Wpis z mikrobloga

Chciałbym poznać powody dlaczego F1 ma taką popularność, choć wg mnie jest nudnym sportem. Osobiście jestem fanem WRC i uważam go za o wiele lepszy i ciekawszy sport ze względu na emocje / umiejętności / szuter / jazdę / kontrolowane poślizgi / zróżnicowane pod względem warunków rajdy. Rozumiem argument, że w F1 kierowcy walczą bezpośrednio między sobą, a w WRC jeżdżą na czas, ale dalej nie trafia to do mnie, gdyż wyprzedzania, zmiany w pozycjach w F1 są tak rzadkie (jaki jest procent wygranych, gdy ktoś zajmuje pole position i jednocześnie wygrywa wyścig? chyba duży, chciałbym poznać tę statystykę). Rozumiem, że w F1 to strategia itp., ale nie jestem w stanie się do tego przekonać (chyba że pada deszcz xd). Uważam, że topowi kierowcy WRC są o wiele lepszymi kierowcami niż topowi kierowcy F1, ze względu na to, że IMHO F1 to bardziej suma engineering + strategia zespołu. Żeby nie było: nie kwestionuje, że kierowcy F1 to zjeby nie umiejące jeździć i #!$%@? się pędząc 180 km/h przez las, ale wydaje mi się, że rajdy są trudniejsze i ciekawsze (kierowcy F1 też na pewno są świetni). #!$%@?ę głupoty czy gadam sensownie?

#wrc #f1 #f1 #formula1 #rajdy24 #motoryzacja #motorsport
pearl_jamik - Chciałbym poznać powody dlaczego F1 ma taką popularność, choć wg mnie j...

źródło: wrc

Pobierz

Co lepsze?

  • WRC 35.0% (79)
  • F1 65.0% (147)

Oddanych głosów: 226

  • 19
@pearl_jamik: Niepotrzebne wartościowanie - WRC jest jednak totalnie inne i samochody są jednak bliżej produkyjnych modeli gdzie w F1 nie istnieją drogowe modele bo są to maszyny track only. Generalnie taki sposób myślenia gdzie zawsze musi być jakiś wróg albo nemezis jest mega wyniszczający i sam zobaczysz, że to takie przysłowiowe rzucanie sobie kłód pod nogi. Można oglądać to i to. Tak samo jak z gatunkami muzyki - ludzie słuchają wielu
@pearl_jamik: Myślę, że to przez to, że nie widać tej bezpośredniej rywalizacji. Tak samo jakieś dyscypliny gdzie nie ma bezpośredniej rywalizacji (piłka nożna, koszykówka, tenis), tylko każdy po kolei ustanawia swój wynik (skoki narciarskie, skoki o tyczce) są mniej ekscytujące. Ludzie lubią patrzeć na bezpośrednią rywalizację - sam przyznaj, że nawet jak już dojdzie to np. bezpośredniego pojedynku kierowców to jest to o wiele bardziej ekscytujące niż oglądanie kolejnego przejazdu rajdu.
@pearl_jamik: Lubię jedno i drugie, w tym roku oglądam więcej WRC.

F1 przede wszystkim się wygodniej ogląda, Godzina na kwale w sobote, dwie godziny na wyścig i obejrzałeś całą jazdę o coś. Rajd WRC są zazwyczaj rozłożone na cały piątek, sobotę i pół niedzieli.

Wyścig z wspólnym startem, wyprzedzeniami i "pierwszy na mecie wygrywa" jest zwyczajnie bardziej interesujący dla przeciętnego widza niż time trial. Nawet jak wyprzedzeń jest stosunkowo mało.

WRC
@pearl_jamik:

Chciałbym poznać powody dlaczego F1 ma taką popularność, choć wg mnie jest nudnym sportem.


bo to w głównej mierze polityka, skandale, afery, itd.. no taka telenowela i to ludzi interesuje choć zwykle gadają, że to ich w ogóle nie interesuje

zwróć uwagę, że ludzie pamiętają nawet latami jakieś kary które ktoś otrzymał "niesłusznie" i podniecają się tym cały czas,
albo wypowiedzi kierowców poza torem, szczególnie te polityczne czy społeczne,
o
WRC jest jednak totalnie inne i samochody są jednak bliżej produkyjnych modeli gdzie w F1 nie istnieją drogowe modele bo są to maszyny track only.


@RitmoXL: No trochę jednak przegiąłeś xD Taka powiedzmy Toyota Yaris Wrc zgaduję niema ani jednej części wspólnej z drogową Toyotą Yaris.
@kptDoopa: No tak, ale wzorowana jest na aucie produkcyjnym, jakoś go tam przypomina. W świecie F1 nie ma czegoś takiego.

Oczywiście były jakieś przypadki przenikania się jak LeFerrari posiadające KERS, czy ostatnio Mercedes One albo Aston-Martin Valkylria.
@pearl_jamik promotor WRC mógłby się wreszcie wziąć za promocję tego sportu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zawijanie dupką na szutrach zawsze na propsie. Ale nie umiem postawić obydwu tych sportów obok siebie.
@pearl_jamik: już było dużo powiedziane i z większością się zgadzam.

Wbrew pozorom WRC wcale nie jest bardziej niebezpieczne w kontekście ilości śmierci (są na podobnym poziomie) a F1 to jest bardziej telenowela gdzie też mam wrażenie że wątki poboczne bywają ważniejsze niż samo ściganie się. Zawsze przypomina mi się teledysk od "Love Supreme" R. Williamsa.

Ale myślę że bardzo wiele sprowadza się do formatu w jaki dana dyscyplina może być transmitowana
puexam - @pearl_jamik: już było dużo powiedziane i z większością się zgadzam.

Wbrew ...

źródło: IMAG0004

Pobierz