Wpis z mikrobloga

#kredyt #kredythipoteczny #raty #kiciochpyta

Nigdy nie brałem niczego na raty, ale moi znajomi zawsze wszystko biorą na raty, bo budują tą mityczną "zdolność kredytową". Odłożyłem sobie 3k na telefon, ale pojawiła się ta myśl - a może wziąć na raty tak jak oni? Żaden problem zapłacić całość, ale gdzieś z tyłu głowy pojawiła się ta ich "zdolność kredytowa". Ale... zacząłem przeglądać neta, starsze wpisy na mikro i dużo wpisów, że "zdolność kredytowa" to mit i w niczym nie pomoże, a branie rat może co najwyżej zaszkodzić.

Ech... to jak to w końcu jest?
  • 40
starsze wpisy na mikro i dużo wpisów, że "zdolność kredytowa" to mit i w niczym nie pomoże, a branie rat może co najwyżej zaszkodzić.


@Bardzo_Suabe_Rymy: zdolność kredytową można zbudować nie o płacenie rat, a spłacenie rat. Banku nie interesuje, że płacisz raty, ale czy spłaciłeś daną rzeczy, przynajmniej u mnie tak było. Najbardziej pomaga w budowaniu zdolność karta kredytowa.
@Bardzo_Suabe_Rymy ogólnie to jeśli chodzi o grube kredyty - np hipoteczny a ty balansujesz na granicy jego dostania to taka historia kredytowa może grać na twoją korzyść. Jeśli chodzi o same branie kredytu - ja jak mogę wziąć coś na np 24 rat 0% to biorę, bo przy takiej inflacji to mi się po prostu opłaca - mimo że stać mnie na to żeby nie brać na raty
@Bardzo_Suabe_Rymy: Jak przeanalizujesz co ten gosc napisal, to nic z tego co tam jest napisane nie ma sensu :)
1/ Cross-selling - do tego jestes namawiany zawsze, niezaleznie czy bierzesz cos na raty czy nie bo handlowcy w kazdym sklepie rtv maja targety na to do wyrobienia - po prostu odmawiasz. Jak pani co chce dac Ci kredyt proponuje cokolwiek wiecej - po prostu odmawiasz. jak wtedy nie ma rat 0%
@murdoc: co za różnica czy wydasz 3k teraz czy w np. 10 ratach po 300 zł? jeśli nie bawisz się w lokaty to żadna, ale ja się nie znam, więc możesz mnie uświadomić
z tych dodatkowych 3k na lokacie to ile można zarobić? wyjdzie jeden kebab?
@marcpol ojciec chciał kredyt na 100 tys i nie dostał bo nie miał historii a kredyt hipoteczny to inna para kaloszy..


@teslamodels: Tak, jak wspomniałem w przypadku zobowiązań niezabezpieczonych na przykład pożyczek gotówkowych wraz z "budowaniem historii" rośnie zdolność kredytowa.

Przecież bankowi zawsze się będzie opłacał ten kredyt bo jak ktoś go nie spłaca to przejmuje nieruchomość i jest na plus i tak


@teslamodels: To tak nie działa. W przypadku
@Bardzo_Suabe_Rymy 3-6 miesiecy nadgodzin na weekendy czy inaczej w zależności jak pracujesz, to buduje lepsze wyniki w zdolności. A i można jakieś drobne raty, np tv za 6-12 tys i splacić go po miesiącu gotówką lub cos podobnego. W ten sposób dobilem 89% zdolności na kwotę 750tys zł, a bralem hipoteke tylko 400tys
@Bardzo_Suabe_Rymy dla konsumenckiego oczywiście że nie mit @dzieju41

Zobacz jak działa allegro pay / klarna itp im więcej bierzesz i spłacasz reguralnie tym większy limit dostajesz.
Jeżeli mowa o kredycie hipoteczny to dobrze to wyjaśnia np Michał Szafranski. Różnice niby nie wielkie ale dla kwot setek tys zł różnice w opłatach moze wychodzić po xx tys na plus dla Ciebie. (tu kwestia historii kredytowej raczej nie ma przekładu na samą zdolność kredytową)
@Bardzo_Suabe_Rymy: Przy np. hipotece bank interesuje czy masz najlepiej uop na czas nieokreslony, zarobki i premie z ostatnich 3/6 miesiecy, srednie wydatki i czy nie masz innych należności. Branie jakiegos gówna na raty i jak przy okazji zapomnisz o jakiejs racie działa na Twoja niekorzysc.

Ogólnie raty 0% maja sens, bo w dobie inflacji za ten towar zaplacisz mniej jak Ci zarobki i tak nadrobia, ale no po co. Kup se
@Bardzo_Suabe_Rymy: W trakcie spłacania rat twoja zdolność kredytowa jest mniejsza. Bo masz wyższe koszty miesięczne o ratę. Po spłacie to masz wyższą zdolność kredytową, ale tylko w banku który kredytu udzielał. Zamęczą cię ofertami kolejnych kredytów konsumenckich.
Przy nieterminowej spłacie narobisz sobie problemów w każdym banku.
Większość rat to technicznie wirtualna karta kredytowa. Limit każdej karty kredytowej zmniejsza zdolność kredytową. Nawet niewykorzystany limit traktowany jest jako dług. Dlatego przed badanie zdolności
@Bardzo_Suabe_Rymy Jeśli chodzi i hipotekę to banki tylko sprawdzają w BIKu czy nie masz zaległości/zobowiązań które zatailes.
Ale jeśli chodzi na przykład o zakup na raty, kartę kredytową czy allegro Pay to wtedy lepiej coś w historii mieć bo weryfikacja częściej jest automatyczna i proces trwa 5 minut zamiast 2 dni (automat stwierdza że skoro inny bank dał Ci kredyt i go spłacasz to ryzyko jest małe).
@teslamodels

ojciec chciał kredyt na 100 tys i nie dostał bo nie miał historii a kredyt hipoteczny to inna para kaloszy..

Przecież bankowi zawsze się będzie opłacał ten kredyt bo jak ktoś go nie spłaca to przejmuje nieruchomość i jest na plus i tak


Bankowi nie opłaca się przejmowanie mieszkania, bank zarabia na odsetkach. Prędzej ci wydłuży okres kredytowania niż zabierze chatę.
@TomdeX

zdolność kredytową można zbudować nie o płacenie rat, a spłacenie rat. Banku nie interesuje, że płacisz raty, ale czy spłaciłeś daną rzeczy, przynajmniej u mnie tak było. Najbardziej pomaga w budowaniu zdolność karta kredytowa.


Karta kredytowa obniża zdolność kredytową.