Wpis z mikrobloga

Cześć,

chciałem podzielić się z Wami raportem finansowym mojej rodziny za sierpień. Od wielu lat prowadzę listę wydatków i przychodów, która pozwala mi kontrolować i zarządzać domowymi finansami. Moim celem jest odkładać co miesiąc conajmniej 30% przychodów rodziny, ale realnie udaje mi się znacznie więcej.

Przychody w minionym miesiącu wyniosły 18 122,61 zł, natomiast koszty 10 564,19 zł. Pozwoliło nam to oszczędzić 7 558,42 zł.

Stopa oszczędzności wyniosła prawie 42%!


Przy kosztach które mieliśmy w tym miesiącu oraz niższych przychodach uważam, że jest to bardzo dobry wynik.

Przychody:
-Moje wynagrodzenie: 9 844,37 zł
-Wynagrodzenie Żony: 5 5778,24 zł
-Inne przychody (500 plus): 500 zł
-Zwrot kaucji: 2000 zł

Koszty:
-Dom/Mieszkanie: 4 262,58zł
-Jedzenie: 1 885,96 zł
-Dzieci: 1 568,48 zł
-Zdrowie: 996,13 zł
-Samochód: 731,36 zł
-Podróże: 356,24 zł
-Inne: 300,49 zł
-Higiena osobista: 228,03 zł
-Ubrania: 156,92 zł
-Rodzice: 50 zł
-Hobby/Czas wolny: 28 zł

W tym miesiącu miałem zdecydowaniem mniej nadgodzin więc efekt II progu jest doskonale widoczny. W rzeczywistości w II próg wpadłem już w czerwcu, ale spora ilość nadgodzin powodowała, że spadek przychodów nie był tak drastyczny. Teraz jednak widać to porównując się do lipca.

Jeśli chodzi o koszty to w tym miesiącu szczególnie duże były wydatki na Dom/Mieszkanie, co wynikało z przeprowadzki i zakupu paru nowych rzeczy. Standardowy poziom kosztów przekroczyliśmy także w innych obszarach. Co wynikało z ad-hocowych wydatków w sierpniu.

Więcej podobnych treści znajdziecie także na moim Twitterze, gdzie piszę nie tylko o oszczędzaniu, ale również o moich inwestycjach https://twitter.com/Ojciec_Klasa

#gielda #oszczedzanie #inwestycje #inwestowanie #zarobki #programista15k
  • 16
  • Odpowiedz
-Hobby/Czas wolny: 28 zł


@Ojciec_z_Klasy_Sredniej: xDDDD proponuję oszczędności w tym obszarze. Większa ilość nadgodzin może tu pomóc ( ͡° ͜ʖ ͡°) aha i suma dochodów w nagłówku wpisu nie zgadza Ci się z dochodami które później wyszczegółowiłeś.
  • Odpowiedz
@Ojciec_z_Klasy_Sredniej: Widzę twój wpis na tt:

Najważniejsze to dobrze rozpocząć i prowadzić swoją karierę.

Wybierać dobrych szefów, dobrych pracodawców i wymagające stanowiska.

Wiedza i doświadczenie przyjdą z czasem, a następnie kasa


Po czym okazuje sie że masz ledwo 10k na rękę. W którym momencie liczysz ze przyjdzie kasa?
  • Odpowiedz
@Ojciec_z_Klasy_Sredniej jak #!$%@? 1800zl na jedzenie na trzy osoby? Co się wlicza w "dzieci"? Ile godzin przepracowane?

-Hobby/Czas wolny: 28 zł


#!$%@? mnie polaczkowa ekonomia xD najlepiej wszystko #!$%@?ć na głupoty a potem ja musze się na to dokładać w socjalu i emeryturach
  • Odpowiedz
@uzytkownik_wykop_pl: patrzysz na jeden miesiąc, a II próg przekroczyłem w czerwcu. W ciągu 5 lat przeszedłem z zarobków 5k brutto na 18k brutto. Więc kasa przychodzi step by step.

Robie swoje i widzę gdzie zaczynałem i jakie mam jeszcze możliwości. Zarobki mam jakie mam, nie będąc nawet jeszcze na stanowisku managerskim. Więc tak, większa kasa jeszcze przyjdzie.
  • Odpowiedz
@Ojciec_z_Klasy_Sredniej: Po cholerę wypisujesz publicznie takie rzeczy? Trzymaj szczczegóły dla siebie

Skoro już napisałeś to parę uwag:
-nie rozbijaj wydatków na higienę czy "rodziców" - szkoda na to czasu lepiej. Wrzucać wszystko w koszty utrzymania domu
-kaucje jest lepiej rozliczać oszczędnościami bo niepotrzebnie zaburza budżet miesięczny i niczego nie wnosi w analizie
-masz niby fajną stopę oszczędności ale nie widzę składek miesięcznych na coroczne wydatki, a kategoria rozrywki jest śmiesznie niska
  • Odpowiedz
@cwlmod: Mniej czasu w misiącu poświęcam na rozbicie tego niż na scrolowanie YouTuba, także to nie problem. Co do kaucji prawda.

Co do zasady jest sporo ludzi, którzy analizują swoje wydatki, dbają o finanse osobiste. Ciekawy jestem jak inny to robią, jakie mają podejście. Pokazanie tego na forum na pewno sprzyja dyskusji.

Jak widać nie zawsze jest ona merytoryczna i często najwięcej do powiedzenia mają Ci co najwięcej wydają głównie na
  • Odpowiedz
@Ojciec_z_Klasy_Sredniej: Ja bym to napisał z anonima jak już

Mniej czasu w misiącu poświęcam na rozbicie tego

Tylko po co? Jaką informację ma dla ciebie to ile wydajesz na dezodorant i pastę do zębów? Te rzeczy kupujesz raz na parę miesięcy i lepiej je wrzucać do wydatków ogólnych. Środków czystości też nie kupujesz tych samych co miesiąc.

Ja to robię od 4 czy 5 lat na bazie arkuszów Finansowego Ninja i
  • Odpowiedz