Wpis z mikrobloga

Mam zagwozdkę! Robię remont łazienki i potrzeba było poprzesuwać trochę przyłączy. Miał mi to ogarnąć znajomy (wszystko płatne, ale że to 3 punkty to nie miał nigdy czasu). Ale że czekałem na tego magika około 4 tygodni, to się wkurzyłem i zrobiłem to na PEX-ach skręcanych. Teraz jak się o tym dowiedział to karze mi to wszystko wykuwać, bo jak twierdzi "skręcane to ci puści po roku".
Moje doświadczenia są inne, w poprzednim bloku jak wspólnota rezygnowała z gazu na rzecz ciepłej wody z miasta, to wszystko było robione na skrętkach i to się trzyma wszystko już z 15 lat. Drugi przykład w firmie mam na skręcanych już ładne 5-7 lat (a tam przedział temperatur 5-25*) i wszystko jest git.
Instalacja zrobiona z pełną dokładnością, rury kalibrowane i fazowane, o-ring przesmarowany olejem żeby się nie podwinął przy montażu, skręcone solidnie ale nie na pałę ile sił.
Pytanie co teraz robić: kuć nową instalację czy zostawić, a jemu po prostu dupa pękła że ktoś coś sam zrobił??
#remontujzwykopem #budownictwo #hydraulika #remont
  • 13
@kolega_krzys: nie jestem hydraulikiem ale chyba jakby było takie kiepskie to by skręcanych nie robili. Ja bym zostawił bo jeśli nie uszkodziłeś oringów przy montażu to już nie mają jak się uszkodzić później i nie będzie mniej trwałe od ściskanych.
Zresztą sciskane też nie są jakieś super mocne bo z pół roku temu przy podłączaniu geberita trzeba było trochą przegiąć pexa i się ta złączka przełamała w środku rurki a miała
@skaza: to jak masz doświadczenie, to czy możesz powiedzieć że wszystkie przecieki były na skręcanym połączeniu? Jak zacząłem się spierać ze znajomym to stwierdził że widział przecieki na skręcanych, zgrzewanych czy zagniatanych i nie był w stanie powiedzieć czego było więcej. Jak go bardziej docisnąłem to zaczął mi opowiadać że znajomy znajomego to widział u kogoś.
popatrz ile jest systemów i dlaczego były wprowadzane coraz to nowe - doskonalsze.


@skaza: czy doskonalsze to ja bym się bardzo zastanawiał. Każdy chce mieć swój system, że jak majster już kupi jego prasę to nic innego nie zaciśnie.
Systemy zaciskane mają kilka ułatwień jak choćby otwór kontrolny czy złączka jest wsunięta do końca, albo też niektóre ciekną o ile nie są zaciśnięte, ale na pewno g. na jednym oringu nie
@wypokowy_expert: wydaje mi się, że połączenie zgrzewane jak i zagniatane jest wygodniejsze dla producenta, niż skręcane. Tutaj możesz podać temperaturę i czas lub ciśnienie zagniecenia, gdzie w przypadku skręcania jedynie moment dokręcenia jest jakimś parametrem ale nie ma jak włożyć klucza dynamometrycznego. I tak jeden dokręci do lekkiego oporu, a drugi by jeszcze wziął metrową rurkę od odkręcania kół i wszystko zmiażdżył.
Test ciśnienia przeprowadzony. Nic się nie stało ale teraz
@wypokowy_expert każdy nowo wprowadzany system musiał mieć coś lepszego od konkurencji, inaczej nikt by nie zwrócił na niego uwagi. O materiałach stosowanych w złączach systemów zaciskowych nie wspominam. Nawet w podstawowym pexe są zaślepki, plastikowe i metalowe a, te metalowe są z różnych metali - bo robią go różni producenci. Zaletą nowych systemów zaciskowych jest to, że wszystkie dodatki robi ten sam producent, wykluczając garażowych januszy. Podejdź do pierwszego sklepu instalacyjnego i
@kolega_krzys: słuchaj. Opcja, że ci to puści jest niewielka ale istnieje. W skręcanych jest trochę inaczej rozwiązane zaciśnięcie. Masz tam tylko pierścień który dociska rurkę do uszczelek i może się to z czasem zluzować. Dlatego właśnie skręcane daje się tam gdzie masz dostęp, by móc to z czasem ponownie dokręcić. W zaciskanych uszczelki są zaprasowane po bokach na tyle głęboko, że nie ma tam już możliwości by dostały tyle luzu, żeby
@kolega_krzys: jeśli jest możliwość to lepiej wymienić złączki skręcane na zaciskane, skręcane często zaczynają cieknąć na ciepłej wodzie lub centralnym. Praske do zaciskania można w większości dużych marketów wypożyczyć lub hurtowniach ewentualne jeśli jest dostęp to składasz wszystko i bierzesz majstra z Fixly co wpadnie na 20 minut i ci zaciska wszytko. Jeśli zostaniesz przy skręconym to zapisz sobie zdjęcia jak przebiega instalacja gdzie są złączki :) ubezpiecz mieszkanie najlepiej w