Wpis z mikrobloga

#pcmasterrace #komputery #nvidia #elektronika #elektroda

tl;dr
PC w losowych momentach łapie freeze.

Pacjent

Procesor: AMD Ryzen 7 2700
Płyta główna: Asus Rog Strix B550-I Gaming.
Grafika: Gigabyte GeForce GTX 1080 8GB Mini ITX
Sytem: postawiony od zera kilka dni temu, byla 10 jest 11

Komp podczas pierwszego uruchomienia po po 10-15 min zawiesza się i łapie freeze. W tym czasie najczęściej jest uruchamiana #dota2 na #steam. W 99% freeze lapie w momecie ladowania gry. Raz jest ekran czarny, raz w dowolnym kolorze. Nie reaguje klawiatura i myszka. Jedyna opcja to twardy reset i potem jest git przez pare kolejnych godzin. Szukalem rozwiazania, najczesciej pojawial sie watek nieaktualnych sterowników do grafiki + uruchamianie steam jako admin = gowno dalo dalej jest tak samo.

2 dni temu nagle uruchomil sie ekran w trybie stanby. Sama skrzynka byla nie dotykana nie byl wlaczony. Nie uzywalem go az do wczoraj. W pewnym momencie znowu zamrożenie, twardy restet i zonk. Nie wstaje. Uruchamia sie wiatrak na grafice ale nie startuje ten na procesorze. Gejowska dyskoteka ledowa na pamięciach ram i wiatrakach dziala. Pare małpich ruchów typu wyciagniecie kabla z gniazdka, odpiecie hdmi i podlaczenie ponowne. Nagle wstał i działał przez pare h bez zadnych problemow.

Dzis odpalam go, ten sam cyrk jak dzień wcześniej. Powtarzam ten sam cyrk z małpim przełączaniem kabli, który ostatecznie gówno dał. Raz wstwal komp normalnie, raz bez procesora, ale ekran czarny, bez zadnego sygnalu. Wpadlem na genialny pomysl, przelaczenia hmdi pod grafike z plyty głowej i o dziwo gowno ozylo. Hot swap kabla hmdi do GTXa, przemieliło i działa. Właśnie dlatego pisze tego posta.

Co moze byc powodem ? Mecze sie z tym juz rok.

Jebnieta grafika ? Kupowalem wersje mini, wiec liczylem ze w koparce nie latała. W opisie bylo ze uzywana zewnetrznie do laptopa, byl dołożony jakis wielki wiatrak aftermaketowy. A byla to sztuka dokladnie z tego linku

Czy moze jest to procesor gryzacy sie z plytna glowna ?

Czekam na wszelkie pomysły i burze mozgow, bo mi już witki odpadaja. Internet przeczesywany, ale bez zadnych konkretnych pomyslow.
  • 16
  • Odpowiedz
  • 0
@MePix Dysk jeszcze na gwarancji. Wczesniej mialem jakiegos Szajsunga evo980 ktory kleknal po 2 dniach. Wpis nawet umieszczalem, ale jest daleko zebym mogl teraz poszukac. Nie mialem okazji przetestowac czy tez sie tak dzialo wtedy. Teraz siedzi jakis Corsair. Jaki program najlepiej puscic? Wypadlem z obiegu juz jakis czas temu.
  • Odpowiedz
  • 0
@Pabick w jakim sensie moze byc walniety? Bo procek tez byl uzywka. Moge sie mylic ale on chyba dziala badz nie dziala?
  • Odpowiedz
@Zulf: CPU może być uszkodzone w taki sposób, że komputer się uruchamia ale po kilku minutach się freezuje. Ja też kupiłem używanego procka i miał frezzy. Wymiana pasty chłodzącej, radiatora nic nie dało, dopiero jak kupiłem nowy CPU ze sklepu to wszystko zniknęło.
Nie wiem, być może ktoś robił za duże OC ¯\(ツ)/¯
  • Odpowiedz
  • 0
@Pabick to jest drugi trop. I chyba on bedzie najblizej rozwiazania, bo jak pisalem podobno tej moj jest nie do konca kompatybliny z plyta . Z riserczu w necie jednym ludziom ten zestaw dzialal innym zestaw wstawal innym nie, ale nie bylo wzmianki o frezach.

Jak Kolego orientujesz sie w temacie, to jaki procesor do takiego zestawu dokupic? Nie chce highend tylko cos co przez najblizsze lat bedzie dzialac bezproblemowy. Repertuar gier
  • Odpowiedz
@Zulf: na AMD się nie znam, więc może ktoś z większą wiedza się wypowie ( ͡º ͜ʖ͡º)
Przejrzałem listę cpu do Twojej płyty i faktycznie, Twojego cpu na nim nie ma, więc tu raczej jest problem ze stabilnością.
A bios masz najnowszy? Widzę że najnowszy jest z 3 marca 2023.
  • Odpowiedz
@Zulf: Nie wspominałeś o ramie a też może być problemem, pobierz i wypal na usb https://www.memtest86.com/, zbootuj z usb i zostaw test przez noc. Jeżeli nie wyrzuci żadnego błędu to potem obciąż cpu na windowsie prime95 kilka godzin. GPU raczej by nie freezowała całego pc.
  • Odpowiedz
@Zulf: dobra ale zacznijmy od tego czy na samym cpu komp normalnie działa czy tez łapie freezy, musisz zaczac od eliminowania kolejnych podzespolow bo tak na chybil trafil to sobie mozesz do jackowskiego isc
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 0
@Pabick: no nie mam
@dzimix Crucial 16GB (2x8GB) 4000MHz CL18 Ballistix Max Black RGB BLM2K8G40C18U4BL taktowanie chyba domyslne, troche nizsze, nie jest synchroniczne.
@dwal nie rozumiem xd
  • Odpowiedz
  • 0
@Zulf U mnie problemem była płyta główna, po wymianie zero błędów. Czasem zawieszał się bez niczego, czasem podczas pracy.. Zawsze freeze i nie działała klawiatura i myszka. Z tego co czytałem problem z socketem na CPU.
  • Odpowiedz
@Zulf: spróbuj tym memtestem, jeżeli ram zaczytuje z xmp 4000 MHz to pewnie sypie błędami przy ryzenie 2700 i dlatego płyta #!$%@?
  • Odpowiedz