Wpis z mikrobloga

Witajcie, potrzebuje porady, pomocy. Chce zbudować domowy serwer NAS pod Plex. Wybór padł na Raspberry Pi 4b wersje 8GB. Chciałbym podłączyć do tego 4 dyski 3.5 Sata. Co jeśli chodzi o hardware potrzebuje? Wiem ze potrzebuje kartę rozszerzeń ale czy mógłby ktoś wskazać mi konkretnie? Może być AliExpress czy inne sklepy, obojętne.
#raspberrypi #kiciochpyta #plex
  • 9
  • Odpowiedz
@theexitest: nawet nas synology za 1500 nie będzie. wyłączasz transkodowanie i tyle. Aczkolwiek po co się bawić w jakieś zabawki rpi, jak nas kupisz za ile? poniżej tysiaka pewnie coś się znajdzie (nie znam aktualnych cen i modeli)
  • Odpowiedz
@juzekinny: ja kombinowałem, kombinowałem, kupiłem "firmowego" nas z tymi całymi dockerami, plexami i innymi ustrojstawmi, a koniec końców pluje sobie w brodę że nie złożyłem na używanych częściach (na jakimś intelku, albo ryżenie z igpu) w normalnej obudowie czegoś co będzie tańsze, szybsze i będzie miało lepszą przyszłość jeśli chodzi o rozbudowę, zwłaszcza ze to rpi wcale nie takie tanie jest
  • Odpowiedz
  • 0
@sirgorn dokładnie
@juzekinny ja zbudowałem na płycie supermicro z kontrolerem wspierającym dyski sas i ssd. os ubuntu. wyszło trochę drożej ale dysków trochę miałem za free, wydajność zabija. obecnie 2x4tb w mirror 2x2 TB w mirror i 2xssd 512 GB w mirror. Gania domowe archiwum emby plus robi za dyski do esxi po NFS. i jeszcze w kontenerze stoi urbackup który nie ogarnia backup ze wszystkiego pcty, lapki, wirtualki, raspberry i inne.
  • Odpowiedz
  • 0
Oke, a wiec po przeczytaniu waszych odpowiedzi, przemyślałem pomysł Raspberry Pi. Teraz bardziej bym się skłaniał w stronę itx, czy dobrze kombinuje? W lokalnych ogłoszeniach znalazlem zestaw Mobo cpu i pamięć i5 4560, ASRock H81M-HDS i do tego 8 GB ram. Co o tym myślicie? Taki zestaw na domowy serwer nas/plex. Koszt takiego zestawu 40€, sprawny 100%
  • Odpowiedz
@juzekinny: ja bym zainwestował w nowszy procesor, może jakiś bardziej energooszczędny - pamiętaj, że to sprzęt który chodzi 24/7, a w najgorszym wypadku (w przyszłości jak będzie te 80W chodzić + dyski, może jakiś homeassistant, motioneye czy co Ci tam przyjdzie do głowy) to taki sprzęt będzie brał 60kWh miesięcznie (niecałe 2kWh dziennie)
  • Odpowiedz
  • 0
Powiedz w co celowac? Jak szukać? Sugerować się poborem mocy? Budżetu nie mam z góry ustalonego ale nie chciałbym tez iść jakieś duże sumy. Czy 1500 pln to wystarczająca kwota? Nie licząc monitora i innych peryferiów?
  • Odpowiedz
oznaczaj z małpą @juzekinny bo inaczej nie widać że coś piszesz ¯\_(ツ)_/¯
ja to nie wiem dokładnie, naogladąłem się LTT i pewnie jakiegoś overkilla bym sobie złożył - nawet nas od qnap ma 20gb ramu (xD), dlatego wolę nie doradzać.
Najpierw sobie ogarnij jaki system będzie instalować (truenas, zfs czy coś innego), bo pewnie w zależności od tego będziesz inne podzespoły potrzebował, jakie założenia same HDDki, cache ram/ssd?, będziesz chciał w przyszłości
  • Odpowiedz