Wpis z mikrobloga

Wiecie, że kiedyś w Polsce z oszczędnościami to było tak, że można było je trzymać w banku i były oprocentowane powyżej inflacji?


@mickpl: a kiedy? bo ostatnie 25 lat to na pewno nie, chyba że na promocyjnych lokatach z limitami kwotowymi i innymi warunkami do spełnienia
  • Odpowiedz
A niedawno. Przed Glapą mieliśmy nawet okres deflacji kiedy skarpeta zyskiwała na sile przez sam fakt bycia XD


@mickpl: deflacja tez jest szkodliwa. Ludzie trzymaja w skarpecie zamiast inwestowac. Przyklad: Japonia, tylko nie pamietam, w ktorych latach.
  • Odpowiedz
@93michu93:
Krótkoterminowo jak opierasz gospodarkę na konsumpcji to jest szkodliwe.
Długoterminowo nie bo społeczeństwo akumuluje kapitał, który ma na inwestycje z prawdziwego zdarzenia, a nie na szybko wychodzi w coś co zna ze szkodą dla wszystkich (tu nieruchomości).
  • Odpowiedz
@kishurki: to bylo za PO, kiedy wartosc pieniedzy faktycznie rosla, a oprocentowanie bylo calkiem dobre na zwyklych kontach oszczednosciowych. nie bylo wtedy warunkow na jakies "nowe srodki" ani innych kruczkow. Kruczki przyszly pozniej, jak juz stopy byly nisko, a banki zostaly docisniete podatkami oraz rozpoczela sie konsolidacja na rynku :/ Wtem rowniez trzymalam kasę na oszczednosciowym, bo to miało sens. Dzisiaj pozbywam się PLN jak tylko się da, bo nie wierzę,
  • Odpowiedz
stopy byly nisko, a banki zostaly docisniete podatkami oraz rozpoczela sie konsolidacja na rynku


@mitsue: to weź pod uwagę jeszcze niesamowitą nadpłynność wszystkich banków w sektorze, co wpływa na oprocentowanie depozytów bo nie są im one do niczego potrzebne, pieniądze w banku jak leżą to nie pracują i żaden bank tego nie chce
  • Odpowiedz
@kishurki: no i kto mysli to ucieka wlasnie z banku z pieniedzmi bo tylko sie na tym traci.. to co jest w bankach to wynik takiej a nie innej polityki..
  • Odpowiedz
deflacja tez jest szkodliwa.

Dość kontrowersyjna teza, choć powszechna. Możesz podać konstrukcje myślowe, które za tym stoją? Znam kilka i w zasadzie żadna mnie nie przekonuje.
Czy to poniżej to ona?

Ludzie trzymaja w skarpecie zamiast inwestowac


@93michu93:
  • Odpowiedz
Wiecie, że kiedyś w Polsce z oszczędnościami to było tak, że można było je trzymać w banku i były oprocentowane powyżej inflacji? Powaga, zarabiałeś kasę, odkładałeś sobie na luzie w banku, a potem kupowałeś za to działkę czy miałeś na wkład.


To się w głowie nie mieści.


@mickpl: obywatel z petla na 30 lat na apartament 40m2 i bez oszczednosci, jest mniej awanturujacy sie.
  • Odpowiedz