Wpis z mikrobloga

@fbkq: bardzo fajnie wyjaśnieni ci ludzie. Status VAT dużo mówi o skali działalności, wiem bo sam nie dorobiłem się jeszcze statusu VATowca. To znaczy każdy może, w tym i ja, ale to dodatkowe, zbędne procedury i potencjalne koszty. Każdy kto zerknął się z jdg choćby na poziomie mega podstawowym powinien mieć już tę wiedzę. Pomijam już zupełnie że US na ogół nievatowców ma w dupie i trzeba sobie zapracować na kontrolę
@zgreddo To jest żałosne że nikt na to nie reaguje a ostatnio z pewnego źródła dowiedziałem się że lewicki chciał jechać do Dubaju zakładać działalność żeby ominąć podatki bo uciułał z frajerów 200k usd. UOKiK nie reaguje xD
@Biedron ale on pisze o opłacalności bycia VATowcem, a to jest niezależne od formy opodatkowania, np. możesz być na ryczałcie i płacić VAT, to się zawsze opłaca gdy świadczysz usługi dla podmiotów, które również go płacą
@seanconnery jakbym przekroczył 200tys. brutto dochodu w ciągu roku, to bym musiał być vatowcem, a tak nie muszę go odprowadzać. przy handlu ok, może się opłaca, na usługach niekoniecznie
@Biedron jak wyżej, jak nie sprzedajesz usług osobom fizycznym tylko podmiotom z VAT i się to nie zmieni, to zawsze jest to opłacalne i niezależne od tego czy jesteś na ryczałcie czy liniowym. przykład programista wykonujący usługi dla jednej firmy, płaci ryczałt, dorzuca do faktury VAT, który płaci mu firma, a on może sobie to odliczać przy kupnie np. sprzętu, komputera, telefonu, leasingu na auto itp.
@Biedron jeszcze raz, jak twoi klienci są vatowcami, a ty nie masz kosztów to dla ciebie sprawa i tak jest neutralna i nie ma mowy o nieopłacalności.

wystawiasz fakturę na 100k netto (dla uproszczenia matematyki) i nie będąc VATowcem na tyle wystawiasz fakturę brutto. twój klient płaci ci 100k i od tego płacisz podatek dochodowy.

jesteś VATowcem i wystawiasz fakturę brutto na 123k. dla klienta na VAT te 23k jest neutralne, bo
@fbkq: hehehe( ͡° ͜ʖ ͡°)
Rozmawiałem z jedną taką Panią wysokiego szczebla w tym czymś.
Wszystko git legancko 800 Ziko na start, potem po krótkiej rozmowie nagle nie zł a $
Co już mnie trochę zaciekawiło xD
Koniec końców ok 5000 Ziko na jakieś rozszerzone pakiety, które bardzo pomogą xD
Zablokowałem i poszedłem kupić kupon na lotto ( ͡° ͜ʖ ͡°)