Wpis z mikrobloga

Ja też podzielę się swoimi spostrzeżeniami. Kiedyś myślałem że religie mocno różnią się od siebie. Teraz zacząłem myśleć inaczej. Dobrze znam chrześcijaństwo bo w nim zostałem wychowany. Teraz poznałem buddyzm bo bardzo mnie zaintrygował. W posadach, w najważniejszych prawdach są niemal identyczne. Szczegółem jest to jaki jest Bóg, szczegółem jest to kto jest największym nauczycielem. Najważniejsza jest nauka i wnioski jakie z niej wynikają. Kiedy weźmiemy pod lupę wzorowego chrześcijanina, i przyjrzymy się jego życiu okaże się że dobry i skromny człowiek będący współczujący i pełny skupienia to właściwie według nauki buddy człowiek który podąża prosta droga do nibbany. Podobnie gdy weźmiemy pod lupę wzorowego buddystę i rozpatrzymy jego życie w ramach nauki Chrystusa okaże się że ten człowiek w zasadzie podąża prostą drogą do nieba. I prawda jest taka że nie ma wielkiego znaczenia jaką naukę się wybierze, ważne jest dobro które się w życiu okaże innym istotom. Wszystko inne to tylko dodatek.
#buddyzm
  • 3
W sumie dużo jest prawdy w tym co piszesz, ale nie zgodzę się do końca, że nie ma znaczenia to jaką naukę wybierzesz. Wielu buddystów czy sympatyków na zachodzie tej doktryny było wcześniej chrześcijanami i zwyczajnie zawiodło się tym. Gdyby nie było pewnych różnic, które mają duże znaczenie nie byłoby w ogóle podziałów na różne nauki. Dlatego też ludzie, którzy będą wybierać konkretną naukę zapewne mają argumenty za tym, że podążanie daną