Wpis z mikrobloga

Realizacja przez @Adamfabiarz #mirkowyzwanie z wymienionego zestawu zadań: Wybierz się na urbex do opuszczonego/zapomnianego miejsca. Bądź przy tym bezpieczny/a i ostrożny/a!

Wybrałem się do ruin Hydrierwerke Pölitz, fabryki benzyny syntetycznej Police, na pograniczu aglomeracji szczecińskiej i Puszczy Wkrzańskiej. Obiekt ten wybrałem nie bez powodu - jest dla mnie szczególny z dwóch przyczyn. Po pierwsze, jest to jedyny obszar upadłej III Rzeszy, a jednocześnie współczesnej Polski, w misji bombowej której brał udział mój pradziadek ( ) . Po drugie, jeżdżę na oleju wytwarzanym w procesie GTL, a także zacząłem korzystać z dwusiarczku molibdenu który był także używany w procesach w tej fabryce (a także zastanawiałem się nad używaniem dwusiarczku wolframu, ale niestety nie na moją kieszeń). Naprawdę imponujący kompleks, a jednocześnie przykro się robi na myśl ile osób zaciągniętych do niewolniczej pracy musiało tu zginąć. Pocieszającym aspektem jest to, że koniec końców zło zostaje zastąpione przez dobro (ten obszar III Rzeszy przez Polskę, a sam teren Benzinfabrik zasilającej przemysł zbrojeniowy niemieckich nazistów częściowo przez cywilny przemysł - Zakłady Chemiczne Azoty Police, a częściowo przez przyrodę).

Uwaga. Jeśli ten wpis zachęcił ciebie do odwiedzenia tego miejsca, zachowaj szczególną ostrożność (teren jest naszpikowany podziemiami i różnymi dziurami oraz niestabilnymi płytami betonowymi), nie wybieraj się w godzinach wieczornych (całkowicie ciemno tu po zmroku), ani w pojedynkę, a także zachowaj szacunek dla przyrody (teren rezerwatu).

Więcej zdjęć w komentarzach.

#historia #chemia #syntezatory #pokazauto #urbex #szczecin #police #zachodniopomorskie #iiwojnaswiatowawkolorze #iiwojnaswiatowa #iiirzesza #historiajednejfotografii #lotnictwo #motoryzacja #wyzwanie #wykop #natura #przyroda #przemysl #fotografia
Adamfabiarz - Realizacja przez @Adamfabiarz #mirkowyzwanie z wymienionego zestawu zad...

źródło: 20231028_170617

Pobierz
  • 24
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz: teraz tez pewnie są przygotowani na mocne przestawienie w razie czego na produkcję wojenną. Azot to podstawa broni. Materialy wybuchowe, materiały miotajace. A Pulawy są jednak duzo blizej ruskich.
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz zazdro, że wiesz takie rzeczy o pradziadku. W mojej rodzinie niestety rodzinne historie nie przetrwały ( ͡° ʖ̯ ͡°)
A Benzinfabrik faktycznie warto odwiedzić!
  • Odpowiedz
  • 1
@Dorciqch: O wiem rzeczy także o dalszych prapra. Z pradziadkiem o tyle łatwiej, że zostawił pamiętnik po sobie, a także dużo o nim rozmawiałem z prababcią, a także nawinął się w kadr jednego filmu (teraz to już historyczno-dokumentalnego).
  • Odpowiedz
  • 0
@Dorciqch: Z obiema prababciami i z jednym pradziadkiem. Prababcie: 98 i 94, a pradziadek 95. Drugi pradziadek o którym wspomniane we wpisie niestety 83 (wypadek drogowy z udziałem tramwaju) i że tak powiem nie załapałem się.
  • Odpowiedz
@Adamfabiarz łooooo długowieczna rodzinka. Jak miałeś okazję z trójką z nich porozmawiać, to chyba całkiem sporo różnych historii rodzinnych usłyszałeś. U mnie niestety tak, jak pisałam rodzinne historie są mi obce, bo mojej mamie zachciało się wyjechać na drugi koniec Polski od dziadków, rzadko się tam jezdzilo i zanim byłam w wieku, gdzie zaczęli mnie przodkowie interesować i mogłam sobie pozwolić na samodzielne podróże to mi dziadkowie zmarli. Pradziadków nigdy nie poznałam.
  • Odpowiedz
  • 1
@Dorciqch: Przykro mi to słyszeć. Tak znam historię przodków.

Historia pradziadka i także jego śmierć nauczyła mnie tego, że są momenty gdy można sobie pozwolić na bycie (bardzo) odważnym, ale też są momenty gdy warto być (bardzo) ostrożny. Brawura która spowodowała jego przedostanie się do Francji a potem Anglii i jego szlak bojowy, także na koniec życia go zgubiła (chciał zdążyć przejechać przed tramwajem).

Drugi pradziadek także był wojskowym, brał udział
  • Odpowiedz