Wpis z mikrobloga

W 2022 Chiny dogoniły Polskę pod względem płac nominalnych, ale pod względem siły nabywczej osiągnęły około 80% Polski, bo Chiny były krajem droższym od Polski. Jednak na dzień dzisiejszy Chiny prawdopodobnie są już krajem tańszym od Polski, a chińskie płace nominalne spadły do poziomu około 85% Polski, bo w międzyczasie załamał się kurs juana w złotych. 28 czerwca 2022 juan kosztował 0,67 zł, dziś 0,57. Oczywiście spadek płac nominalnych nie miał wpływu na siłę nabywczą. Ta pozostał na poziomie ponad 80% Polski. Dane o poziomie PKB na mieszkańca (realnie 50% Polski w 2022) sugerują, że sytuacja materialna Chińczyków jest jednak dużo gorsza niż by to wynikało z porównania średniej płacy.

Współczynnik konwersji PPP (dzieląc płacę w walucie lokalnej przez współczynniki PPP otrzymuje się wynik wyrażony w dolarach według parytetu siły nabywczej => https://data.worldbank.org/indicator/PA.NUS.PRVT.PP?locations=CN-PL

Średnia płaca w Chinach => https://tradingeconomics.com/china/wages

Średnia płaca w Polsce (na wykresie płace z lat 1990-98 zostały ubruttowione) => https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/rynek-pracy/pracujacy-zatrudnieni-wynagrodzenia-koszty-pracy/przecietne-miesieczne-wynagrodzenie-w-gospodarce-narodowej-w-latach-1950-2022,2,1.html

#ekonomia #gospodarka #statystyka #chiny #ciekawostki #napierala #bartosiak #geopolityka #rafalinski
Raf_Alinski - W 2022 Chiny dogoniły Polskę pod względem płac nominalnych, ale pod wzg...

źródło: Płace w Chinach

Pobierz
  • 23
  • Odpowiedz
To dalekie niedopasowanie danych o PKB i o płacach chyba wynika z tego, że podane na tradingeconomics płace dotyczą pracowników sektora "nieprywatnego" na obszarach miejskich (114k CNY rocznie).
Pracownicy sektora prywatnego na obszarach miejskich to już tylko 65k CNY rocznie.

Źródło:
http://english.scio.gov.cn/m/pressroom/2023-05/09/content_85275409.htm

Danych odnośnie płac na terenach wiejskich nie mogę znaleźć, jednak zastępczo można porównać roczny dochód rozporządzalny na osobę na terenach miejskich (49k CNY) i wiejskich (20k CNY). Łącznie tereny miejskie
  • Odpowiedz
Żeby wierzyć chińskim statystykom trzeba być wyjątkowo naiwnym ( ͡° ͜ʖ ͡°) firmy uciekają z chin, bo za drogo się tam zrobiło, xi ping pong wymyślił swój własny program pokroju mao dingdonga i siłą nakazują rolnikom hodować konkretne uprawy, a jak nie to niszczą im pola XD spokojne, niedługo ładnie #!$%@? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
  • 9
@Raf_Alinski Tyle że te zarobki z tego co widzę to w ujęciu rocznym. Pytanie więc za ile godzin pracy. Bo jeśli Polak pracuje 40h tygodniowo a Chińczyk 60h to różnica jest znacznie większa niż wg tych statystyk.
  • Odpowiedz
Zaraz i tak wykopek wklei tylko jakiś zdjęcie z zachodniej wioski na prowincji i powie, że bieda. Tymczasem w Europie nawet nie ma jednego miasta, które poziomem dorównuje Guangzhou czy Shangai (bezpieczeństwo, digitalizacja, czystość), mam odruchy wymiotne jak myślę o zabrudzonym NY, wypełnionym grafiti oraz menelami.
  • Odpowiedz
@Lumisodaboi: Są to miejsca z większą przestępczością, bardziej zaśmiecone, mniej zdigitalizowane oraz nudne. W Kopenhadze są takie dzielnice, w których wręcz są pustostany gdzie handluje się narkotykami. Nikt nie bierze tego na poważnie z azjatyckiego pragmatycznego punktu widzenia. Europa to teraz zacofany, wymierający kontynent bazujący na serwisach z USA oraz towarach z Azji. Największa firmą jest LVMH podczas gdy w topowych azjatyckich gospodarkach jest to tech. https://www.youtube.com/watch?v=yMZ8vNPAi2o Tkwij sobie dalej w
  • Odpowiedz
@XiJinping xddd to Europa wybudowała zderzacz hadronów i inne najbardziej zaawansowane urządzenia na świecie. Chińskie duże firmy nie mają nawet możliwości by zrobić 10% tego. Żeby coś osiągnąć trzeba mieć know how wykraczający poza konsumencki szmelc, jakim szczycą się Chiny. Jeśli będą już za drodzy to kto inny przejmie pałeczkę.

btw Azja o której myślisz wymrze szybciej niż Europa.
  • Odpowiedz
@Lumisodaboi: Wstawaj, zesrałeś się. Nie ma nawet jednej dużej firmy IT w top 20. Europa ma LVMH, Chiny Tencent, Korea Samsung, Tajwan TSMC. Europa już przegrała i dawno odpadła z tego wyścigu, ale tkwij sobie dalej w swojej bańce i mieszkaj z mamusią w mieszkanku w PL ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@XiJinping co ma it do najbardziej zaawansowanych technologii na świecie. Świat by się obył bez tych firm raz dwa, bo nie tworzą nic niepowtarzalnego. Nie mogą nawet tworzyć tych swoich procesorów bez sprzętu z Europy. Nie mówiąc już o tym, że to Zachód dał działającą szczepionkę na ich syf powstały po zjedzeniu nietoperza XDDD
  • Odpowiedz
@Lumisodaboi: I to zachód był w zastoju gdy chińskie fabryki stanęły, bo nie był wystarczalny. Dlatego też Stany zaczęły działać teraz u siebie, a stary kontynent potrafi tylko regulować import technologii. Europa wypadła już dawno z wyścigu technologicznego i trzeba być wybitnym niewyedukowanym kretynem, żeby twierdzić inaczej. Teraz polecam Ci, abyś gdzieś pojeździł i wyszedł ze swojej komórki gdzie mieszkasz u mamusi zanim otworzysz swoją paszczę ponownie. Już dawno mogą i
  • Odpowiedz
@XiJinping Jakim zastoju? XD Ja wtedy normalnie działałem i miałem się dobrze. To Chiny mają 20% bezrobocia u młodych. U mnie znajomi normalnie, studia, praca, własna działalność. Jaki import technologii? Chyba produktów, które zostały wytworzone za pomocą Zachodnich technologii z jakiegoś zadupia w Azji, bo tak było taniej.

To chińczyk żyje na 2m2 jak robal, a ja mam normalny dom 200m2 :D
  • Odpowiedz