Ci to narysować? Grzanie pompą ciepła mając nadprodukcję letnią kosztuje 0 zł za prąd, jedynie rocznie płaci się ok. 300 zł opłat stałych, ale płaci je każdy kto ma licznik.


Kupując węgiel, nie wiem, może u Ciebie był za 1000zł tona i tak trzeba te 6t na taki dom 180m2, czyli 6000 zł.

Gaz to łoo panie, włączyłem to na dzień spaliło 11,5m3 gazu :)
@DRESIARZZ:
Nie testowałem pompy ale w ubiegłym roku założyłem ogrzewanie gazowe i rachunki mnie zadziwiają. Wchodzi na to że koszt sezonu grzewczego będzie niższy niż koszt "ekogroszku" sprzed podwyżek.
Spalałem 3 lub 4 tony zależnie od pogody.
Koszty kotła i modernizacji też były śmieszne na oo 1/3 twojej inwestycji ( nieco powyżej 10 k).
Nota bene to co piszesz o własnych wydatkach to jest to z kolei 30% tego co oferowano
Mając PV i piec na węgiel zarabiam na węgiel sprzedając prąd, tak?


@17loginbylzajety: Ale ja prądu nie sprzedaję, postument na zasadach do kwietnia 2022.

Pisałem przecież że muszę ocieplić, te 6 ton to tak hipotetycznie, od dobrych 12 lat mam gaz, nie pamiętam ile kiedyś węgla szło, od 2019/20 PV, a od 22/23 PC. Muszę jeszcze podłogówkę zrobić, ale brak czasu :), teraz inną budowę ogarniam.

Nie zarabiasz na sprzedaży prądu
Koszty kotła i modernizacji też były śmieszne na oo 1/3 twojej inwestycji ( nieco powyżej 10 k).


@ultra: W drugim domu za podłączenie gazu i wykonanie instalacji płaciłem ponad 20 tys. zł, trochę kopania było, wkład kominowy itd. Cena pieca gazowego to coś ok. 3800 zł Buderus, Buderus bo w domu z PC działa bezawaryjnie ponad 10 lat

Nota bene to co piszesz o własnych wydatkach to jest to z kolei
Nie zarabiasz na sprzedaży prądu bo sprzedajesz po cenach produkcji, a kupujesz później nocą, zimą, gdy nie ma produkcji po cenach z VAT i innymi opłatami, oczywiście pewności nie mam, ale chyba tak to działa.

Tak pitolisz bez sensu, że ręce opadają, na zasadzie nie wiem, ale się wypowiem :) Gdzieś przeczytał coś i się mądrzy :)


@DRESIARZZ: xD serio xD
nie wiem kiedy do was dotrze matematyka, ale PC nie
@DRESIARZZ:
Bez żartów proszę.
Do takich porównań nie zakładaj własnego montażu bo wtedy koszt mojego kotła z materiałem zamknął by się zapewne w okolicy 6 tysięcy z górką licząc.
Zakaz montażu nowych !!! instalacji gazowych ma obowiązywać od 2029 o ile ten kocioł gazowy byłyby jedynym źródłem.
Co do zakazu gazu to też proszę o trzeźwe myślenie bo o ile zagraża w realnej perspektywie zakaz montażu nowych instalacji to jak sobie
nie wiem kiedy do was dotrze matematyka, ale PC nie opłaca się gdy nie masz ocieplonego domu i PV, koniec kropka.


@17loginbylzajety: Ale o co ci chodzi :) Ja tak nie piszę :))

Piszę przecież, że mam PV, że ocieplenie musi wlecieć, że podłogówkę muszę zrobić, a ty dalej swoje dziwne wywody, no jakbym tego nie pisał, nie wiedział, niech znajomi ocieplą willę :) U mnie ocieplenie to kwestia formalna, nie
@DRESIARZZ:
A energii elektrycznej nie wzrośnie z oczywistego powodu jakim będzie wzrost popytu i brak podaży?
Tu ńie ms bezpiecznych altfrnatyw.
Co z tego że tanią energię z węgla zastąpisz drogą z atomu skoro nikt tego atomu nie buduje bo kasę roztrwonili i szukają kto ho zbuduje za zwoje by grubo zarobić.
Mając PV i piec na węgiel zarabiam na węgiel sprzedając prąd, tak? oszukuję tak system prawda?


@17loginbylzajety: Witam ponownie pana internetowego specjalistę, który będzie zarabiał na sprzedaży PV, właśnie widziałem filmik, na którym klient w nowym systemie żali się, za sprzedaż dostanie 9gr za 1kWh, a jak dostaniesz 30-40 gr, będzie już super :)

Piątek moja produkcja 54kWh, 54*0,09 zł, dostałbyś ok. 5zł, chcąc pobrać 54kWh zapłaciłbyś 54*1,23=ok. 66 zł :)