Wpis z mikrobloga

Drogie Mirki,
Mam pytanie odnośnie nieruchomości. Znalazłem chatę co podoba się mi i żonie, w lokalizacji która bardzo nam odpowiada, ale na krzywej działce. Sam fakt spadku nam jakoś super nie przeszkadza, ale niepokoi mnie fakt murka, który oddziela działkę od drogi i chyba zatrzymuje ziemię przed osuwaniem się. Murek jest w złym stanie i po deszczu cieknie przez niego woda, przynajmniej w jednym miejscu, gdzie był naprawiany. Pytałem agentkę nieruchomości czy ten murek należy do działki i czy można go po prostu wyremontować, ale oczywiście darmozjadka nic nie wiedział.
Pytania do was:
1. Czy warto to brać i remontować, czy naprawa tego będzie bardzo nieopłacalna?
2. Czy może się ktoś wypowiedzieć jakie są mankamenty mieszkania na działce ze spadkiem?
Poniżej są zdjęcia w komentarzu dalsza część:
#nieruchomosci #prawobudowlane #dzialka #dom #pytaniedoeksperta #remontujzwykopem #remont
Pozwalam sobie też zawołać wykopowego eksperta od remontów @FejsFak
doch - Drogie Mirki, 
Mam pytanie odnośnie nieruchomości. Znalazłem chatę co podoba s...

źródło: PXL_20230808_143212470

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
@doch: Po zdjęciach ciężko ocenić dokładnie stan muru oporowego. Tak muru nie murku. Miejscami masz na piankę uszczelniane xD Tu raczej trzeba specjalistę by ocenił na miejscu bo jeśli jest zły stan to naprawy mogą być od 100 000 w górę.
  • Odpowiedz
  • 1
@doch taki murek to jest pikuś, bardziej bym się przejmował tym co trzeba wyremontować w samym domu, bo też wygląda na taki nie pierwszej świeżości i jakiś remont dachu czy instalacji to dopiero mogą byc koszty.

Działka ze spadkiem ma takie wady że musisz iść pod górkę albo z górki, w krajach południowych to standard i tam się tym nikt nie przejmuje.
  • Odpowiedz
Dokładnie jak Ci kolega mookie powyżej napisał. Taki mur to jest pikuś. Postawienie nowego to z 30-50k od zera z wyburzeniem. Wiec tym sie bym nie martwił. Sam dom ma znaczenie. Spadki na działce to piłki nie pokopiesz. Ale za to możesz mieć fajny widok z góry na okolicę. Ja tak mam u siebie. Takie prawie beverly hills (a taniej! Po co przeplacac xD)
  • Odpowiedz
@doch: I nie słuchaj, że pikuś. Jeśli drugie zdjęcie w komentarzu to też opór to nie wiem czy remont byłby opłacalny jak stan byłby zły. Plus na to wszystko już raczej projekt byłby wymagany, zajęcia pasa ruchu, organizacja ruchu. Więc serio jak chcesz kupić to weź jakiegoś specjalistę na miejscu i niech oceni bo to grube złotówki mogą wyjść.
  • Odpowiedz
  • 1
@Czerwony_Pomidor przy zakupie domu nawet nowego trzeba zawsze brać pod uwagę że coś grubszego jest do wymiany/poprawy/remontu.

Jeśli OP-a przerażają kwoty rzędu 30-40 tys (bo tyle pewnie by kosztowało zrobienie tego muru na nowo) to zwyczajnie zakup domu nie jest dla niego.

Dom to zawsze koszty, obecnie kazdą pierdołe trzeba liczyć z zaokrągleniem do 10 tys bo zwyczajnie mieszkanie w domu obecnie nie jest dla biedaków i trzeba to przemyśleć przed zakupem
  • Odpowiedz
@mookie: Przez 10 lat pracowałem w wykonawstwie jako kierownik budowy przy budowie dróg i jeśli wyjdzie, że naprawa wymagana przy wysokości muru na 2 zdjęciu w komentarzu by będą grube pieniądze (o wiele więcej niż 40 tyś) wydane nie na podnoszenie komfortu budynku. Stare budownictwo ma to do siebie, że często generalny remont ale np. okolica super.
  • Odpowiedz
via Wykop
  • 1
@mookie: Wcale mnie nie przerażają koszty 30 - 40 tysięcy, ale biorąc pod uwagę ze ten mur jest bardzo długi i miejscami wysoki to chyba lepszy szacunek zrobił @Czerwony_Pomidor mówiąc ponad 100 tysięcy. Po prostu nie znam się na budowlance, nawet nie wiedziałem, że to się nazywa mur oporowy.
  • Odpowiedz
  • 1
@doch no to skala może tutaj faktycznie zrobić koszt więc oddaje honor @Czerwony_Pomidor Pewnie by trzeba zrobić ekspertyze i ocenić stan, ewentualny kosztorys naprawy i podejmować decyzje. Może to być też argument do negocjacji ceny.
  • Odpowiedz
@doch: Wątpliwe aby był mur oporowy do wymiany, raczej lekki remont fug, może jakieś miejscowe odciążenia i coś tam poprawa drenażu, jakbyś coś robił to mogę pomóc jako konstruktor.
  • Odpowiedz
@doch: Trochę odchylony od pionu ten mur na łuku. Jak go obróci i na kogoś poleci to Ty będziesz za to odpowiadał. Drenaż obowiązkowo do wykonania. Opieranie się na zdjęciach to wróżenie z fusów, ale myślę, że nawet jak budynek jest niepodpiwniczony i zakładając posadowienie na piaskach to i tak wyjdzie bezpieczna odległość dla konstrukcji od poziomu posadowienia do poziomu jezdni. Zaproś tam konstruktora lub rzeczoznawcę to rozwieją Twoje wątpliwości.
  • Odpowiedz