Wpis z mikrobloga

Hej mam taki mały "problem" z Home Assistant i MQTT - korzystam z MQTT sever Addon. Widziałem gdzieś na necie że ktoś już miał taki problem ale nie mogę ponownie znaleźć tego linka. Z perspektywy urządzenia wygląda to tak - po starcie urządzenia łączę się do serwera MQTT i wysyłam config oraz availability dla danej entity np sensor itp. Config i availability wysyłany są również w momencie zerwania połączenia z serwerem. Następnie wysyłane są już tylko aktualizacje np temperatury. To wszystko działa jak należy. Problem pojawia się w momencie gdy np. braknie prądu i wszystko ponownie się uruchamia. Moje urządzenia oraz serwer MQTT wstają szybciej niż cały "core" Home Assistant przez co wiadomość z configiem oraz availability trafiają na serwer MQTT jescze przed kompletną inicjalizacja Home Assistant w związku z czym moje entity - mimo że gotowe do pracy mają status niedostępne - rozwiązaniem tego jest restart procesu na urządzeniu a w konsekwencji ponowne wysłanie configu oraz availability - z tym że wydaje mi się że tutaj to availability jest najważniejsze. Czy ktoś z was spotkał się z czyms takim i ewentualnie jakoś to rozwiązał?

Mogę to bardzo prosto rozwiązać w oprogramowania po prostu wysyłając availability co jakiś czas ale może to kwestia złej konfiguracji.

#homeassistant #automatykadomowa #smarthome
  • 1
@pepepanpatryk: nie do końca widzę z opisu Twoje ustawienia serwerowe. Nie wiem czy masz jeden serwer i na nim ha/mqqt/etc czy kilka serwerów czy też kontenery/vm'ki. Dla mnie oczywistym wydaje się poprostu opóźnienie uruchomienia procesu mqqt na serwerze w skrypcie shelowym.

#!/bin/bash
sleep 90
nazwa_programu &
exit 0

Tak przygotowany skrypt należy zapisać w katalogu /etc/init.d
dać uprawnienia do uruchamiania sudo chmod +x /etc/init.d/skrypt
i aktywować: update-rc.d skrypt defaults

Ewentualnie możesz