Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Ostatnio dowiedziałam się, że w ramach wielu tradycji - takich jak #buddyzm #dzogchen - wyszczególnia się taki stan jak "lucid dreamless sleep". Być może jest on tożsamy z "sushupti" w #hinduizm. Być może istnieje wiele różnych, zbliżonych do siebie stanów, które często określa się tym wspólnym terminem.

Znam osoby, które od wielu lat praktykują #medytacja i są go w stanie osiągnąć - podobno to doświadczenie o "minimalnej treści", które charakteryzuje niezwykle wysoki poziom dobrostanu. Co więcej, wydaje się, że w przeciwieństwie do świadomego snu, nie niesie on ze sobą takiego ryzyka rozregulowania naturalnych mechanizmów i cyklów snu-czuwania, będąc również korzystniejszym dla zachowania prawidłowego rytmu okołodobowego. Jeden ze wspomnianych znajomych praktykował w klasztorze #zen, gdzie nauczyciel regularnie doświadczał tego stanu, a jednocześnie miał obniżoną potrzebę snu (do okolic 5-6 godzin) bez uszczerbku na zdrowiu czy produktywności.

Niestety, minus jest taki, że wymogiem wydaje się co najmniej osiągnięcie etapu (odpowiadającego) stream entry. Pojawia się zatem pytanie - czy nie ma jakiejś ścieżki na skróty, która pozwala osiągnąć lucid dreamless sleep lub hipotetyczny zbliżony stan, który cechowałoby np. 50% tego dobrostanu? Czy wyobrażacie sobie, że w jego indukcji pomocne byłyby jakieś suplementy (albo #psychodeliki) i/lub technologie typu VR lub biofeedback?

Może się przydać:
https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyg.2022.901031/full
https://www.researchgate.net/publication/365129823_Is_Lucid_Dreamless_Sleep_Really_Lucid

#pytanie #duchowosc #swiadomysen #swiadomesny #mindfulness #duchowosc #sen @Dreampilot



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

mirkoanonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Ostatnio dowiedziałam się, że w ramach wielu t...

źródło: a51bf372fbf13ec1379738e4694e3ab7

Pobierz
  • 4
  • Odpowiedz
@mirko_anonim: Tak, sushupti z hinduskiej jogi odpowiada stanowi dreamless sleep, z tym że według filozofii upaniszad jest to trzeci stan świadomości ponad którymi jest jeszcze wyższy stan -- turiya (transcendentalna czysta świadomość). Polecam w temacie:

https://youtu.be/NAR6AcUhdc8?si=OjW9gxyDupcKYvKA

Co do szybkich ścieżek do osiągnięcia takich lub podobnych stanów to ludzie skupieni wokół The Monroe Institute utrzymują że nagrania Hemi-Sync rozwinięte przez Roberta Monroe umożliwiają szybkie osiągnięcie np. stanu "mind awake, body asleep" (Focus
  • Odpowiedz
Co więcej, wydaje się, że w przeciwieństwie do świadomego snu, nie niesie on ze sobą takiego ryzyka rozregulowania naturalnych mechanizmów i cyklów snu-czuwania, będąc również korzystniejszym dla zachowania prawidłowego rytmu okołodobowego.


@mirko_anonim: świadomy sen sam w sobie nie rozregulowuje cyklu snu, mogą to wywołać nieodpowiednie techniki jak WBTB poza tym zawsze możesz praktykować rano przy porannej drzemce
Co do użycia psychodelików to chyba ketamina by Cię tak odcięła ew szałwia wieszcza
  • Odpowiedz