Wpis z mikrobloga

Plusują zwolennicy ustanowienia w polskim prawie paragrafu "mordu drogowego". Bandyta to bandyta, co za różnica, czy idzie pieszo, biegnie albo jedzie za kółkiem? Jeden dźga nastolatka, który nie chce oddać swojego telefonu, a drugi, wyznając zasadę "na przypale albo wcale" wjeżdża swoją bryką w zakręt przy prędkości 180km i zabija 4 osobową rodzinę. To jest mord a nie żaden wypadek. Ktoś zapyta, a gdzie jest moja wolność do jak najszybszego przedostania się od punktu A do punktu B? Ok, a gdzie moja wolność, do spokojnej jazdy samochodem, bez obawy, że za najbliższym skrętem moje dzieci zostaną przerobione na mielonkę? Na drodze i tak obowiązuje zasada ograniczonego zaufania, dodatkowi bandyci i mordercy nie są nam, normalnym ludziom, do niczego potrzebni.
#prawo #samochody #polska
Ryneczek - Plusują zwolennicy ustanowienia w polskim prawie paragrafu "mordu drogoweg...

źródło: ssmc

Pobierz
  • 32
  • Odpowiedz
@Ryneczek: gratuluję, proszę mi podać wytyczne od kiedy to będzie mord a kiedy wypadek? Każdy wypadek śmiertelny będzie mordem? Czy uznajesz, że np. jak przekracza prędkość o 11 kilometrów to jest wypadek, a jak o 20 to jest mord? Albo może panie januszu, wymyślimy, że jak wykop uzna to za mord, to jest mord, a jak nie to wypadek? Czekam na odp
  • Odpowiedz
@Adams_GA: te panie prawnik, a jak to się niby różni od np. zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem? Przecież w ustawie nie jest wyszczególnione co trzeba konkretnie zrobić, żeby się załapać na ten paragraf, a mimo to funkcjonuje i ludzie są z niego skazywani. W przepisie masz określenie ogólne, które jest potem konkretyzowane przez orzecznictwo.
  • Odpowiedz
@a4z4a4: może tym, że zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem jest typem kwalifikowanym zabójstwa będącego typem podstawowym? A tu chcesz wywrócić i kazać sądom rozstrzygać między czymś co jest zawsze nieumyślne (wypadek) z czymś co musi być umyślne (zabójstwo drogowe)? Każdego kto będzie miał wypadek będziesz narażał na ocenę czy to jest zabójstwo drogowe?
  • Odpowiedz
@a4z4a4: nie spełnia klucza czyli celowości. Żeby dostać zarzut zabójstwa trzeba chcieć zabić i zrobić to umyślnie. Przy np pobiciu też jest pobicie ze skutkiem śmiertelnym, a nie zabójstwo bo winny nie miał na celu zabicia ofiary.
  • Odpowiedz
jak przekracza prędkość o 11 kilometrów to jest wypadek, a jak o 20 to jest mord?


@Adams_GA: Akurat to nie problem. Ustawodawca by gdzieś ustawił arbitralnie granice i elo.
Tak jak w milionie innych przepisów.
  • Odpowiedz
@Adams_GA: @revente

Pytanie (bo się nie znam). Jeśli gość skasował 4 osoby, to czy dostanie 4x 6msc-8lat czy tylko 1x? Nadal 8 lat za człowieka to śmieszna kara w przypadku gościa który leci ponad 200 po drodze publicznej, natomiast 32 lata brzmi 'lepiej'.

I drugie: czy w takim razie nie wydaje Wam się, że mamy problem w prawie z tym, że nie ma nic pomiędzy 'wypadkiem' a 'katastrofą w ruchu lądowym'
  • Odpowiedz
@Adams_GA: chociażby maksymalna dopuszczalna prędkość albo kwota od której kradzież jest przestępstwem a nie
wykroczeniem?
Progi podatkowe, dni urlopu, odległość budynku od granicy działki...
Wszystko to jest arbitralnie ustawione na konkretnym poziomie i tyle.
  • Odpowiedz
@Karoleer:

gratuluję, proszę mi podać wytyczne od kiedy to będzie mord a kiedy wypadek?


@Adams_GA: Ja nie wskażę, ale profesjonaliści próbują:

Dlatego też de lege ferenda należałoby postulować wprowadzenie do ustawy karnej nowego typu przestępstwa w postaci zabójstwa drogowego, gdzie wśród znamion strony przedmiotowej znalazłyby się znamiona ostre (jak przekroczenie prędkości co najmniej o 50 km/h) czy nieostre (jak rażąco niebezpieczna jazda). Popełnienie tego rodzaju czynu zabronionego mogłoby się wiązać
  • Odpowiedz
@revente: no ale jaka to będzie prędkość? Dlaczego np. 70 a nie 60? Albo 40? A dlaczego nie 11?

Pytanie (bo się nie znam). Jeśli gość skasował 4 osoby, to czy dostanie 4x 6msc-8lat czy tylko 1x? Nadal 8 lat za człowieka to śmieszna kara w przypadku gościa który leci ponad 200 po drodze publicznej, natomiast 32 lata brzmi 'lepiej'.


@nappy: dostanie jedną karę według widełek. Wypadek ze skutkiem śmiertelnym
  • Odpowiedz
@Adams_GA: Każdy jeden z przepisów który wymieniłem można sprowadzić do absurdu idąc za tym rozumowaniem -> czemu kradnąc coś za 799.99 mamy występek a coś o grosz droższego przestępstwo?

Po prostu trzeba się na coś zdecydować i tyle.
  • Odpowiedz
@Ryneczek: a jak celowo potrącisz człowieka idącego poboczem, ale nie przekroczyłeś prędkości to wtedy jest wypadek ze skutkiem śmiertelnym, ale jak przekroczysz prędkość to "mord"? Bo obecnie jak jest zamiar bezpośredni, to jednak zabójstwo.
  • Odpowiedz
Ja nie wskażę, ale profesjonaliści próbują:


@kuraku: tylko z jakichś powodów mówi się o tym od co najmniej 5 lat i nikt tego jeszcze nie wprowadził. Oczywiście jest wiele koncepcji na to, zaczynając od bycia pod wpływem narkotyków, przez alkohol, po prędkość etc. ale nikt nie chce tego skonkretyzować. Więcej - idźmy dalej. Załóżmy że faktycznie jest przyjęte że jak powodujesz wypadek i masz powyżej 50 km/h przekroczoną prędkość to grozi
  • Odpowiedz
@Adams_GA: klimat jest niesprzyjający, ale jest coraz lepszy podobno.
Choć zaraz premierem będzie koleś, któremu zatrzymali prawko za prędkość, więc nie wiem, czy się uda :P
  • Odpowiedz
@kuraku: moim zdaniem to nie kwestia klimatu, tylko tego że nie ma tu dobrego rozwiązania i skutecznego. Nie wiem czy gdziekolwiek w Europie są takie regulacje w ogóle.
  • Odpowiedz
@Adams_GA: Zboral mówił, że są, ale jakoś szczególnie nie wnikałem. Wystarczy zmienić w aktualnej kwalifikacji maksymalną karę z 8 na 20 i też będzie coś. A to można zrobić pewnie na jednym posiedzeniu Parlamentu.

No i IMO zupełnie zasadnym byłoby publikować w kanałach z szerokimi zasięgami twórczość takich prawników i biegłych jak była w sprawie wypadku na Sokratesa, że pieszy się przyczynił, bo auto było pomarańczowe i głośne. Trzeba piętnować taką
  • Odpowiedz