Wpis z mikrobloga

Mam ofertę sprzedaży bliźniaka i mam do wyboru dwie opcje. Pierwsza to mniejsza połówka z dachem o spadzie północnym i własnym podwórkiem, druga, to większa połówka z dachem o spadzie południowym, ale za to z podwórkiem przechodnim do pierwszej połówki (służebność). Pytanie w kontekście fotowoltaiki i wygody: co byście woleli, własne podwórko i komfort z tym związany czy lepszy dach pod panele? Czy z połówki z dachem o spadzie północnym produkcja na serio jest aż tak nieopłacalna? #nieruchomosci #fotowoltaika
  • 13
@paulomac: brałbym nieprzechodni ogródek i gówniany dach, o ile faktycznie ogródek jest taki że będziecie z niego korzystać.

Panele chyba i tak się opłaca założyć, do kwoty dotacji, zawsze coś tam wyprodukują. Na programach i zasadach dotacji się nie znam ...
@wypokowy_expert: Światło wcale nie musi padać bezpośrednio, aby panele produkowały prąd. Natomiast na północnej stronie ich sprawność będzie sporo niższa. Można z grubsza powiedzieć, że uzyska jakieś 30-40% tego co by miał na południowej stronie. Ekonomicznie raczej inwestycja nie będzie miała uzasadnienia.

@paulomac jak duży ten ogródek, bo może jest opcja zamontowania paneli w ogrodzie? No i jak blisko budynku ma przebiegać dojazd do drugiej połówki? Bo moim zdaniem ani dla
@lipszczak
Naszkicowałem, zachowałem mniej więcej proporcje. "A" to mniejsze z własnym podwórkiem z dachem północnym, "B" to większe z dachem południowym i dojściem (nie dojazdem) do połówki oznaczonej jako "zajęte" (dojścia oznaczyłem strzałkami). Bliźniak to właściwie dwa bliźniaki, które dzieli malutka szpara, żeby formalnie nie były czwórką tylko dwoma bliźniakami. Granice działek oznaczyłem linią przerywaną.

W ogrodzie miejsca na panele nie ma. Jedyne, co mi przychodzi do głowy, to zadaszyć taras i
paulomac - @lipszczak
Naszkicowałem, zachowałem mniej więcej proporcje. "A" to mniejs...

źródło: szkic

Pobierz
@paulomac: o #!$%@?! Przecież tam nie ma gdzie tarasu zrobić. Już wolałbym mieszkanie niż to coś. Jedyne sensowne jest zajęte. A- tam tylko słońce do 12 max później przez resztę dnia cień. B - dużo słońca ale przez taras będą Ci auta jeździły za darmo bym tego nie chcial
@paulomac: będą chodzić mieszkańcy ich znajomi i rodzina jak wpadnie w odwiedziny, kurierzy, monterzy później komornik. No chyba że jest tam z 10m szerokości i możliwość postawienia takiej drewnianej wysokiej pergoli co zasłoni to ok
@paulomac: ja mysle, ze zdecydowalabym się na A. wygrywałby u mnie większy i spokojny ogrodek :) masz tutaj jak rozumiem okna na polnoc i wschod, a wiec troche slonca Ci wpadnie przynajmniej rano i do poludnia. W lato nie bedzie Ci sie tak mieszkanie grzalo jak te od poludnia, mozliwe ze obejdziesz sie bez klimatyzacji (to tez jakas oszczednosc na pradzie). A jesli scianka odgradzajaca od poludniowej strony nie jest mocno