Wpis z mikrobloga

Czy warto zainwestować w projekty instalacji (z dokładnymi przebiegami i wykazem materiałowym)

Patrząc na oferty różnych firm to najtaniej jest wykonać wszystko samemu.
Pojęcie jakieś mam ale nie mam szczegółowej wiedzy że coś nie powinno się obok czegoś

Ktoś korzystał z usług firmy która tylko zaprojektuje instalacje i ta wytyczne jakie materiały kupić? Np enozis albo e-podlogowka

Może @ProgramistaNaBudowie pomoże bo widziałem że sam wszystko zrobiłeś a czy korzystałeś z projektu od kogoś innego ?

#budujzwykopem #budownictwo
  • 14
  • Odpowiedz
@lukaschels:
1. Instalacje wody i ogrzewania to doświadczony hydraulik ci zrobi od ręki jak mu tylko powiesz gdzie mają być punkty, sam projekt jest bez sensu w ich wypadkach
2. Rekuperacje to warto kupić gotowy projekt bo to są grosze i przeważnie możesz kupić razem z materiałami na reku i wtedy jest gratis (np. peflex)
3. Kanalizacja to jest na etapie projektu budynku rozmawiasz z projektantem adaptacyjnym jeżeli ma być gdzie
  • Odpowiedz
  • 0
@lobo elektryki raczej się nie tykam.

A pozostałe właśnie rozważam

Niestety mieszkam na wsi i wykonawców jest dosłownie kilku a po rozmowie mam wrażenie że wiedza tylko trochę wiecje niż ja. Ich największą zaleta to doświadczenie w samej pracy

Dlatego rozważam projekt który ktoś przygotuję i jako laik według niego zrobię
  • Odpowiedz
@lobo elektryk zrobi od ręki, bez projektu instalacji, bez projektu rozdzielnicy i policzenia obciążeń, a potem wychodzą kwiatki, nikt nie wie, co jest gdzie podłączone i np. dlaczego jeden z bezpieczników w skrzynce licznikowej wywala a inne nie ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
Może @ProgramistaNaBudowie pomoże bo widziałem że sam wszystko zrobiłeś a czy korzystałeś z projektu od kogoś innego ?


@lukaschels: Cześć! Jeśli chodzi o kanalizację pod budynkiem, to wykorzystałem projekt instalacji z projektu budowlanego. Jest on dobrze przygotowany pod projekt domu, tam nie ma co spieprzyć na etapie projektu i na etapie wykonania. Instalacja kanalizacji nad posadzką to jest tylko zredukowanie średnic ze 110 na 50 i doprowadzenie w konkretne miejsce na
  • Odpowiedz
@lukaschels: nie warto inwestować w projekt instalacji kanalizacyjnej, wodociągowej i elektrycznej, ponieważ trzymając się samej sztuki budowlanej bez problemu da się to ogarnąć.
Instalacja grzewcza też nie jest potrzebna na papierze - szkoda drzew - ale musisz wiedzieć jak rozkładać podłogowe żeby pętle nie były zbyt długie, a moc grzejników możesz oszacować nawet w kalkulatorach online.

Poza tym większość punktów wod-kan i elek. zmienia swoje położenie w przestrzeni na etapie aranżowania
  • Odpowiedz
  • 0
@ProgramistaNaBudowie dzięki za konkrecik. Ja mam w projekcie to wszystko ale jest to na sztukę.
Widziałem Twoje filmiki i stąd pytanie bo wygląda to bardzo pro.
Też chciałem na rozdzielaczach wodę użytkowa ale mam problem z tym jak rozwiązać cyrkulację w rozdzielaczu. Nawet wybrałem firmę TECE z uwagi na dobre opinie I łatwy system ale w kwestii rozdzielaczy maja slabo objaśnione.

Szkolenia z rekuperacji od malmo ?

Dasz namiar do ogrzewania podłogowego?
  • Odpowiedz
@lukaschels: Jeśli chcesz mieć w każdym miejscu poboru cyrkulację to musisz kupić rozdzielacz 3 rzędowy (trudno znaleźć) lub kupić rozdzielacz firmy Fibo, oni chyba sprzedają pojedyncze belki, które można konfigurować samemu. Jeśli chcesz mieć cyrkulację tylko np. na jednym najdalszym miejscu poboru, to z niego prowadzisz sobie rurkę powrotną, którą kierujesz do zbiornika z wodą. Ogólnie nie musisz mieć belki takiej typowej rozdzielaczowej. Jeśli nie potrzebujesz zakręcać pojedynczo obwodów cyrkulacji to
  • Odpowiedz
@lukaschels: Ja nie rozumiem do końca tej opcji z rozdzielaczami na wodzie użytkowej... Czy to nie jest robienie sobie na siłę dodatkowych kosztów? Taka moda?

Ja proponuje klasyczne rozwiązania, czyli główne poziomy i piony z dodatkową nitką cyrkulacyjną na pompie elektronicznej (kiedyś WILO bardzo dobrze wychodziło). Do pojedynczego punktu pex 16 i sukcesywnie zwiększanie przekroju przy dopinaniu kolejnych nitek (w stronę zasobnika CWU).
  • Odpowiedz