Wpis z mikrobloga

siema mireczki, wybieram się niedługo na Kretę, w okolice Chanii. Chętnie przyjmę wszystkie wskazówki. Polecacie jakieś atrakcje turystyczne i dobre żarcie? Mile widziane takie gdzie jedzą lokalsi :)

#kreta #grecja
  • 17
@madryzolw: lokalsi jadaja głównie w lokalnych tawernach. Jedź do pierwszej lepszej wsi typu Neo Chorio czy Armenoi i zjesz tam dobre lokalne rzeczy (najlepiej w sobote, bo w wielu wsiach sa organizowane grille. Barany, kurczaki, koźlina etc). Natomiast różnie może być z dogadaniem się. Czym mniej turystycznie tym trudniej dogadać się po angielsku. Koledzy wyżej dobre rzeczy zaproponowali takie typowo z przewodnika. Ostrzegam tylko, że w tych wszystkich miejscach palca nie
@madryzolw: to moje punkty, które są u mnie stałymi już miejscami
- jeśli (zapewne) pojedziesz na Balos, to po drodze Taverna Sunset w Kisamos - niepozorna knajpka, super jedzonko, mało ludzi, ponieważ samo Kisamos jest nudne turystycznie, co mi bardzo odpowiada (no i szukać tego typu knajp wszędzie :) )
- przy okazji zwiedzania targu w Chani - Bougatsa z kawą ulicę dalej, cudo

cukini balls (obowiązkowo w każdej knajpie), dakosy,
  • 0
Dzięki wszystkim za info.

@Singu__ @asdfghjkl @lake_of_the_nine wiecie może jak przypałowe jest pojechanie na Balos zwykłym samochodem z wypożyczalni (takim, gdzie wprost na stronie nie pisze "Balos trip" etc.) jak patrzałem na filmiki na YT to zdarzało mi się jeździć podobnymi drogami w PL, no może bez takich widoków :D, troche mi się nie kalkuluje brać 4x4 na kilka dni pod ten trip.

Jak macie więcej wskazówek komunikacyjnych etc, to chętnie posłucham,
@madryzolw: wszystkie auta mają GPS. Po prostu jak je uszkodzisz to ubezpieczenie tego nie pokryje. Duża część dróg na Krecie to offroad. Jak pojedziesz autem to potem cię czeka spacer na dół i mordercza wspinaczka do góry do parkingu. Jeśli nie masz kondycji to lepiej nie schodzić na dół tylko z góry obejrzeć Balos. Może lepiej wziąć wycieczkę łodzią do Balos. Płyną z Kissamos.
@madryzolw: zdecydowanie lepiej pojedzie się czymś z lepszym zawieszeniem, my jechaliśmy powolutku zwykłym peugeotem 301 i nas sporo wytrzęsło, w zapisach wielu wypożyczalni faktycznie jest zapis o poruszaniu się drogami asfaltowymi, co do zakresu ubezpieczenia może być różnie

dla w miarę zdrowej fizycznie osoby trasa z parkingu na plażę nie jest czymś trudnym, choć nie szliśmy w takich upałach jak teraz (mieliśmy jasne przewiewne kapelusze i butelki z wodą), starsze osoby
@madryzolw: teoretycznie można autem na balos ale … szczerze odradzam bo różnica wysokości jest ogromna a słońce praży. Do tego ubezpieczenie nie pokrywa na drogach szutrowych (kamienie tam są nie tylko szuter) a wypożyczalnie sprawdzają często stan aut bo wiedzą że ludzie kombinują.

Polecam kupić rejs z Kissamos najlepiej razem z twierdzą Gramvousa - na nią można się dostać tylko morzem bo to wyspa.

Wybierając rejs jest wygodniej bo statki podpływają
Na wejście do pałacu w Knossos może sie okazać, że będziesz czekał kilka godzin. W roku ubiegłym w szczycie sezonu ludzie czekali w kolejce po 5h. 5h w upale 40 stopni to taki średni pomysł xD


@asdfghjkl: Kurde, byłem dwa tygodnie temu w środku tygodnia około godziny 17, kolejka była taka na 20-30 minut ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@madryzolw ale jak chcesz pałac i muzeum w Heraklionie
@Majku_: musiałeś mieć wyjątkowe szczęście. W sezonie praktycznie prawie codziennie przypływają statki wycieczkowe po kilka tysięcy osób i pałac w knossos to główny punkt atrakcji.
W zeszłym roku było kilka dni gdzie faktycznie stało sie w kolejce po kilka godzin. Ale też wiecej osób było bo to był pierwszy sezon tuż po pandemii.
@asdfghjkl: byłem w tamtym roku w sierpniu i czekałem z 15 minut na wejście. Ale #!$%@? gorąco było ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@madryzolw od siebie polecam druga część wyspy, na wschód od heraklionu. Mniej ludzi, plaże praktycznie puste a i jest co oglądać.
No i autko wynajmij sobie już w Polsce, wygodniej i nie trzeba użerać się z lokalsami
@asdfghjkl: o panie, to faktycznie ()
W sumie to byłem nawet trochę zdziwiony pustkami, bo spodziewałem się tłumów. A tu na parkingu mnóstwo wolnych miejsc, na terenie samego pałacu też luźno. Myślałem, że może to upał skutecznie zniechęca ludzi, albo tam zwyczajnie tak jest. Ale prawdę mówiąc też nie rozkminiałem tego za bardzo - po prostu z zadowoleniem przyjąłem pustki i ciszę, zupełnie inaczej niż np. w
@Majku_: możliwe, że to przez upał. Do tego relatywnie późna godzina. Może dobry dzień gdy nie było statków wycieczkowych. Dziś wprowadzili na Krecie piąty stopien zagrozenia pozarowego prawie dla całej wyspy. Zeby zaraz się nie okazało, że będzie jak na Rodos. W zeszłym roku pożary były średnio co tydzień. A teraz jest dużo goręcej i jeszcze bardziej sucho