Wpis z mikrobloga

#fotowoltaika #dom #ogrzewanie

Serwus. Chciałbym założyć mała instalacje do CWU. Myślę, że 2.5-3 kW powinno wystarczyć dla 2-3 osobowej rodziny. Aktualnie wodę grzeje mi Saunier Duval Niedźwiedź w 120 L zasobniku.
Chciałbym dokupić bufor na ok. 150 L do foto instalacji, ponadto chciałbym jeszcze, żeby nadmiar mocy był magazynowany. Pragnę wykorzystać też prąd z foto np. do oświetlenia ogrodu lub altany. Ponadto liczę na to, że taka instalacja całkowicie poradzi sobie w zagrzaniu wody w okresie letnim, a w pozostałych porach roku będzie działała jako "support" dla instalacji gazowej - chciałbym, żeby wstępnie ogrzana lub nie - woda, trafiała z bufora do zasobnika, którą dogrzeje już kocioł. Instalacja off-grid.
Zastanawiam się, czy kupić gotowy zestaw do CWU, które widziałem na necie i szukać monterów, którzy to założą czy raczej celować w firmę, która zrobi to kompleksowo czyli kupi i założy instalacje. Wydaje mi się, że ta druga opcja jest droższa, gdyż firmy biorą zajebistą prowizję za zakup sprzętu.
Czy mogę liczyć na jakaś dotacje w instalacji off-grid po za zwrotem podatku za termomodernizację?
Co potrzebuje do takiej instalacji? Panele, przetwornice, przewody ze złączkami, bufor z grzałkami i sterownikiem, akumulator no i jakiś stelaż na dach + montaż - ile to może finalnie kosztować?
Czy ma to wogle sens? ( ͡º ͜ʖ͡º)
Zorganizowany_chaos - #fotowoltaika #dom #ogrzewanie

Serwus. Chciałbym założyć mała ...

źródło: fotow

Pobierz
  • 13
  • Odpowiedz
@Zorganizowany_chaos: Kup sobie kolektor słoneczny wolnostojący ze zbiornikiem. Lepiej na tym wyjdziesz. Panele PV nie bardzo nadają się do grzania wody - duże straty energii i sam koszt instalacji dużo wyższy.
  • Odpowiedz
@Zorganizowany_chaos: Jak masz bojler to zrób najprostszą instalacje - panele na dach i podłączasz je bezpośrednio do grzałki na prąd stały która będzie wsadzona do bojlera. Ewentualnie możesz sam bojler wymienić na większy, żeby jeszcze więcej ciepła zmagazynować.
  • Odpowiedz
@Zorganizowany_chaos: dlaczego nie on-grid? Wtedy dostaniesz dotację i na PV, i na zasobnik z grzałką. Albo kolektory słoneczne do buforu z wężownicą, który już masz. Tyle że wtedy dalej lepiej zrobić i PV on-grid, i kolektory, bo dostaniesz dotację z mojego prądu i wyjdzie Ci podobnie jak za same kolektory :p
  • Odpowiedz