Wpis z mikrobloga

Zakupiłem takiego oto laptopa -> Lenovo Legion 5-15 Ryzen , którego to podpinam przez wejście USB-C (z DisplayPort i Power Delivery) do stacji dokującej lenovo thinkpad 40AF.
Wszystko działa na pierwszy rzut oka ok - dwa ekrany ze stacji dokującej (huba) po HDMI wyświetlają się poprawnie plus trzeci ekran z laptopa. Dźwięk jest, wszystkie porty śmigają. Natomiast są dwa problemy:
1. Przy ładowaniu baterii pokazuje komunikat "Słaby stan ładowania. Sprawdź ładowarkę." - i to mi nie przeszkadza bo i tak mimo normalnego użytkowania bateria ma 100%. Czy mogą być potem z tym związane jakieś komplikacje?
2. Ekrany czasami potrafiają migać - tzn wyłaczają się momentalnie jeden po drugim i potem w innej sekwencji włączają się i znowu mam dostępne wszystkie 3. Czy może to być związane z tym standardem USB-C ? Czy powinienem mieć do takiej stacji dokującej Thunderbolt 4?

#usbc #windows11 #windows #laptopy #hardware #lenovo
  • 7
Przy ładowaniu baterii pokazuje komunikat "Słaby stan ładowania. Sprawdź ładowarkę." - i to mi nie przeszkadza bo i tak mimo normalnego użytkowania bateria ma 100%. Czy mogą być potem z tym związane jakieś komplikacje?


@kubaw92: proszę podać napięcie i prąd oryginalnej ładowarki oraz tożsame stacji dokującej.
@kubaw92: beda migać ekrany jak zasilanie jest słabe. Ja nie wiem jak się przez tą stację zasilanie podaje, ale potrzebujesz chyba 230W 20V (mam taki sam na intelu i tyle ładowarka ma). Normalnie podłączasz oryginalna ładowarkę z zestawu czy jak?
1. Przy ładowaniu baterii pokazuje komunikat "Słaby stan ładowania. Sprawdź ładowarkę." - i to mi nie przeszkadza bo i tak mimo normalnego użytkowania bateria ma 100%. Czy mogą być potem z tym związane jakieś komplikacje?


@kubaw92: ale jak odpalisz coś co bardziej obciąża kompa to bateria zacznie się rozładowywać i robić niepotrzebne cykle. Co ciekawe do stałego siedzenia na baterii w lenovo można włączyć blokadę ładowania na 60%
Niestety ładowanie po
  • 0
@wypokowy_expert, @mattz_, @cysiekw:
Dzięki za odpowiedzi.
Ładowarka ma 230W podczas gdy ładowarka do stacji zasila 130W. Ogólnie np podczas grania w niewymagające gry typu stare strategie (SC2) bateria bardzo powoli schodzi w dól - o 2% w 2h wiec akceptowalne.
Miganie zniknęło po tym jak zainstalowałem aktualizacje i sterowniki pod ta stacje. Przestało migać i wszystko działa ok.
Jakby problem powrócił to tak jak mówił @wypokowy_expert - spróbuje dodatkowo
@kubaw92 raczej bezsensu jest ładować 130W zamiast 230W szczególnie jak grasz. Baterie niepotrzebnie męczysz. Nawet fajna opcja jest w Lenovo vantage czy jakoś tak że ładuje ci tylko 50% żeby wydłużyć żywotność baterii
  • 1
@LubieArbuzy: Szczerze to pierwsze wrażenie bardzo pozytywne. Komputer nie grzeje się w opór i działa ok - szybciutko chodzi.
Jedyny minus jaki widzę to ten zasilacz 230W - no jest bardzo duży, mi to osobiście przeszkadza :> Ale zostanę przy nim. Na chwilę obecną sprzęt godny polecenia. Ale ja mam go dopiero 5 dni :) Widać różnice w grafice na plus. Jak coś to moge fotki wysłać na PW