Wpis z mikrobloga

Ha ha Mireczki od #hydraulika mój ulbiony odwieczny temat 2 dni w placy do 3 w nocy grzebanie..

oczywiście ariston 24 cf.. piec który wk..wia równie jak windows vista..
ulubiony tradycyjny kod 105 czyli 105 - Cyrkulacja lub dostępność wody: 55 c / s 3 razy.
co oznacza fatalną cyrkulację ciepłej wody w centralnym bo chodzi o zewnętrzny wymiennik rzecz jasna..

ALE najczęściej przyczyną tego badziewia jest zapchana wężownica i mega głupi algorytm kontrolki co to wyłącza

wystarczy że raz piec się wyłączy w nocy i jak pójdzie syf na to.. i robota na kilka dni gotowa

1. Jak to się objawia.. nie ma szans ustawić piec aby cokolwiek grzał i jakoś sie przepchał..
jak damy za dużą temp śrendio 60 stopni wyjście to się przegrzeje w sekundkę
jak za małą, nie będzie żadnego obiegu pochodzi sobie i nic z tego, nie wymusi żadnego przepływu, nie będzie powrotu obiegu i tak się wyłączy :-)
brawo dla tych geniuszy..
Do tego zapchany wymiennik w tak małym palenisku to spadek mocy min o 30 procent do nawet 50 procent :-) nie ma szans ruszyć z tego błota

2. co można robić..
- oczywiście podłączenie zewnętrznej pompki co sterowanej zewnętrznie nic nie da.. jak wewnątrzna pompka nie pracuje z pkt 1
- wszelki metody przepychania, spuszczania .. cóż
-można próbować kilka dni z octem ale cóż..

JEDYNY sposób aby to sprawdzić trzeba ustawić na 60 stopni grzania i uwaga zamknąć zawór zasilania aby zobaczyć co sie dzieje, jak dojdzie do 60 oczywiście otwieramy = uzyskujemy wiekszy czas na algorytm przepływu do obliczenia róznych 55 stopni na wejsciu wyjściu wężownicy..

i patrzymy po jakim czasie się wyłącza czy odrazu idzie błąd itd.. to jedyna chyba metoda aby coś sprawdzic, monitorować postępy :-)

2 Metoda to spuszczanie odwrotnie ciepłej wody z zasilania aby się przeczyściło oraz napełnianie od dołu i tak na zmianę..

Algorytm wybija na czujnik temperaturę 60 stopni do tego czasu płomień grzeje, potem sprawdza przepływ na owej zatkanej prawie zawsze wężownicy wejście/wyjście standardowa różnica błedu to te 55 stopni plus średnio na powrocie 20 stopni czyli powyżej 75 stopni już zaczyna się jazda, woda musi przejść w takim tempie i ciśnieniu aby nominalnie mieścić się w 75-80 stopniach..

jak zapchane idzie bardzo szybko nawet do 90 stopni i także 99 stopni po czym rozłącza lub gdy gorzej od razu błąd 105 lub error..

Jak właczy się dodatkowo zewnątrzną pompkę ogranicza się to do tych 75 stopni, bez pompki jakieś 80 stopni.. na I biegu max do 90 stopni.. jak działa dobrze..

Wyjście: chyba tylko okresowe płukanie na noc octem?? żadne spuszczanie przepychanie nie zbije tej rdzy i mazi.. chyba?

piec musi ZAWSZE chodzić, nawet jak reszta instalacji jest filtrowana.., trzeba miec podwójny obieg z filtrami..

ograniczac wyłączanie do max 2-3 godzin jak nie ma się możliwości dwóch obiegów jednocześnie, wtedy obiegi pieca zakręcać..

jak piec nie grzeje to na podwójną pompkę na kila godzin,
???
macie jakieś pomysły z takimi rzeczami?

#remontujzwykopem #budujzwykopem #pytanie
#majsterkowanie #dom #hydraulik
#ogrzewanie #kiciochpyta #remont

przy okazji dobry opis błędów z ruskiej strony https://cafe-ayo.ru/en/dizajjn/pervyi-zapusk-gazovogo-kotla-ariston-rabochie-rezhimy-i-nastroiki-kotlov-ariston.html
  • 8
@janznetu: filtr to wyłapie tyle co pułapka na muchy owocówki czyli z 10 procent, mam juz wszystkie możliwe filtry..

najlepiej czyścić to na zupełnie innym ustawieniu, gdy piec nie pracuje bo jeszcze więcej ta węzownica z tymi kosmicznymi czujnikami dostanie po d.. i to zewnętrzną pomką, do tego trzeba miec w zasadzie osobny układ hydrauliczny na te filtry i pompki..

lub dawać aby piec chodził na wolnych obrotach a obok flitry
@janznetu: oczywiście od tego zaczynam..

przy czym akurat cf 24 ma specyficzny filtr do wody użytkowej do drugiej funkcji NIE do centralnego i wymiennika zewnętrznego

z tego co pamiętam to te zdjęcie https://obrazki.elektroda.pl/8881352800_1297692791.jpg

Moim zdaniem ten syf to jest jakas maź, elementy rdzy rozpuszczonej w wodzie, jak piec przestaje pracować np. w nocy to super osiada wszędzie, blokuje czyjniki itd, do tego na weżownicy są gotowane potem i zamieniaja się tam
@janznetu: istalacja jest bardzo dobra, sam jej nie robiłem, inżynier stare daty, w zasadzie działą grawitacyjnie nawet, przekroje spadki to mistrzostwo

problem to współczesne piece jak ariston.. zime ciągne jeszcze na starym na elektrody jonizacyjne, bo ariston zapomnij jak głupiego zbiornika 200 l ledwo ciągnie..:-)

Filtry nie wyłapia rdzy, która jest w środku z tych wszystkich zanieczyszczeń wężownicy, nie ma takich filtrów, chyba ze jakies jonizacyjne etc..

niestety to tam jest