Wpis z mikrobloga

Pamiętam jak w podstawówce chyba w 8 klasie mieliśmy dyskusję w klasie na temat "pieniądze szczęścia nie dają".
Na całą ponad 30-osobową klasę tylko jeden chłopak, z dość bogatej rodziny twierdził, że owszem pieniądze dają szczęście, co ciekawe był jedyną osobą w klasie, która tak twierdziła. Jego pogląd był dość kontrowersyjny, wywiązała się zażarta dyskusja z nauczycielem.
Przybliżę może postać tego chłopaka. Był od nas starszy o rok, trafił do naszej klasy ponieważ nie zdał. Jego ojciec był taksówkarzem, nie byli więc jakimiś bardzo zamożnymi ludźmi, mieszkali w przeciętnym domu, ale chłopak miał wszystko co tylko sobie zażyczył, na tamte czasy to były discmany i jakieś inne technologiczne gadżety z którymi zawsze się obnosił.
Wracając do tamtej lekcji. Nie pamiętam swoich odczuć dokładnie, byłam nieśmiała, siedziałam cicho, pamiętam tylko jakiś wewnętrzny opór przeciwko twierdzeniu, że pieniądze szczęścia nie dają.

Dziś się zastanawiam jak to możliwe, że wszystkie dzieciaki mogły mieć tak spaczone myślenie.
Łatwiej być smutnym czy mieć depresję z kasą na koncie niż być biednym jak mysz kościelna. Kasa umożliwa chociażby dostęp do płatnych wizyt u psychologa czy innej specjalistycznej pomocy.
Przemyślenia te naszły mnie po wiadomości o śmierci Matthew Perry.
Jakie jest wasze zdanie?
#feels

Czy pieniądze dają szczęście? Uzasadnij w komentarzu

  • Tak 89.8% (817)
  • Nie 10.2% (93)

Oddanych głosów: 910

  • 86
  • Odpowiedz
@Yenn_z-Wyspy7Slonc: Moim zdaniem szczęścia nie dają, ale dają poczucie spokoju. Dają Ci komfort życia. Brak strachu o jutro. Nie masz takich myśli, że jutro trzeba dać dziecku na wycieczkę 1000zl, czy jak zapisuje się pralka to nie będzie w czym prac.

Daje poczucie spokoju jak wiesz, że jak coś się stanie to masz kasę, a nie komornika który pozbawi Cię domu i pozostawi kredyt do spłacania itd...

Same pieniądze szczęścia nie
  • Odpowiedz
@Yenn_z-Wyspy7Slonc: możesz, o ile masz odpowiednie podejście do życia. Jak ktoś ma depresję lub zaburzone postrzeganie świata, to kupowanie rzeczy czy usług nie da mu szczęścia. Piszę, że pieniądze to warunek konieczny do szczęścia, bo musisz mieć zaspokojone podstawowe potrzeby. Ludzie ogólnie myślą, że np. zakup drogiego auta da im szczęście. Zbierają latami na samochód, a potem jak go kupią, to jednak nie czują tego, co oczekiwali. Ktoś może kupować sobie
  • Odpowiedz
@kryminalnykwadrans: ja myślę, że dają. Weź wejdź do domu ludzi bogatych, a do biednych. Gdzie dzieci są szczęśliwsze? Tam gdzie mają lepsze zabawki. A szczęśliwe dzieci to szczęśliwi rodzice.

Oczywiście wykluczając szczęście losowe typu wygrane na loteriach albo zdrowie. Chociaż zdrowie to też łatwiej wyleczyć z pieniędzmi.
  • Odpowiedz
@hansschrodinger: dlatego dałem drugi warunek, że trzeba mieć odpowiednie podejście do życia. Czasami osoba bogata nie pójdzie na leczenie, bo nie będzie chciała się przed sobą przyznać, że jest chora psychicznie
  • Odpowiedz
@Yenn_z-Wyspy7Slonc: Pieniądze pozwalają miec mniej problemów i zmartwień, nie powodują że z ich powodu będzie człowiek szczęśliwy ALE definitywnie łatwiej byc szczęśliwym gdy stać człowieka na wysokiej jakości jedzenie, nie marnuje człowiek czasu w komunikacji zbiorowej a ma go np. na siłownię, nie spędza człowiek czasu za dużo w marnej pracy na 1,5 etatu żeby mieć na czynsz a ma siłę odwiedzić rodzinę czy przyjaciół... Hmmm... Pieniądze szczęścia nie dają, pieniądze
  • Odpowiedz
@WpiszKogosLogin: dzieci szczęśliwsze są tam, gdzie mają zainteresowanie rodziców, a nie kolejne gadżety. Może takie 5-10 lat mają z tego uciechę, ale potem uciekają w nałogi, złe towarzystwo. To jest złożony temat, ale dzieci z zabawkami nie są szczęśliwsze od tych dzieci co mają zainteresowanie rodziców i kolegów z którymi mogą pograć w piłkę nie na konsoli, albo koleżanki z którymi mają co robić, a nie gadać tylko o kolejnych kosmetykach
  • Odpowiedz
@przegryw_z_piwnicy: wszystkim nie dogodzisz

Czasami osoba bogata nie pójdzie na leczenie, bo nie będzie chciała się przed sobą przyznać, że jest chora psychicznie


zwykłych ludzi to też dotyczy. nie każdy będzie chciał sobie pomóc. ale gdy już zechce to bogaty będzie miał o wiele większe możliwości leczenia.
  • Odpowiedz
zwykłych ludzi to też dotyczy. nie każdy będzie chciał sobie pomóc. ale gdy już zechce to bogaty będzie miał o wiele większe możliwości leczenia.


@hansschrodinger: Pełna zgoda, ale ja się trzymam pytania, a brzmi ono, czy pieniądze dają szczęście? A nie czy pieniądze ułatwiają zdobycie szczęścia?
  • Odpowiedz