Wpis z mikrobloga

Mirki, mam nowoczesnego smartfona i lustrzankę Canon 400D (premiera rok 2006). Czy ta lustrzanka jest do wywalenia? Podejrzewam, że robi znacznie gorsze zdjęcia w porównaniu do smartfona z roku 2023.

#fotografia #canon
  • 10
  • Odpowiedz
@amgrr: Na 95 procent ta lustrzanka zawsze będzie robiła lepsze zdjęcia niż smartfon. Porównaj sobie wielkość sensora w lustrzance i w telefonie. Im większy sensor tym masz więcej danych zawartych w obrazku.
Oczywiśćie smartfon pewnie ma super algorytmy do postprodukcji zdjęć i one będą ładniejsze niż surowe zdjecia z lustrzanki
  • Odpowiedz
@amgrr: to zależy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

W dobrym świetle telefon zrobi bezdyskusyjnie lepsze zdjęcie. Takie domyślne jak jesteś na spacerze w ładny dzień i fotografujesz coś co jest dobrze doświetlone.
Ale jeśli zależy Ci na jakimś konkretnym efekcie to już różnie. Niektóre efekty można nieźle symulować oprogramowaniem, np. bokeh. Ale tak podstawowych rzeczy jak różnicy ogniskowej i przesłony dobrego obiektywu, a nawet sensowności zdjęcia w gorszych
  • Odpowiedz
@amgrr: dodam do tego co napisali koledzy wyżej, że to zależy od tego ile czasu i wysiłku chcesz poświęcić na zrobienie i obróbkę zdjęcia. "Surowe" zdjęcie z nowoczesnego telefonu w większości wypadków będzie wyglądało lepiej niż nieobrobione zdjęcie z 10 letniej lustrzanki. "Surowe" to oczywiście niedomówienie, bo nowoczesne telefony wykonują gigantyczną ilość operacji na obrazie (tzw. fotografia obliczeniowa) zanim dostaniesz wynikowe zdjęcie, więc tak naprawdę zawsze będzie to w mniejszym czy
  • Odpowiedz
Na 95 procent ta lustrzanka zawsze będzie robiła lepsze zdjęcia niż smartfon.


@muwie: zależy od obiektywu i obróbki. Surówka z KITa będzie gorsza.
  • Odpowiedz
@Anakee: Zgadzam się z Tobą, dlatego dodałem ostatnie zdanie. Mając smatfona nie musisz się martwić o obróbkę surowego zdjęcia.
  • Odpowiedz
  • 0
@puexam @markuzz dzieki Panowie za fajne odpowiedzi. Zdecydowanie wystarczy mi smartfon, ale nie wykluczam powrotu do lustrzanek, bo mam fajny obiektyw sigma i po prostu nowe body bym kupił kiedyś :)
  • Odpowiedz