Wpis z mikrobloga

hejo Mirki. pytanko mam dla specjalistów z #elektryka a wiem, że dużo tu jest takich mam do podpięcia szynoprzewod na laczniku środkowym. Niby łatwa sprawa ale napotkałem na problem. z sufitu wystają mi 4 kable i obstawiam, że to: przewód ochronny (PE), przewód neutralny (N) i dwa przewody fazowe, powiedzmy L1 i L2.
I teraz w szynoprzewodzie mam takie możliwości podpięcia: (PE), N, L1, L2 i L3. Sprawa wydawała się prostą (dla mnie) i podpiąłem jeden do jednego jak w oznaczeniach: PE, N, L, L2. No i tutaj pojawił się problem. W gniazdku mam dwa włączniki. włączam jeden - świeca dwie żarówki (L1), włączam jeden i drugi to świeci wszystko ale jak włączam sam drugi przycisk L2 to nic nie świeci ()
Co myślicie na ten temat?
#pytanie
  • 25
@toffik21: nie znam się ale może we włączniku faza na L2 jest pobierana z L1 a nie z przewodu L wychodzącego ze ściany. A jak wcześniej to działało prawidłowo?
@toffik21: sprawdź czy nie masz pomylonego N, miałem szynoprzewód dobrany z modułem zasilającym przez sklep i włączane światło zachowywało się u mnie w podobnie dziwny sposób. Zasiliłem fazę L1 i zacząłem mierzyć napięcie na pozostałych fazach i okazało się, że na fazie L3 pojawiło sie napięcie, chociaż ten przewód był bez napięcia i okazało się, że dobrali zły moduł zasilający i aby wszystko działało z dobranymi lampami musiałem zamienić L3 z