Wpis z mikrobloga

Poprawcie mnie jeżeli się mylę.

Przepisy dotyczące wyprzedzania odnoszą się do wszystkich pojazdów. Wyprzedzając rowerem inny #rower także musimy zachować odstęp nie mniejszy niż 1 metr. Mój rower ma 55 cm, dołóżmy 1 metr i nie ma możliwości wyprzedzenia innego roweru na drodze które ma 2 metry i czasami słupki i barierki - więc nie jedziesz idealnie przy krawędzi. Dołóżmy do tego, że legalny rower może mieć 90 cm szerokości i wychodzi na to że praktycznie wszystkie nasze drogi rowerowe nie są przystosowane do wyprzedzania innych rowerów. Dwukierunkowe DDR powinny mieć co najmniej 3 metry szerokości.

Coś pomyliłem? #prawo #pord #kodeksdrogowy

[Art. 24. - [Wyprzedzanie] - Prawo o ruchu drogowym.](https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-24)
  • 8
  • Odpowiedz
@dybligliniaczek: "Aha, no tak, przy wyprzedzaniu można pominąć szerokość kierownicy ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:" 40% szerokości, około. Tego już nie wkleiłeś i tym samym wyrwałeś z kontekstu.
Podobnie jak jazda po 12cm desce. Szerokość kierownicy nie ma znaczenia.
Chyba większy problem z wyprzedzaniem jest, i tu też nieprzepisowo, gdy jest na pasie rowerowym sznurek rowerów, jadących wolniej (trochę) niż normalnie.
  • Odpowiedz
Mój rower ma 55 cm, dołóżmy 1 metr i nie ma możliwości wyprzedzenia innego roweru na drodze które ma 2 metry


@dybligliniaczek:

Dlatego na DDR mogą wyprzedzać tylko rowery szosowe (kiera 40cm), inne muszą jechać grzecznie przy prawej krawędzi.
  • Odpowiedz
@LaHamTen: No nie można, bo masz różne przeszkody, nie możesz jechać kołem przy brzegu z kierownicą poza drogą - owszem da się, ale to nie jest standardowa jazda. Barierki, słupki, drzewa, zaparkowane samochody - to wszystko może się znaleźć przy skrajni drogi.

Taka ciekawostka z przepisów angielskich - tam zamiast zapisu "możliwie blisko krawędzie" dla rowerów jest zapis "nie mniej niż 50 cm od krawędzi" - dla bezpieczeństwa. Oprócz tego zaleca
  • Odpowiedz
@dybligliniaczek: Dlatego napisałem: teoretycznie. Prawda? U nas nie ma tych 50 cm ale nie trzeba szorować po krawężniku. Można dostosować jazdę do warunków. Np nieraz jadąc ulicą gdzie jest kostka, zaparkowane auto po obu stronach, nieczynne torowisko. Jadę środkiem pasa. Około 200-300 m. Mam jechać bezpiecznie, bez narażania siebie i swojego pojazdu.
  • Odpowiedz