Wpis z mikrobloga

#nieruchomosci #prawo

Czołem mireczki,

Znam dewelopera który uzyskał pozwolenie na budowę dopiero w 2023 ale wciska klientom że sprzedaż została uruchomiona zanim zaczęła obowiązywać nowa ustawa deweloperska czyli przed 01.07.22 i nie stosuje się do nowej ustawy. Żeby podpisać umowę deweloperską musiał przedstawić klientowi pozwolenie na budowę którego nie miał, bo dostał je pół roku później więc cały ten wybieg z uruchomioną sprzedażą jest grubymi nićmi szyty.

Jak wyegzekwować od niego zastosowanie się do nowej ustawy? Jakiś urząd to w ogóle kontroluje czy jest wolna amerykanka i trzeba go samodzielnie pozywać z powództwa cywilnego? xD
  • 13
@NaglyAtakGlazurnika: poza tym ciężko sprzedawać coś co nie wiadomo jak będzie skonstruowane, ile będzie mieć metrów. Chyba, że klient to debil i kupuje na obietnice a notariusz łamie prawo bo jest kumplem dewelopera.
jak kombinuje w tak prostej sprawie to będzie kombinować w trakcie budowy i przy odbiorze a może stracisz hajs i odbioru nie będzie.


@Reanef To jedna z większych grup deweloperskich na giełdzie

@NaglyAtakGlazurnika: https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ochrona-praw-nabywcy-lokalu-mieszkalnego-lub-domu-17741817/art-21

Art. 21. [Udostępnienie nabywcy dokumentów przez dewelopera]

Na żądanie osoby zainteresowanej zawarciem umowy deweloperskiej, deweloper zapewnia możliwość zapoznania się w lokalu przedsiębiorstwa z:

3) kopią pozwolenia na budowę;


Jeśli ustawa nakazuje pokazanie pozwolenia przed zawarciem umowy jeśli
Jeśli ustawa nakazuje pokazanie pozwolenia przed zawarciem umowy jeśli klient zapyta to z tego rozumiem, że trzeba je mieć w momencie zawierania.

@PfefferWerfer: i tu masz rację - problem w mojej ocenie - jest w twoim rozumieniu prawa. Nigdzie nie ma zakazu sprzedaży nierucha który nue został jeszcze zbudowany. Nigdzie nie ma zakazu sprzedaży obietnicy na zbudowanie nierucha na którego lokalna władza nie wydała jeszcze pozwolenia. Więc jak zrealizujesz swoje prawo,
Nigdzie nie ma zakazu sprzedaży nierucha który nue został jeszcze zbudowany. Nigdzie nie ma zakazu sprzedaży obietnicy na zbudowanie nierucha na którego lokalna władza nie wydała jeszcze pozwolenia. Więc jak zrealizujesz swoje prawo, to deweloper może dać ci prawdę - pokazać puste ręce i powiedzieć że nie ma czego pokazać, bo jeszcze nie dostał pozwolenia.


@NaglyAtakGlazurnika: Zgodziłbym się w pełni gdyby to się nazywało jakoś inaczej niż "umowa deweloperska" którą akurat
@PfefferWerfer: mogę Cię pocieszyć, że w mojej umowie deweloperskiej (jeszcze nie podpisanej) jest 5 klauzul abuzywnych, jeden istotny punkt niezgodny z ustawą deweloperska i kilka innych baboli.

Z tego co widzę deweloper ma to w dupie a nawet notariusz który to będzie ogarniał ma to w dupie.

Sam się złapałem razem z prawnikiem za głowę ale dev kręci na siebie bata bo bardzo łatwo z tej umowy się wymiksować i jeszcze
@Reanef: @NaglyAtakGlazurnika @markier Tak dla aktualizacji:

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny który odpowiada za DFG nie odpowiada na oficjalne pismo od 1,5 miesiąca.

Rzecznik Finansowy który nadzoruje rynek finansowy i ubezpieczeniowy mówi że nie może mi pomóc bo działa tylko na rzecz bezpośrednich klientów tych instytucji, a DFG jest produktem pośrednim w sytuacji nabywcy mieszkania (mógłby zadziałać na zlecenie samego DFG lub dewelopera). Odesłał mnie do Powiatowego Rzecznika Konsumenta.

Powiatowy Rzecznik Konsumenta z