Wpis z mikrobloga

Mam taką rozkminę dot. cen energii i oszczędzania. Mieszkam w Danii i prąd mam rozliczany godzinowo, po aktualnych cenach spot (DK2 - ceny można sprawdzać dzień przed, dzięki czemu można planować używanie energii podczas doby). I tak się zastanawiam o kupnie jakieś baterii do domu (bez paneli słonecznych).

https://www.nordpoolgroup.com/en/Market-data1/Dayahead/Area-Prices/DK/Daily/?view=chart

Do tego mam abonament nocny i w godzinach od 00:00 do 6:00 mam praktycznie często prąd za darmo, płacę tylko za przesył itd.) i mógłbym w tych godzinach ładować baterię i wykorzystywać ją w godzinach, kiedy prąd jest najdroższy (przeważnie od godziny 6:00 do 10:00 i od godz. 16:00 do 22:00), albo nawet podczas całego dnia (nie wiem tylko ile czasu ładuje się przykładowo bateria 10 kWh?).

Różnica w cenie prądu pomiędzy różnymi godzinami w ciągu doby zimą wynosi czasami nawet 2-3 zł za 1 kWh, więc jest pole do oszczędzania.Musiałbym jedynie obliczyć (biorąc pod uwagę różne pory roku) ile zużywam prądu w godzinach szczytu - wtedy, kiedy jest najdroższy prąd, żeby dopasować odpowiednią baterię i inwerter.

I teraz moje pytanie: czy jest to do zrobienia, czy jest to trudne do zrobienia i czy są jakieś przeciw? Wydaje mi się, że koszt baterii 5-10 kWh nie byłby taki duży, ale nie wiem jak z podłączeniem i montażem tego wszystkiego.

#energetyka #prad #baterie #panelesloneczne #oze #rachunki #dom
Zapaczony - Mam taką rozkminę dot. cen energii i oszczędzania. Mieszkam w Danii i prą...

źródło: Zrzut ekranu 2023-07-5 o 12.39.28

Pobierz
  • 5
@Zapaczony: wydaje mi sie ze potrzebujesz magazyn+falownik który wepniesz w licznik i jakis przelacznik bateria/sieć który będzie miał harmonogram. Zobacz na liczniku ile zuzywasz. Skoro chcesz 10h korzystac z baterii to teoretycznie musisz miec chwilowe zuzycie ponizej 1kw przy baterii 10kwh
@Zapaczony: hmm, tak na oko

Bateria 10kWh z 30 tys zł, jakiś układ sterowania do tego 3 tys. robocizna 5 tys (w zlotówkach wszystko). Sprawność układu będziesz miał z 70%, plus weź pod uwagę cykl życia takiej baterii.

edit jak w Danii to trochę więcej
@Hekun: ale w sumie to mniejsza bateria może wystarczyć, i tak wiadomo szacunek mocno z dupy bo nie wiem jaki dom masz, jak wyglada instalacja itd ale nie są to super tanie rzeczy

edit zapomniałem jeszcze falownik potrzebny to 5-10k