Wpis z mikrobloga

Mam problem z bezpiecznikami starego typu, chciałem założyć automaty ale widocznie nie dochodzą do blaszki bo po wkręceniu na maksa nie ma prądu. (przy topikach działa ale jest prowizorka z monety) Wyczytałem, że pomóc mogą tak zwane podkładki kalibracyjne/dolne. Kupiłem takie ale nie mam pojęcia jak można to niby wkręcić ?

Pytanie drugie - wszędzie piszą aby podczas zabawy z bezpiecznikami wyłączyć prąd, jak to zrobić gdy licznik jest zamknięty na klatce schodowej ?

Jakieś rady poza tym aby #!$%@?ć na śmietnik i zamontować esy ()
#elektryka #pytanie #majsterkowanie
bylejaki - Mam problem z bezpiecznikami starego typu, chciałem założyć automaty ale w...

źródło: gwint

Pobierz
  • 40
@bylejaki: 2 rzeczy mozesz robic bez wylaczania pradu (tak oficjalnie bo nieoficjalnie mozesz wszystko :) )

1-wymiana zarowki
2-wymiana bepiecznkow topikowych (teoretycznie to chodzilo o "wymiana bezpiecznikow" ale jak to powstawalo to nikt nie znal jeszcze "esek" a do wymiany esek raczej wypada wylaczyc prad :P)

ALE... kombinowanie z jakas podkladka to definitywnie powinienes wylaczyc. Blaszka na dole jest caly czas pod napieciem. Wiec jak paluchami bedziesz wciskal metalowa podkladke to
  • 0
@gorzki99: Nic nie wciskałem paluchami, mam szczypce z izolacją i rękawice gumowe. Tak jak pisałem miało się skończyć na wymianie bezpiecznika. Był wciśnięty, kilka razy sprawdzałem
Nic nie wciskałem paluchami, mam szczypce z izolacją i rękawice gumowe.


@bylejaki: I to sie chwali - rozsadny wykopek :)

Był wciśnięty, kilka razy sprawdzałem


OK to jeszcze moze byc popsuty - mierzyles?
dlatego chciałem te podkładki zamontować


@bylejaki: No to w czym problem? Montuj :)
Tego sie nie wkreca - to po prostu wkladasz. I dociskasz poprzez wkrecenie bezpiecznika.

Ale cos mi sie nie podoba ta podkladka... IMHO za "wysoka"
  • 0
@gorzki99: No cóż, w sklepie elektrycznym dopasowali do bezpiecznika tzn na 16a
Wszędzie jest napisane o wkręcaniu więc wrzucenie go luzem to tak średnio chyba :)
@bialy100k: Chyba nie myślisz, że ja te monety tam wsadziłem. To mi na pomysł jakiegoś szwagra co zna się na wszystkim wygląda
Wszędzie jest napisane o wkręcaniu więc wrzucenie go luzem to tak średnio chyba :)


@bylejaki: A widzisz gdzies na tym gwint? Wrzucasz luzem i dociskasz dokrecajac bezpiecznik.

Skoro dobrali to moze na zdjeciu taka perspektywa.
Nic nie wciskałem paluchami, mam szczypce z izolacją i rękawice gumowe.


@gorzki99: Z "gospodarskimi" rękawicami gumowymi uważaj. Kiedyś takie testowałem i nie wypadły specjalnie dobrze - rękawice tkaninowo-powlekane dla elektryków które miały z 10 lat i były na koniec używane do innych robót wypadły o niebo lepiej. A najlepiej nowe.
@bialy100k: Ale to chyba nie do mnie mialo byc :P

BTW ja nie uzywam zadnych rekawic. Uzywalem jak pracowalem przy 6kV (i to tez tylko na poczatku :P). Ale w domu i w obecnej robocie to nie uzywam :)
  • 0
@gorzki99: No właśnie jest gruba ta podkładka ale część bezpiecznika wchodzi do środka. Sam pierwszy raz o takim wynalazku słyszałem. Jutro na spokojnie postaram się ogarnąć a jak nie to elektryk i wywalam to w cholerę. Dzięki za pomoc
No właśnie jest gruba ta podkładka ale część bezpiecznika wchodzi do środka


@bylejaki: No i tak ma byc. Na luzaka - wkladasz i bedzie dzialac. Mozesz nawet nalozyc na bezpiecznik i wlozyc razem z bezpiecznikiem (a nie ze najpierw wkladasz podkladke)
Zewrzyj druty przy topikach do masy, pewnie wywali klatke. Ogolnie szukaj na klatce, jak to stary obiekt to moze sa kwadraty w skrzynkach i bedziesz w stanie wykrecic swoj glowny bezpiecznik, ewentualnie zadzwon do zarzadcy obiektu. (skrzynki w blokach sa na kwadrat i nie trzeba wielkiej technologii, zeby je otworzyc). W przypadku, jakbys odpial zasilanie to lepiej wykuc ten syf i wstawic minimalna skrzynke za 100zl z 3 nadpradami. Troche wiecej zachodu,
@gorzki99 Ops, zły adresat. Sorry.
Sprawdzałem rękawice bo będę (chyba w przyszłym roku) przymierzał się do PV, tam są sporo wyższe napięcia. W domu zwykle też nie wyłączałem - ale to nie jest dobra metoda, dziś ze względu na wiek wolę w rękawicach i na plastikowej skrzynce (działa sensownie jako dodatkowy izolator - mierzyłem!) jeżeli nie mogę wyłączyć.