Wpis z mikrobloga

Wpis poświęcony Bezpiecznemu Kredytowi 2%. FAQ. Powstało wiele mitów oraz błędnych interpretacji przedstawionych przepisów. Zebrałem tutaj informacje dotyczące najważniejszych rzeczy, czyli:

1. Sposób wyliczania dopłaty oraz łączne oprocentowanie hipoteki w programie
2. Limity dla budowy domu, singli, małżeństw
3. Preferencyjne warunki liczenia zdolności
4. Oferta banków oraz przyjmowane już prewnioski

W telegraficznym skrócie. Błędnie było mówione i sam przyznaje się, że na samym początku tak mówiłem, że oprocentowanie tego kredytu to będzie marża + 2%. Co gorsza dalej wszędzie się tak mówi. Oferta wyliczana będzie na podstawie czasowo stałego oprocentowania, które aktualnie wynosi 8.3-8.8% w poszczególnych bankach. Dopłata będzie wynosić tyle, że oprocentowanie łączne to około 3%, mniej niż wydawało się początkowo, nadal więcej niż w nazwie programu. Dopłata będzie obliczana na podstawie WIRONu(x1.2), później wejdzie w życie wskaźnik BGK. Co do BGK ciekawym i nie do końca potwierdzonym faktem jest możliwość łączenia kredytu 2% z mieszkaniem bez wkładu. W tym przypadku miałyby nie obowiązywać limity za metr kwadratowy. Informację tą potwierdzę do następnego wpisu. Możliwe będzie także wniesienie 10% wkładu własnego.

Przy budowie domu możemy maksymalnie wydać milion złotych na całą inwestycje. Wynika to z zsumowania 600 tysięcy złotych kredytu, działki o wartości 200000 zł i wkładu gotówkowego. Zupełnie inaczej jest gdy chcemy wnioskować o kredyt na dokończenie budowy domu. Wtedy maksymalne limity to 100 tysięcy dla singli i 150 tysięcy dla małżeństw. Normalnie limity to dla przypomnienia 500/600 tysięcy złotych.

Rata w Bezpiecznym Kredycie 2% to rata malejąca, kredyt można nadpłacać w pierwszych 3 latach do wysokości 1 raty, po 3 latach dowolnie/całkowicie. Rata malejąca oznacza stały poziom spłacaonego kapitału. Początkowo rata jest wyższa niż przy racie stałej(popularniejszej do tej pory). NIższa rata + preferencyjnie liczona zdolność oznacza podniesienie jej o conajmniej 30%.

Od 15 czerwca możecie się do mnie zgłaszać i wypełniać prewnioski w bankach Pekao, Alior. W innych bankach od 3 lipca. Na pewno warto będzie wziąć pod uwagę ING, Pekao i Millenium, które do tej pory miały korzystne oferty stałego oprocentowania oraz niski cross-sell. Nie będzie limitów w 2023 roku, kolejne lata zakładane zainteresowanie 40000 wniosków. Ceny? Nadal trajektoria wzrostowa.

Zostawcie kilka plusów. Następny wpis powstanie na podstawie zadawanych przez was pytań. Pojawia się ich wiele więc wybiorę najciekawsze z nich i jeszcze w tym tygodniu wrzucę aktualizację i zawołam was do wpisu.

  • 107
@droetker4: Jak to wygląda w przypadku budowy domu i wypłacania transz - tj. dopłaty obowiązują dopiero po wypłacie wszystkich transz, tak? Więc jeśli ostatnia transza zostanie wypłacona np. po roku, to dopłaty do kredytu będę miał przez 10 lat od wypłaty ostatniej transzy czy przez 9 lat i będę tak jakby rok w plecy?
Dopłata będzie wynosić tyle, że oprocentowanie łączne to około 3%, mniej niż wydawało się początkowo, nadal więcej niż w nazwie programu.


@droetker4: łącznie czyli z marżą? to przecież jest dużo lepszy deal niż miał być, bo normalnie marże są 2% więc by się można spodziewać oprocentowania 4%, a jest tylko 3%
@affairz: przy oprocentowaniu stałym marża jest już wliczona w oprocentowanie. Uproszczony wzór liczenia oprocentowania wyglada mniej więcej w ten sposób: 2%+oprocentowanieStałe/10. Czyli przy stałym oprocentowaniu 8.5 możesz spodziewać się mniej więcej oprocentowania 2.85 (2+0.85).
To by musiał ktoś dokładnie policzyć, ale raczej opłacało się czekać ostatnie 2 lata na ten kredyt :) program spadkowicz+
@droetker4: 1. Czy to prawda, że osoba prowadząca gospodarstwo domowe w konkubinacie przez poprzednie 12 miesiecy nie może sie do mnie wprowadzić jak wezmę jako singiel?
2. Tylko małżeństwa?
3. Co jak jedna osoba w małżeństwie dziedziczy połowę nieruchomości (domu) po zmarłym rodzicu, ale od lat tam nie mieszka i nie będzie mieszkać; czy można jako małżeństwo wziąć ten kredyt?
@droetker4: czyli jeśli mam rozpoczętą budowę ze stanem na dziś parter + wylany strop (poddasze będzie użytkowe) nie mam szans na wzięcie tego kredytu, tylko liczy się to już jako dokończenie budowy i wtedy max 150k?
@jabukasiga: Dopłaty obejmują 120 rat kapitałowo-odsetkowych. Czyli okresu karencji się w to nie wlicza i dopłaty dopiero wchodzą w życie z pierwszą ratą kapitałowo-odsetkową (standardowo po oddaniu lokalu, domu do użytkowania bądź po wypłacie ostatniej transzy kredytu). Można też uzyskać dopłatę do raty odsetkowej (na wniosek klienta), jeśli przewyższa ona wysokość pierwszej raty kapitałowo-odsetkowej po dopłacie. Z zastrzeżeniem, że dopłaty właściwe zostaną pomniejszone o łączną sume dopłat do rat odsetkowych.
@droetker4: Jak to wygląda w porównaniu do cen najmu? Bo na moje oko tym, którym uda się zaoszczędzić na wkład własny lub, ktorzy już go mają na poziomie 100-200k to opłaca się potężnie, bo będzie to znacznie bardziej korzystne niż ceny najmu.
@Need: U mnie tak wygląda: miasto powiatowe wynajem ze wszystkim 3k zł 42 m2, u mnie za 320 000 zł można kupić mieszkanie 40 m2 z rynku pierwotnego. Jak patrzyłem w kalkulatorze przy wpłacie własnej 120 000 zł i kredycie 200 000 zł rata to 1200/1300 zł + czynsz. Jest szansa zmieścić się w 2k zł. Więc dość atrakcyjnie.