Wpis z mikrobloga

Jaka dystrybucja linuxa na bardzo starego laptopa z 2008r który ma służyć tylko i wyłącznie do włączenia przeglądarki w autostarcie i obejrzenia transmisji na YouTube?

Problem jest w tym, że domyślne sterowniki różnych systemów(testowałem Chrome Flex, Xubuntu, Mint) nie działają z kartą sieciową. Można to naprawić jak poniżej.
Obecnie laptop działa na Linuxie Mint xfce, super szybko się uruchamia i działa jak trzeba za wyjątkiem wyskakującego okienka z informacją o aktualizacjach pomimo włączonych automatycznych updateach. Ma też ciągle powracający problem z wyłączaniem. To znaczy chcę aby fizyczny przycisk wyłączał laptopa(nie usypiał, nie hibernował bo potem nie wstaje ze stanu uśpienia). Od czasu do czasu coś się psuje i nie ma żadnej reakcji na naciśnięcie przycisku, potem znów wraca to do normy. Nie wiem od czego to zależy.

BTW. Do kiedy Firefox ESR będzie działał bezproblemowo na Windows 7? Czytam, że wstępnie planowane jest zakonczenie wsparcia w połowie 2024 ale czy to oznacza, że już nie będzie możliwości przeglądania WWW?

Specyfikacja Laptopa:
Core 2 Duo
3GB RAM
Dysk SSD

Naprawa wifi:

Uruchamiamy terminal i wpisujemy:

# sudo passwd

podajemy dwukrotnie nowe hasło dla roota, następnie:

sudo -i

wpisujemy hasło roota, po czym wydajemy polecenia:

# apt-get update

# apt-get remove bcmwl-kernel-source

pytanie potwierdzamy T i wciskamy enter.

Po odinstalowaniu pakietu i usunięciu modułu dkms podajemy następujące polecenia:

# apt-get install firmware-b43-installer

# apt-get install b43-fwcutter

# modprobe b43

# ifconfig wlan0 up

i na koniec restartujemy system poleceniem:

# reboot

Po ponownym uruchomieniu komputera nasze połączenie bezprzewodowe będzie działało prawidłowo ????

https://blog.sloniupl.eu/2012/06/03/brak-wifi-w-ubuntu-12-04-broadcom-bcm4311-acer-extensa-5220/

#it #informatyka #linux #komputery
#pytanie
  • 18
  • Odpowiedz
@cotozazycie: Jak Xubuntu działa, to cóż - można wywalić całkowicie nawet program do aktualizacji, by nie wkurzał. Zakładam, że masz najnowsze Xubuntu (22.04)
  • Odpowiedz
  • 0
@fervi: Mam Minta, i ok system w sumie może nie być aktualizowany ale chodzi o Chrome, który jeśli nie jest aktualny też wywala komunikaty.

A laptopa używa starsza osoba i w tym zakresie czyli Włącz - włącz transmisję w otwartej przegladarce - wyłącz laptopa ma być całkowicie bezobsługowy. Nie chcę żadnych komunikatów na ekranie.
  • Odpowiedz
  • 0
@fervi:

Inne niż Chrome i być może Chromium bardzo wolno działają na linuxie i tej konfiguracji. A YT i ewentualnie inne strony nie będą się krzaczyć przez nieaktulną przegladarkę? W takim układzie może w ogóle lepiej iść w W7 i Firefox ESR?
  • Odpowiedz
włączenia przeglądarki w autostarcie i obejrzenia transmisji na YouTube?

core2duo

@cotozazycie: obawiam się, że zależnie jak się trafi z YT - i kodekiem - może się nie dać oglądać (płynnie) wielu/coraz więcej materiałów na takim sprzęcie...
  • Odpowiedz
  • 0
@hrumque: Nie o płynność odtwarzania chodzi, dla tego zastosowania ten elektrozłom wystarcza. Potrzebuję jedynie na niego przewidywalnego, szybko uruchamiającego się, lekkiego i bezobsługowego systemu.
  • Odpowiedz
@kureci_paratko: Lubuntu jak najbardziej może być. Można zawsze coś jeszcze lżejszego oczywiście.
Warto wgrać sobie h264ify, wtedy YT używa kodeka h264 zamiast vp9 jeśli to możliwe, co sprawia, że YT wysyła większe pliki, ale słabsze komputery lepiej sobie radzą z kodekiem h264
  • Odpowiedz
  • 0
@fervi: @kureci_paratko

Lubuntu aktualizuje automatycznie przeglądarkę? Jeśli sam system się nie aktualizuje to wystarczy ręcznie go zaktualizować co 3-4 lata?

Zależy mi aby postawić coś na nim i nie zajmować się tym w ogóle. A zastosowanie to jak pisałem. Starsza osoba włącza jedynie raz w tygodniu transmisję mszy na yt i wyłącza laptopa. To wszystko.

Bo rozumiem, że w Lubuntu ten sposób przeinstalowania sterowników karty sieciowej zadziała?
  • Odpowiedz
@cotozazycie nie znam się na tym. Zainstalowałem go starszej osobie, która miała problem z obsługą komputera. Nauczyła się obsługi, uruchamiania przeglądarki, a jako stronę startową dałem właśnie YouTube. Nie pamiętam czy dałem automatyczne aktualizacje, czy może je wyłączyłem. Służyło kilka lat.
  • Odpowiedz
@cotozazycie: Lubuntu sam nawet po jajach się nie podrapie. Możesz ustawić, by się aktualizował, ale też możesz sam aktualizować jak tam będziesz.

Ten sposób ze sterownikami powinien na wszystkim działać debianowym, pod inne dystrybucje są pewnie inne paczki
  • Odpowiedz
@cotozazycie w ustawieniach będziesz miał aktualizować automatycznie, pytać o aktualizację lub nieaktualizowac. Ktoś bardziej obeznany ci podpowie. Co do aktualizacji przeglądarki to nie wiem. Korzystam z Xubuntu i aktualizuje się automatycznie. Czasem podczas korzystania wyskoczy komunikat, że potrzebne jest ponowne uruchomienie przeglądarki po aktualizacji.
Lubuntu jak wspominałem, używałem na starym sprzęcie, który miał służyć starszej osobie do oglądania filmów na YT. Aktualizacje systemu wyłączone, by w razie czego starsza osoba się nie
  • Odpowiedz
@cotozazycie:
Ja sobie zainstalowałem ostatnio Minta na starym kompie z 2010. Skoro masz stary sprzęt to wersja chyba 17 max wejdzie. Przeglądarka firefox zatrzymała się na 2021 roku czyli jestem dwa lata do tyłu i wiele stron nie działa, np bankowych, jakieś playery.
Jeżeli chcesz bardzo podstawowe rzeczy to może być ten linux XD, ale jak masz możliwość to weś windowsa 7, wszystko będzie na nim śmigać bez problemu.
  • Odpowiedz
  • 0
@rotszyld

będzie ale w przyszłym roku też ff esr przestanie być aktualizowany na w7

To już lepiej niech zostanie Lubuntu, działa bardo dobrze jak na taki Core 2 Duo i 3GB RAM. Chrome z ublockiem na tak rozbudowanych stronach jak onet też jest całkiem używalny.

Dziś jeszcze popatrzę czy mozna jakoś ustawić automatyczne aktualizacje i tak to zostawię.
  • Odpowiedz