Wpis z mikrobloga

Są tu jacyś spece od #internet #swiatlowody #swiatlowod #sieci?

Ile mogłoby kosztować ułożenie ok 60-70 metrów światłowodu? Zakładam, że za wykonanie przyłącza może w stu procentach odpowiadać firma, a mogę też sam ogarnąć roboty ziemne. Miał ktoś podobną sytuację albo z praktyki wie, jaki może być koszt? Google mówi o czymś rzędu 40 zł za metr bieżący
  • 17
  • Odpowiedz
@Shatter: Pytanie czy firma sie zgodzi. Mozesz sam ogarnac material i polozenie swiatlowodu. Firmie jedynie zostawic "podpiecie"

Ale Firma moze sie niezgodzic z conajmniej 2 powodow:
1-mniej zarobi
2- nie ona polozyla kabel wiec ewentualne reklamacje beda problematyczne.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@gorzki99 no ja bym docelowo nawet poszedł na to, żeby oni sobie to ułożyli, jeśli byłby to problem XD ale wolałbym sam przygotować wykop, żeby chociaż na tym oszczędzić. Sytuacja trochę teoretyczna, bo dotyczy oglądanej nieruchomości do kupienia
  • Odpowiedz
@Shatter: to jest to o czym pisalem. Z ziomalem sie dogadasz ze jak mu wzystko przygotujesz to policy CI e taniej. Firmy raczej tak nie dzialaja. Albo robia wszystko ( i kasuja za wszystko) albo nic. Ale kto wie - moze Ci sie udac cos ugrac.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@gorzki99 byłem u nich w siedzibie (w innej sprawie) i komuś innemu mówili że może sam se przygotować teren a mogą ich ludzie to zrobić, ale tam to było standardowo kilka-kilkanaście metrów do budynku
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@Bad_Wolf jak pisałem, to jest na razie teoria. Nie sądziłem, że do zakopana jednej rurki o średnicy kilku cm na terenie własnej działki potrzebny jest jakiś projekt. Jak nam robili przyłącza do budynków to na zasadzie "o tu pan kop" i robili
  • Odpowiedz
Nie sądziłem, że do zakopana jednej rurki o średnicy kilku cm na terenie własnej działki potrzebny jest jakiś projekt


@Shatter: NIe traktuj jako wyrocznie bo ja nie prawnik tylko elektryk. NIe raz na prywatnej dzialce zakopyalem kable - nikt niczego nie chcial. Kable leza i dzialaja do teraz (i pewno bedza dzialac dluzej niz ja pozyje :P)
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@gorzki99 dobra a tak mniej więcej, jaki byś koszt szacował? Chciałbym widzieć czy to mogłoby być 3, 5, czy 25 tysięcy XD z elektryką albo rurami byłoby łatwiej niż ze światłowodem, jeśli o wstępna wycenę chodzi
  • Odpowiedz
@Shatter: nie robie fuch komercyjnie. Ale ze swiatlowodami mam doczynienia w pracy. To juz nie jest to co kiedys (szklo)

NIe mam pojecia ile kosztuje metr swiatlowodu (nie moja dzialka w robocie - dostaje na bebnie w setkach metrw i pracodawca za to placi) i nie wiem jak firmy to rozwiazuja. Swiatlowod ktorego uzywam w robocie niczym nie rozni sie od kabla. Mozesz dziada zwijac i skrecac jak chcesz a i
  • Odpowiedz
@Shatter: u siebie możesz zakopać bez problemu. Ale nic poza granicą działki.

Nie sądzę abyś miał łącznicę na swojej działce więc z tym światłowodem musisz poza nią wyjść.
  • Odpowiedz
@Shatter: Samo ułożenie kabla kosztuje tyle co innej instalacji - średnio od 60zł do 120zl za mb. Do tego dochodzą koszty projektów, materiałów, wykonania spawania i innych czynności potrzebnych do zrealizowania usługi. Średnio koszt projektu technicznego to od 300-400 do 1200zł netto do 1km. Powyżej to jest różnie wyceniane.

Ja mam doczynienia z klientami którzy myślą, że ktoś mu "za darmo" będzie przyłącze wykonywał. Zawsze takim debilom każę jebnąć się w
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@brokenik jak nam robili przyłącza do domu to pierwsza faza to chyba 90 zł a druga to coś ok. 300, ale to już było bez materiału, bo zapasy zostawiali przy posesjach wcześniej.
Ale te widełki, które podałeś, to są od a do z, tak?
Może gdyby ogarnąć wykop samemu to byłoby taniej xd najchętniej to bym właśnie sam ułożył sobie cały światłowód tylko im zostawił przyłączenie się do sieci i wykonanie puszki
  • Odpowiedz
@Shatter: My tak robiliśmy w wielu wypadkach. Klientowi za drogo - masz kilof, łopatę - dostajesz kabel i jedziesz. Jak sobie przeciągniesz to pospawamy i uruchomimy usługę. Ale jeśli u Ciebie sieć światłowodowa jest z partyjnego twuuu.. państwowego rozdania to zapomnij. tak sie nie da.
  • Odpowiedz