Wpis z mikrobloga

Mirki prośba.
Dzisiaj w nocy w okolicy Sokoły dla mojego ojczyma ukradli taki sprzęt.
Jeżeli ktoś widział gdzieś raczej na lawecie w nocy lub gdzieś nad ranem, dajcie znać jak najszybciej.

Sprzęt ogólnie był lekko uszkodzony, jakiś pęknięty wężyk czy coś, (później dowiem się więcej) więc nie miał jak ruszyć i pozostawili go na noc.
Gdy przyjechali z zamienną częścią żeby go naprawić, to tej (koparki?) już nie było.

#wykopefekt #kradziez #sokoly #podlasie #bialystok #budownictwo #maszyny #budowa #zlodzieje
Damianowski - Mirki prośba.
Dzisiaj w nocy w okolicy Sokoły dla mojego ojczyma ukradl...

źródło: 355327641_2459889157523056_2395381693031577172_n

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
Dzisiaj w nocy w okolicy Sokoły dla mojego ojczyma ukradli taki sprzęt.


@Damianowski: Twój ojczym jest paserem? Wiesz, że spójnik "dla" wskazuje odbiorcę?

Ukradli sprzęt ojczyma

Ojczym stracił sprzęt, ktoś nieokreślony został nowym posiadaczem

ukradli sprzęt dla ojczyma

Ktoś nieokreślony stracił sprzęt, twój ojczym został nowym posiadaczem
  • Odpowiedz
18+

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@eloar:

Dzisiaj w nocy w okolicy Sokoły dla mojego ojczyma ukradli taki sprzęt.

Damianowski: Twój ojczym jest paserem? Wiesz, że spójnik "dla" wskazuje odbiorcę?


no i wszystko się zgadza, ojczym jest odbiorcą kradzieży, a nie koparki, szukasz dziury w całym na siłę.
  • Odpowiedz
@bc547: odbiorcą kradzieży? czyli jednak byłby paserem. bo normalnie to kradzież ma sprawcę i ofiarę. ewentualny odbiorca to może być zawiniętych "fantów" i nazywamy go właśnie paserem (art 291 kodeksu karnego, kara pozbawienia wolności do lat 5).
  • Odpowiedz
  • 0
@eloar odbiorcą czynności kradzieży, a nie przedmiotu, czyli jest stroną bierną, kradzież jest jest przeciwko niemu, jest ofiarą
  • Odpowiedz
@bc547: wówczas sensownym jest przyimek "na" (choć cała konstrukcja się nieco zmienia, aby było poprawnie gramatycznie). O ofierze mówimy, że dokonano "na niej" czynności, a nie "dla niej". Jak ktoś dokona kradzieży dla Ciebie, zamiast na Tobie, to jesteś paserem, bezsprzecznie.
  • Odpowiedz
@eloar: "Dla Adama wybili zęby" oznacza, że Adam nie ma zębów, a nie ma dodatkowe zęby.
"Dla Pawła zbudowali dom" oznacza, że Paweł ma dom, a nie że zlecił budowę dla kogoś.
Słowo "dla" powiązuje czynność z bierną stroną, nie służy do określenia zleceniodawcy.
Nawet chatGPT to rozumie.
.
bc547 - @eloar: "Dla Adama wybili zęby" oznacza, że Adam nie ma zębów, a nie ma dodat...

źródło: chat

Pobierz
  • Odpowiedz
"Dla Adama wybili zęby"


@bc547: oznacza, że Adam zlecił wybicie komuś zębów. To by w sumie nie było zbyt Podlaskie, bo tam biorą takie sprawy w swoje własne ręce.

Dla Pawła zbudowali dom

Tak, bo w czynności powstał dom, którego odbiorcą jest Paweł, to akurat poprawna forma gramatyczna o poprawnym znaczeniu semantycznym. To nienajlepszy przykład. Budowa domu nie jest wykonywana "na Pawle" tylko na działce.

Nawet chatGPT to rozumie.

ChatCPT to
  • Odpowiedz
@eloar:
nie niby poprawnie, tylko jest poprawnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
i nie bronię, tylko chcę ci pomóc wyprowadzić cię z błedu
jak przyjmiesz, że można być odbiorcą wartości ujemnej, to powinno ci się wszystko logicznie układać
  • Odpowiedz