Wpis z mikrobloga

Belka w wywiadzie, na pytanie o kurs Jaszczembia, odpowiedział, że spodziewa się podnoszenia stóp. Redaktor go ciśnie jak wysoko, Belka że no nie wie, w sumie to jakaś inflacja jest dobra dla rządu, wyższe dochody som. Dalej przywołuje czasy Sławomira Skrzypka i że "to będzie wojna".

Inaczej mówiąc, Belka podtrzymuje, że stopy powinny iść do góry, ale obawia się, że Jaszczomp nie będzie miał tutaj żadnych hamulców i srogo dorzuci do pieca.

#nieruchomosci #inflacja #stopyprocentowe #ekonomia #gospodarka
  • 11
  • Odpowiedz
  • 25
@mickpl: stawiam, że 8 listopada będzie tylko lekka zmiana retoryki na standupie (nie można robić gwałtownych ruchów jak pis jest jeszcze u władzy). 6 grudnia może być ciekawiej.
  • Odpowiedz
  • 1
@rzzz: Nie mogą od razu podnieść stóp bo jak by to wyglądało na rynkach finansowych. Muszą trochę potrzymać na tym poziomie, ale potem droga otwarta i na 8%.
  • Odpowiedz
@mickpl: a ja myślę, że stopy zostaną obniżone od 0.25 do 0.5 bo inflacja spada, a gospodarka spowalnia. Dodatkowo warto podbić inflację w najbliższych miesiącach żeby PiS mogło mówić, że już spadało, ale przystało przez Tuska. Już Morwwiecki wyższą cenę benzyny po wyborach zrzuca na Tuska, więc scenariusz inflacji i stóp idealnie się w to wpasowuje.
  • Odpowiedz
  • 0
@ChlopoRobotnik2137: Nie wiem który bo ja akurat od pół roku piszę, że przed wyborami Glapa obniży aby po wyborach szarpnąć do góry XD Jedyny ośrodek analityczny w kraju, który tak zakładał to WKP Investments.
  • Odpowiedz
@proszebardzo2: obniżyli inflacje przez obniżenie cen paliw + wsteczne obniżenie cen za prąd. Zobaczymy za 1-2 mc prawdziwą inflację gdy dojdzie jeszcze VAT na jedzenie + likwidacja tarcz na prąd itd.
  • Odpowiedz
po co mieliby podnosić stopy jak już są wyżej od inflacji a inflacja ciągle spada? Stopy na aktualnym poziomie spełniają swoją rolę.


@proszebardzo2: stopy 5.75 a inflacja 8.2 to jest tyle samo? Dodatkowo szykują się spore podwyżki w 2024r. Nawet NBP nie prognozuje w 2024 spadku inflacji poniżej 6% a Ty mówisz, że 5,75 to stopy dodatnie? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz