Wpis z mikrobloga

@YouCanCallMeBillieGates: jak wiesz jak działają procesory i znasz dobrze mechaniki gry to nie jest to trudna ale żmudna robota. W zasadzie wystarczy tylko w grze zasymulować mechanizm bramek logicznych i lecisz. Ofc jeśli chcesz wykonać jakieś proste operacje a nie współczesne CPU ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Rorschak akurat tu ma @RHarryH racje, byle student po 1 semestrze informatyki z lekką pomocą internetu byłby w stanie coś takiego skleić. Nie zmienia to faktu że bramek musisz skleić bardzo pokaźną ilość i nawet z kopiowaniem elementów jest to bardzo żmudna robota, więc propsy że mu się w ogóle chciało.
  • Odpowiedz
@RHarryH:
@Rorschak

Właśnie w innym wątku był gościu co opowiadał że chatę zbudował sam, bo to proste, popytał u sąsiadów i kierownika budowy
Stropy, tynki, podłogi wszelkie wylewki, okna i drzwi teżsam wstawił
i uwaga:
"Tylko małpa by nie umiała"
  • Odpowiedz
@YouCanCallMeBillieGates: @Rorschak: na pierwszych lepszych studiach informatycznych na politechnice uczą jak są zbudowane bramki, potem jak są zbudowane większe układy takie jak sumatory, ALU, przerzutniki czy pamięć, a potem uczą jak jest zbudowany procesor. u mnie były zajęcia z budowy procesorów w w verilogu, wcześniej budowaliśmy mniejsze układy na płytkach. wystarczy "po prostu" zapamiętać i wdrożyć w życie wiedzę ze studiów oraz oczywiście należy mieć dużo cierpliwości, a w ogóle
  • Odpowiedz
@Rorschak: niby tak ale nie trzeba tutaj też nie wiadomo jakiej wiedzy. Robiliśmy coś takiego na pierwszym roku infy gdzie byłem noobem. Bramka logiczna, podstawy logiki matematycznej, rejestr/przerzutnik, sumator, multiplekser, instrukcje i architektura procesora Intel 8086 i masz już podstawy zaliczone. Potem tylko bawisz się w klocki LEGO i układasz to w całość. Nie będzie to realny układ bo ja robiłem to na idealnych symulacjach tj. prędkość sygnału (światła) była nieskończona
  • Odpowiedz
@last_of_us: ale taka prawda. Wystarczy przyswoić odpowiednią wiedzę i posiwecic na to czas. Ja nie mam pojęcia o budowlance ale myślę że jakbym trochę porobił na budowie, poobserwował i poczytał to też bym mógł powiedzieć jak ten gość. Wychodzę z założenia, że cała wiedza pochodzi o ludzi więc jako jeden z nich nie mogę czegoś nie ogarnąć chociaż na podstawowym poziomie. A na budowie nie martwisz się naprężeniami, wytrzymałościami itp bo
  • Odpowiedz
@RHarryH:
niby tak ale niendo końca.

Nie nauczysz się budowlanki bo musiałbyś zostawić swój obecny fach i pracę.
od dziesięcioleci postępuje specjalizacja i każdy zawód staje się hermetyczny i wymaga edukacji i szkolen lub talentu, cierpliwości, lub odpowiednich cech charakteru.
Jak zrobienie gry w grze jest takie proste to czemu nie widać tego częściej?
Studentów informatyki 1 roku są tysiące a fajnych (dla laika jak właśnie ten numer w terarri) projektów
  • Odpowiedz
@last_of_us: masz rację, nie wziąłem pod uwagę tego, że zwykle się specjalizujemy w jednej dziedzinie i zgłębienie się w inny temat wymaga porzucenia tego co dotychczas robimy.

Ale jednocześnie zaznaczałem, że chodzi mi zdobycie podstawowej wiedzy. W przykładzie z V12 wymagana wiedzą jest bardziej specjalistyczna. Ale poznanie podstawowych zasad rządzących standardowym silnikiem i typowych jego elementów jest w zasięgu większości. Może nawet z taką wiedzą udałoby się naprawić drobną usterkę samemu
  • Odpowiedz